şükela:  tümü | bugün soru sor
 • refakat ve karakol filotillası komodorluğu, refakat ve karakol gemileri grup komutanlığı çatısı altında (emir çakabey askeri limanı) santral operatörü olarak vatani görevimi ifa ederken, uzun kış gecelerinde santal dairesinde tafics konsolu başında tuttuğum nöbetlerimde uyanık ve dinç kalabilmek adına tükettiğim bol miktarda kahveyi toz krema ya da uzun ömürlü süt bulamadığım zamanlarda kahvaltıda gelen (ve genel olarak pek tüketilmediği için yemekhanenin bir köşesinde istiflenen) ufak tereyağları ile aromalandırırdım.

  şimdi bu başlık vesilesiyle anımsadım da, aslında epeyce de güzel oluyordu yahu. kahveyi uzun ömürlü süt ve benzerleriyle aromalandırmaktan ziyade, su yerine kaynatılmış sokak sütü ile su kullanmadan yapılan kahveye en yakın tadı yakalayabileceğiniz yegane karışım bu şekilde elde ediliyor.
 • (bkz: yumurtalı kahve)
  (bkz: kahveli yumurta)
  (bkz: karabiberli kahve)
  (bkz: sarımsaklı kahve)

  not: hiçbiri boş bkz değil.
 • hawaii five-0 adlı dizinin 5.sezon 15.bölümünde mcgarrett'in kahve içme şekli. bana da ilginç geldi biraz cesaret toplarsam denerim.
 • az önce buzzfeedde karşılaşmamla beraber deneme isteği uyandıran. hindistan cevizi yağı alıp denemekte fayda var.
  [https://www.youtube.com/watch?v=sqwqjhqka2o https://www.youtube.com/watch?v=sqwqjhqka2o]
 • dave aspey’in yarattığı bulletproof markası, bu çeşidi üretirken tibet’ten ilham almış. kremalı bir dokuya sahip muhteşem bir fincan kahvenin beyin iyileştiren ve kanserle mücadele eden faydalarını öğrenince aspen, bu içeceği herkesle paylaşmak istediğini fark etmiş.

  mrc yağıyla harmanlanan kahve çekirdekleri ve doğal otlarla beslenen ineklerin sütünden elde edilen tereyağının birleşimi konsantrasyonu arttırırken, uzun süre tok kalmanızı sağlıyor. hatta bazı çalışmalar bulletproof tereyağlı kahvenin kilo vermeye yardımcı olduğunu bile gösterdi.
 • kabızlığa birebir gelen kahve türü. şekersiz türk kahvesini içilebilir kılandır ayrıca. kulağa garip gelse de alışkanlık yapıyor.
 • 1 fincan türk kahvesi için yarım çay kaşığı tuzsuz tereyağı. (5 gr. dan az)
  400 ml filtre kahve için 2 çay kaşığı tuzsuz tereyağı kafi geliyor (15 gr. kadar)
  tabii deneme yanılmayla damak tadınıza uygun oranları kendiniz bulursunuz ama başlangıç için bu miktarları kullanabilirsiniz.

  ayrıca (bkz: bulletproof coffee)
 • evde mocha pot la filtre kahve yapanlar için sütü ısıtırken (bir fincan kahve için yarım fincan süt) içine yarım çay kaşığı tereyağ koymaları ile müthiş sonuçlar alabilecekleri kahve türü

  french press için de geçerli