• terk etmedi sevdan beni,
    aç kaldım, susuz kaldım.
    hayın, karanlıktı gece.
    can garip, can suskun
    can paramparça...
    ve ellerim kelepçede,
    tütünsüz, uykusuz kaldım,
    terk etmedi sevdan beni...

ahmed arif

cem karaca+ dervişan'ın da çok güzel bir yorumu vardır (bkz: sevdan beni)
  • başında-sonunda minik bi yazı bulunan az biraz siyasileştirilmiş, böyle bi versiyonu da bulunan ahmed arif şiiri. seslendireni çoktur ama cem karaca kadar başka seslendireni henüz yoktur kanımca.

can garip, can suskun, can paramparça ..
  • cem karacanın sesinden dinlendiğinde ayrı anlam kazanan ve artık dinlerken gözlerimin dolmasını sağlayan ahmet arif şiiri.
  • takım sevgisi, sevgili, siyasi görüş...

canını sıkan bir şeyler varsa, uykularını kaçıran, dert ettiğin ve en önemlisi de gerçekten sevdiğin bir şeyler varsa, bağlılığını hatırlatan ve arttıran bir şarkıya dönüşüyor.

'tütünsüz, uykusuz kaldım...
    terketmedi sevdan beni'.
  • cunku ask, en temel insani ihtiyaclardan bile once gelir niyeyse. yeri gelir acliga, susuzluga, uykusuzluga ve hatta bas belasi sigarasizliga bile dayanir insan. lakin can'in cikma aninda dahi canan kalpten cikmaz. canan'in haberi olsa da olmasa da. cunku sen elmayi seviyorsun diye elma da seni sevmek zorunda degil. cunku ruya butun cektigimiz. cunku kamyonlar kavun tasir ve sen hep onu dusunursun. cunku icindeki nar durtulmemeli uzerinde beyaz gomlek varken. cunku bu, dunyanin en guzel sesinden en guzel sarkiyi dinlemek gibi bir sey.

sarkiyi sen soyleyemesen de.
  • itiraf ediyorum, bu siirin ilk satirini eski kiz arkadasimin sokaginin yoluna yazmistim, penceresinden bakabildigi... oldukca guzel ve ozel bir siirdir.
  • cem karaca'nın büyüklüğünü hissettirdiği eserlerden bir tanesi. tüyler diken diken. kısaltılmış olanlar yerine 11 dakikalik yoksulluk kader olamaz lp kaydından dinlenmesi tavsiye edilir.

ellerim, kelepçede,
    tütünsüz uykusuz kaldım,
    terketmedi sevdan beni..!
  • fikret kizilok tarafindan da bir ara soylenen damar siir.
  • eski sevgiliyi unutmaya calisildigi zamanlarda akla gelmemesi gereken ahmed arif klasigi..
hesabın var mı? giriş yap