şükela:  tümü | bugün
  • arabesk 'in unutulmaz şarkılarından bir tanesi. sözleri ise şöyledir :

yuvalarda kuşlar eş eş
    şu bağrıma düştü ateş
    dertler geldi hepsi peş peş
    terk edildim, terk edildim

elim kolum bağlı kaldım
    açılmadan çıktı falım
    çıkmaz sokak dört bir yanım

yosun tutmuş taşlar gibi
    boynu bükük kuşlar gibi
    affolmayan suçlar gibi

terk edildim kaderime
    talih artık gül yüzüme
    acımasız yüreğine

suya hasret otlak gibi
    dalda duran yaprak gibi
    sözü bitmiş dudak gibi
    terk edildim ,terk edildim

terk edildim
    kaderime.....
  • arabesk'te şener şen'in bu güzide eseri seslendirsiği sahne süperdir. rasim öztekin'in delirmesiyle* sona erer.
  • arabesk filmindeki diğer şarkılar gibi bunun da sözleri aysel gürel'e müziği attila özdemiroğlu'na aittir.
  • terkedildim, hisardayım, ilk stop!
    köpekler gibi içmekteyim non stop
    hisar..pardon hasar tesbit çalışmaları devam ediyor, son stop...

günün mana ve ehemmiyetine istinaden met- üst abiden geldi
  • telaffuzu zor bir cümledir. ama telaffuz edilmeden, insan olunmaz cümlelerdendir.
  • bir görüşe göre "giden de terk eder, kalan da"
    giden, gittiği için
    kalan, onunla gitmediği için
    (bkz: yol ayrımı)
  • bütün terk edilişlerde olduğu gibi kızgınlık tükenmeden* ilişki bitmez. (çoğunlukla kadınlar erkeğini* öldürmeden bırakmak istemez*. (bkz: yalayarak öldüren canavar). (bkz: terkedileceksin).
  • shakespeare'in ünlü bir kral karakteri, avrupa'da birinci harfi t olan bir başkent ve de türk müziğinde bir makam değildir.
  • memlekette soundtrack olayına hiçbir zaman gereken önem verilmedi. bu 80'lerde de böyleydi, günümüzde de böyle. illaki aradan birkaç isim ya da birkaç film çıkabiliyor ama genel anlamda türkiye'de ost ya da score kavramının içi hiçbir zaman dolu olmadı. olsaydı 1989 yılında çekilmiş kara mizah bir filmin müzikleri, bugün geçilmiş olurdu. arabesk, hem temaşa anlamında hem de işitsel anlamda türk sinema ve müziğinin zirve filmlerinden biri. bir de 80'lerin sonlarındaki sosyopolitik ortam, köyden kente göçün ayyuka çıkması, arabesk, taverna ve gazino kültürünün tavan yapması falan derken, işbu film ve müziklerin, dönemini tam anlamıyla yansıttığını düşünüyorum. yani ne yapılmak istenmişse, çok doğru bir şekilde yapılmış. bunlar işin teknik tarafı...

terk edildim'e gelirsek, arabesk film müzikleri içinde tıpkı diğer şarkılar gibi harikulade bir iş. müziğinden sözlerine... hatta bilhassa sözlerine. kalemden kağıda geçirirken imtina edilecek o kadar fazla söz var ki... ama tabi en yutkunduran çümlesi de şu:

"affolmayan suçlar gibi..."

affolmayan suçlar gibi terk edilmek, nasıl bir dimağın ürünü olabilir?.. hani sisler bulvarı'nda şey diyor ya attilâ ilhan, "kesik birer kol gibi yalnızdık". her dinlediğimde beni birkaç kademe düşürüyor bu şarkı. aysel gürel'i rahmetle anmayalım da ne yapalım? attila özdemiroğlu'nu güzellikle hatırlamayalım da ne yapalım? allah ikisine de rahmet eylesin. çünkü yıllar geçse bile geçilemeyecek çok başarılı bir işe imza atmışlar. üstelik, sanıyorum bu film haricinde de pek bir arada eserleri yok.

ezcümle, terk edildim bir kara komedi filmi için yazıp yazılabilecek en iyi şarkılardan biri, hatta ilki. bu şarkıyı neden cover'lamazlar, onu da hiç anlamam. orada o kadar güzel duruyor ki hem de...