şükela:  tümü | bugün
  • tıp dilinde hastanın ölüme doğru artık geri dönüşü olmayan bir yolculuğa çıktığını ifade eder.
  • ardindan genelde - eger film cevirmiyorsak - kisinin dosyasina ex yazilan, saniyelerin gecmek bilmedigi donemdir.
  • akciger kanseri denilen, gelmis gecmis en serefsiz hastalik yuzunden arkadasim akdenizin ortasindaki bir hastanede, su an bu doneminde.
  • çok boktan bir dönem bu lan. resmen ölüye bakıyomuşsun gibi ve insanı leş bir psikolojiye sokuyor.
  • ölüm öncesi dönemdir. klasik maalesef altı ay ömrünüz kaldı dediklerinde altı ayınız terminal döneminizdir. kanser hastalarının ve yakınlarının rol yapmaya çalışma dönemi de olur. sessizce vedalaşma ile geçer ve belki doktor yanılmıştır diye boş hayallere dalarsınız.
  • yürek burkan dönem
  • halamı hep dinç hatırlamak için son kez göremediğim dönemi. ve şu aralar aynısını kan kardeşim için de yapmaktayım. durumdan utanıyor muyum, kesinlikle evet. ama yok o cesaret yok bende. yatağa çakılı hatırlamak ve hatırlanmak istemiyorum.
  • sevdiğiniz birinin gözlerinizin önünde ölüme doğru gittiği o dayanılmaz dönemin tıp dilinde adıdır.
  • bana kırmızı hapı veren üstat mehmet ışıklı nın geçtiği dönemdir.

kokmuş bir sistemin içinde, sanat da devrim bayrağını toroslara taşıdığında, onu anlayamayacak kadar aptal olduğum için kendimden hep utanmışımdır.

emin olun alpler de doğmuş olsaydı, dünya başka bir zaman dilimini yaşıyor olacaktı.

en iyi dostum olan babamı da aynı dönem sonunda uğurladığımdan bilirim ki adına sayfalarca küfür yazabileceğim bu dönem, en çok da yakınlarını sarsar.

adnan yücel usta nın söylediği gibi;

şiirler doğacak kıvamda yine
    duygular yeniden yağacak kıvamda.
    ve yürek,
    imgelerin en ulaşılmaz doruğunda.
    ey herşey bitti diyenler
    korkunun sofrasında yılgınlık yiyenler.
    ne kırlarda direnen çiçekler
    ne kentlerde devleşen öfkeler
    henüz elveda demediler.
    bitmedi daha sürüyor o kavga
    ve sürecek