şükela:  tümü | bugün soru sor
 • insanda sırf o anın zevkini tekrar yaşamak için askere yeniden alınma isteği uyandıran, müthiş bir şey.
 • "istersem sağa giderim, istersem sola giderim" anı. değişik bir ruh halidir, güzeldir.
 • eğer birde 1000 km üzeri bir yerden tekrar kendi şehrinize dönüyorsanız tadından yenmeyen an. şahsen ben uçak kalkana kadar halen daha inanamamıştım o şehirden gittiğime. uçak kalkmadan önce bile tedirginlik vardı içimde. sanki biri gelecek ve beni tekrar nöbet kulübesine koyacak gibi geliyordu.
 • "bir daha çağırsalar bir daha yaparım askerliği" gibi mazosist bir dusuncenin ortaya cikmasina vesile olan an.
 • "her an geri çağırılabilirim" düşüncesiyle, yürüyüşün normalin üzerinde bir hıza kavuştuğu an.
 • çok hızlı bir şekilde, arkana bakmadan kaçma isteği doğuran zaman birimi. ben önceki akşam bölük komutanıma veda etmeye gitmiştim bana 'ertesi gün nöbetçi olduğunu sabah 8 de vedalaşabileceğimizi' söyledi, ben de 'peki' dedim. ertesi sabah 6 da elimde terhis belgem gidebileceğim söylendi, saniyenin milyonda biri bir zaman, bölük komutanını beklesem mi diye düşündüm, ve 'terhis belgesiyle nizamiyeden çıktım' soluğu otogarda almıştım.

  edit: imla
 • benim açımdan saçma sapan bir hal olmuş an. evet bir çokları bilmez belki ama ktm (kabul toplanma merkezi) denilen illet bir şey vardır. ktm'ye girmeyen, benim nazarımda her zaman yarım askerdir. çünkü askerlik boyu çektiğiniz onca çilenin bilmem kaç katını 1-2 gecede özet şeklinde çekebileceğiniz tek yer orasıdır. ktmnin olduğu kışlaya albay gelecek diye askerliklerinin son saatlerini yaşayan askerlere, albay askerleri boş görmesin diye, deli gibi ot yoldurulduğu yerdir ktm. neyse velhasıl kelam, doğu illerinden birinde askeriz. seviniyoz sabah ktm'ye gidecez, en azından kendi niyamizemizden çıkacaz, biraz hafifleyecez. gider ayak, sarıldık kucaklaştık, sevmediklerimize iki atar yaptık, küfürleştik...velhasıl gel gör ktmye en son giden birlikler olmamız neticesinde, yatacak en ufak bir yer kalmaması neticesinde ertesi sabah çok erkenden yola çıkmak koşulu ile götümüze baka baka birliğimize geri döndük. aylardır yattığımız yataklarda son bir gece daha yattık ve ertesi gün sonunda o mutlu sona ulaştık. yalnız şöyle bir şey var, üniversitede finaller bittiğindeki rahatlıktan daha fazla rahatlamadım yani. o final rahatlığı bambaşka abi.
 • elinizde agir bir cantaniz olsa bile herhangi bir araca binmezsiniz.sigaranizi yakar,aptal aptal siritarak futursuzca yurursunuz.artik telefonunuzu titresimden cikarir,sesli olarak kullanabilirsiniz.
 • uykusuz geçen geceyle botsuz başlayan sabahın kesiştiği anlamsız zaman dilimi.