şükela:  tümü | bugün
 • terme samsun'un kiyi seridinde en dogudaki ilcesidir.yaklasik yirmiikibin nufusa sahiptir.ilcede kaldirim olmasina ragmen hickimse kaldirimdan yurumez.bu sebepten orada araba surmek tecrubeli bir sofor olmayi mecbur kilar.terme halki gecimini genelde findik ve celtik yetistirerek saglar.ilcenin orta yerinden bir irmak gecer.12 eylul oncesi donemde bu irmagin bir tarafi solcu diger tarafi sagci olarak nitelendirilmistir ve yine bir tarafa otekiberi diger tarafa ise karsikiberi isimleri layik gorulmustur.havası fazlasiyle rutubetlidir.bu ilcemizde de anadolunun bircok diger beldesinde goruldugu gibi neredeyse herkesin bir lakabi vardir ve bu lakabiyla konu edilir konusmalara(tatar ali ,bodur mehmet...),
  ilcenin hemen yanından gecen karadeniz otoyolunda ilerlerken sagli sollu onlarca ford transit minibus gorursunuz ki bir ilcede bu kadar minibus galerisinin olmasi sizi sasirtir .
  yine bu ilcemizden cikan tanidik simalar olarak mehmet aslantug ve korkut eken goze carpar.bir de yilan hikayesi dizisinde oynamis olan rambo berk karakteri termelidir.80'lerde findik krali olarak unlenen lokman kondakci da termelidir,
  esasinda termenin asil onem arzettigi nokta tarihteki savasci kadinlar olarak bilinen amazonlarin termede yasamis olmasidir.son yillarda termede amazon senlikleri de duzenlenmektedir.
 • çarşambaya komşu olması sebebiyle aynı ağız ile konuşmaları şaşırtıcı değildir.
  (bkz: çarşamba ağzı)
 • mehmet aslantuğ' un memleketi
 • karadenizin budapeştesi'dir.20mt arayla köprüler vardır,kimi yayalar,kimi araclar, kimiside inekler(şaka değil) içindir.
  belediyesi hırs yapmış,hersene diker birkaç tane. bahar aylarında gelen seller zayıf olanları alır götürür.
  etnik yapısı oldukça karışıktır, tarlabaşı gibidir,her milletten insan vardır. okulda önünüzdeki sırada yanyana bir çerkez, bir gürcü ve bir kürt oturabilir. kimsenin birbiriyle alıp veremediği yoktur(eskiden varmış). köyler etnik gruplara göre oluşmuştur genel olarak ve kendinden olmayanlar "yabancı" olarak adlandırılır.
  ekonomi fındık ve çeltik tarımı üzerine kurulmuştur.hasatı satan çiftçi göbeğine oturan gömlegi 4 düğme açık giyer, kafada 8 köşe kasket, arkası basılı yumurta topuk, traktör tepesinde kasabaya gelir,sonra bir güzel yer içer.
  inanılmaz güzellikte uzun kumsalı vardır ama belediye ne hikmetse bir bölümünü tersane diğer bölümünüde arıtma tesisiyle(ismi arıtma sadece) kapatmıştır.
  cuma günleri öğlen saatinde hayat durur. tüm esnaf namaza gider.
  pide mutlaka yenilmeli, akabinde limonata ve kendi yapımları dondurma tadılmalı. hatta isterseniz dondurma/limonata karışıkta isteyebilirsiniz. lokanta sayısına baktığınızda boğazlarına düşkün ve dışarda yemeyi sevdikleri anlaşılır.
 • devasa yoğunlukta ve boyutlarda sivrisinekleriyle aklımda yer etmiş ilçedir.
 • it. kaplıca
 • ya benim cehaletim, ya da bafra kadar pidesini meşhur edememiş samsun ilçesi. ancak pidesi mükemmel. hatta bafra'da yediğimle karşılaştırırsam terme 1 adım önde bende.
 • ford'un, gizli saklı bir yerinde fabrikası olduğunu düşündüğüm samsun ilçesidir. ilçe halkı bunun sebebini "çayıra bayıra gitmek için" e bağlasa da eminim benden sakladıkları bir şey var.
 • trabzon'da, bafra'da, espiye'de pide yemiş birisi olarak söylüyorum karadeniz'in en güzel pideleri burada yapılır. terme'de de pidenin en güzel yapıldığı yer bizler pide'dir.
 • tarziyla bana hep venedik'i andiran sehir.. ortasindan bir nehir gecmekte.. pidesi, princi oldukca meshur.. tek eksigi güzel kizlar olan sehir..