• sevgi ve heyecanla dört ayagı üzerinde bir buçuk metre zıplayabilen ve kendini hemen seviren sempatik kopek cinsi. zıpzıp.
  • eskiden toprak kazip,icinde yasiyan canlilari***cikaran bu kopekler simdilerde kucuk ve bakimi kolay oldugu icin ev kopegi olmuslardir, cok sevimli, sahibine baglanan, komik kopeklerdir.
  • 2 teriyer yetistirmis biri olarak deneyimlerimi paylasmak isterim. (kimi yazdiklarim sadece terrierlerin degil, tum kopeklerin ozelligidir belki, ustume gelinmesin) [bu yazi sonrasi sorumluluk kabul etmiyorum, veteriner degilim ki kardesim hem ben? belki benim kopeklerim hep deli idiler o yuzden bunlari dogru genellemeler saniyorumdur]

* sevimli hayvanlardir bir kere, deli gibi oynarlar sizle, tabii fiziksel bir sıkıntısı (hastalık veya çiş durumu) ya da psikolojik bir sıkıntısı yok ise.

* tuyleri uzun oldugunda koyun gibi, tras edildiginde fino gibi gozukurler. tras edildikten sonra, diger teriyerlerden biriyle karsilasirsa ve o teriyerin tuyleri uzunsa, korkabilir(mis)

* her turlu yiyecegi yiyebilen, yemese bile "ulen dur bir kokliyim", "dur bir masaya kafami sokup ne var ne yok bakiyim" diyebilcek turlerdir. tabii bunlar sizin ogretilerinizle degisebilecek seylerdir.

* seker, cikolata delisidirler malum. ama bunlardan uzak tutmak gereklidir sagliklari dusunulerek. kopekler icin ozel uretilmis kopek cikolatalari bulunur ama onlarin da ne kadar saglikli olacagini bilemiyorum (tadi fena degil, dermisim)

* elleriniz, sadece sevmek icin kullanmaniz gereken uzvunuzdur teriyerler karsisinda bence. yaptiklari yanlis bir harekette vurmak veya elinizle sarsmak, sert davranmak onlarin psikolojilerini bozabilir. kizmak istediginizde bi rulo gazete kagidiyla olayi anlatabilir, bir daha yapmamasini saglayabilirsiniz.

* dogalari geregidir sanirim ki, butun buyuk kopeklere havlar ve ustlerine giderler. buyuk hayvanlarin da dogasi geregidir sanirim ki, bu minik teriyerlerden direk tirsip kacarlar. (pitbull lari olayin disinda tutuyorum)

* evde verdiginiz kimi seyleri (sadece kemik degil) o an yemek yerine bir yerlere saklamayi tercih edebilirler. dolayisiyla ev temizlikleri sonrasi bolca kopek mamasi, kemigi vs.si cikabilir kuytu koselerden.

* tuy dokerler. ama o tuyleri yalarlar. sonra onlari agir grip geciren birinin oksurusu seklinde booark diye kusabilirler falan.. tuyleri duzenli fircalanmali ve belli araliklarla kesilmelidir.

* teriyeriniz dişi ise, tek bir seferde isemek yerine 24645424324 ayri yerde iseyebilir tek disari cikista, kralice ari misali. sabirli olun.

* iki ayak uzerinde ziplayip, çengi gibi oynamaya bayilirlar. ozellikle eve donuslerinizde kapida bunu yaparlar, veya elinizde yiyecek bisiler varken. eger sabirli ve iyi bir egitimci olursaniz, tavsan gibi gezen bir teriyer yaratabilirsiniz.

* suratlarina ve kulaklarina uflenmesinden hoslanmazlar. hoş, sahibi neden kulagina uflesin ki? kabul, ben manyagim biraz.

* parkta, sokakta gezerken yaninizdan gecen yurdum delikanli liselileri, "aa finoya bak" derlerse,
    "o fino degil teriyer" diye cevap verilmemelidir, zira buna verecekleri cevap "aa fino konustu" olacaktir ve ekikiki diye guleceklerdir. durduk yere elimizi kana bulamaya gerek yoktur.

* belki de cok cok cok fazla simartilmamasi gereken hayvanlardir. zira hic olmadik yerlerde olmadik sacmaliklar yapabilirler. ör : "sabahin korunde siz uyurken yataginiza cikip yuzunuzden yalanmak" , "kiz arkadasinizla sarilarak dvd izlerken kafayi ikinizin arasindan sokup 3uncu kisi olmasi" , "yemek masasinda sandalyelere cikmasi veya bacaklariniza on ayaklari ile tutunarak yukari bakmasi" vs.. vs..

* beslenme konusunda ne desem dogru olmayacaktir. veterinerlere gore ev yemegi cok verilmemelidir zira parazit yapabilir ve zararlidir. ama ic sesiniz "ulan ev yemegi verirsek tabi adam nasil kopek mamasi satsin?" seklinde paranoya da yapabilir. en iyisi mi bir orta nokta bulmak.

not: isbu entry i okuyan kisi, bu yazilanlardan dogacak bir kotu durumda yazari sorumlu tutamayacagini kabul etmis sayilir.
  • sahibi olduğum ve feci şekilde azgın olup kolum bacağım ne denk gelirse sürttürmesiyle uğradığım tecavüzden sıkıldığım,ufak ve çok sevimli köpek cinsi.**
  • çok oyunbaz ve hareketli bir köpek. insanın kızası hiç gelmiyor. hemen suçunu aylayıp kaçmasıda ona ayrı bir güzellik katıyor.

sınav haftası notlarımı çıkartıyordum bir anda garip birşeyler oldu, tuhaf bir koku falan böyle bir baktım notlarımın üzerine pislemiş bizim ufaklık. daha kafamı çevirip ona bakmamıştım ki yatağın üzerinde atlayıp bir anda kapıdan fırladı ve salona kaçtı. hemen suçunu anladı. gittim temizledim falan etrafı ondan sonra gelip hemen kollarımın arasına girdi kendini affettirmeye başardı. suçunu hemen anlıyor ama onu tekrar etmeme konusunda biraz problemler yaşıyor bizim ufaklık.

(bkz: norfolk terrier)
  • hastasıyım yav. köpek dediğin böyle olur. köpeğin dibi.
  • "teriyer teribakar, kiyamet ondan kopar" tadinda bir atasozu vardir bu kopekler icin. sinirlidirler.
  • - gülmekten öldüren bir ufaklık
    - merdivenleri kendini tavşan zannederek zıplaya zıplaya çıkan yaratık
    - en hareketli top oyununda birden koridorun ortasında heykel gibi duran ve donan, 3 saniye sonra kendine gelip " aaa benim çişim geldi sanırım diye" delice balkona koşturan küçük vof vof
    - kendisini evde tek başına bırakıp, dışarıdan geldiğiniz zaman en sevdiğiniz kitabın kapağını yırtan ahmak " sen haa sen beni evde yalnız bırakırsın haa all sana"
    - poposuna o kitabı yediği zaman arkasına bakmadan kaçan küçük şeytan
    - uykudan uyanınca kendini bebek gibi kollarımıza aldıran şekerpare
    - siz yemek yerken masum masum kahküllerin ardından bakan mıncırık
    - siz yemek yerken patisiyle kolunuza banada banada yapan utanmaz
  • - kakasını yapınca alkışlanan, alkışlanınca da kendini bi mok zannedip ödül bekleyen sıçıklı.
    - kızıma "kızım canım benin napıyosun" dedirtmeyen kıskanç
    - sokaktan geçen bütün köpeklere evin camından can hıraş havlayan, ama sokakta büyük bir köpek ona havlayınca kucağıma atlayan şam şeytanı (can güvenliği)
    - masanın üstüne çıkıp 20 tl'mi parçalara ayıran küçük canavar (allahtan 100 değildi)
    - suçunu bilip masanın altına saklanan, nerde o diye seslendiğimde daha da küçülen alçakkkk
hesabın var mı? giriş yap