şükela:  tümü | bugün
 • bu envai çeşit terminator modelinin ortak noktasi yaptiklari vulgar eylemlerdir.. yani hic bir terminator modeli yoktur ki "aman kapiyi kulpundan tutup açayim da ses cikmasin" desin. garip biraz.. tamam çok güçlü olabilirsin, insanlik düşmanı olabilirsin, onu bunu öldürmek senin programin olabilir de niye pencereden giriyorsun mekana arkadas? cam kapinin neden içinden geçiyorsun. hayir modern olacaksiniz bir de, gelişmiş olacaksiniz.. böyle mi modern olunuyor? böyle mi makineleşiyor dünya. yaziklar olsun o makineye, yaziklar olsun o gelecege..
 • ruhum daraldi yemin ediyorum...
  hangi konu ba$ligina icimi doksem diye cok du$undum. ilk 2 filmi saymazsak, geri kalan yapimlarla icine sicilmi$ bir hikayedir "terminator" dedigimiz efsane.
  james cameron'dan sonra, bu materyali eline alanlar kafasina gore hikayeler $ekillendirmi$ be karde$im. yeni seriler yapildikca, dagildikca dagildi terminator evreni. toparlanmasi da cok zor artik bu saatten sonra. nereden baksan tum bolumler birbiri ile celi$iyor lan. hepsini birbirine baglayacagim diye kayi$i kopardim... kafam basmiyor daha fazla.

  yani $u hikayedeki zaman makinesi teknolojisi elimde olsa, gelecege donu$ filmindeki gibi spor bahisleri ile ugra$ip zengin olmaya falan cali$mam. ilk yapacagim $ey 1983 yilina donmek olurdu. daha sonra bir not yazip ta$a sardiktan sonra, james cameron'un odasindan iceri atardim.

  notta da $unlar yazardi:
  "abi yeni bir projen varmi$. bir efsane olacak sanirim, tebrik ederim. yalniz gozunu seveyim bu projenin tum yayin, yapim, eti ve sutu olmak uzere tum haklarini uzerine al ve kimseye de satma. ne yapilacaksa sadece kendin yap ve ba$inda bekle. asistanlarina, senaristlerine, karina falan guvenme. sonra motoru yakiyoruz tum evreni anlayacagiz diye. imza: gelecekten bir dost."
 • biraz önce terminator the sarah connor chronicles'ın tekrarlarını izlerken, cameron'ın bale yaptığı sahneye denk geldim. derek reese inanmazlık, dehşet, üzüntü ve büyük ihtimalle tiksinti içinde seyrediyordu onu... benim nazarımda tiksinmek istiyor ve fakat gözünü alamadığı bu güzel sahne, bu güzel dans, bu güzel kadın, onun tiksinmesine engel oluyordu, bu yüzden dehşete düşüyordu, o surat ifadesi bu sebeptendi... birinden nefret etmek isteyip te yapamamak böyle bir şey olsa gerek...

  film serisinin, dizini en güzel yanı buydu işte... bir hayatta kalma mücadelesi olarak terminatör serilerinin çok müstesna bir yeri olabilir, konusunu oluşturan kıyamet günü, makineler vb. karanlık gelecek fikri, içerdiği aksiyon izleyeni mest edebilir. ve fakat terminator denildi mi benim aklıma gelen en önemli şeyler, o arnold'un baş parmağını kaldırıp "hasta la vista baby" lafı eşliğinde kendini öldürmeye giderken arkasından john connor'ın döktüğü göz yaşları olacak, sarah'nın skynet'in araştırmacısını öldürmeye gidip te john'a "yapamadım" derkenki iç burkan hali olacak, yine arnold'un o ufak çocuğu tek eliyle kaldırıp incelediği sahneyi hatırlayacağım, dizide cameron'ın "seni seviyorum john" diyen görüntüsü aklımda olacak, cameron'ın yaptığı bale, derek reese'in o dehşetengiz ama bir o kadar da şaşkın surat ifadesi.. ajan ellison'ın *hayatın değeri* ni terminator'e öğretmeye çalıştığı sahneler..

  son filmi (terminator salvation) bir yere kadar sevdim, ama yukarıda bahsettiğim, benim için önemli olan o özünü, o güzel ruhunu iyi yansıtmadığı için çok ta sevemedim. yeni film serisi olacaksa ve bu ruha değinmek yerine daha fazla aksiyona, daha fazla efekte kayarlarsa çok yazık olacak...

  terminator, derin mevzulara girdiği için önemli benim gözümde, onun dışında başka şeylere yönelmek, imajını zedelemekten başka hiçbi şeye yaramaz.. gidip reyting yapmıyor diye, hakkaten özüne sadık kalınarak çekilmiş bir diziyi iptal etmenin de bir halta yaramayacağı gibi...
 • makineler ile insanlar arasında çıkacak olan savaşa inanmayanların yüzüne tokat gibi çarpan mükemmel seri. ben şahsen bugün izledim bu seriyi ve prizler dahil evde ne kadar elektronik eşya varsa beyzbol sopamla dövüp parçaladım ve etkisiz hale getirdim onları. yanıma sadece laptop'u mu aldım ki insanları bu seriyi izlemeleri gerektiğine ikna edeyim. ancak şu anda garip garip sesler çıkaran laptop sanırım intikam yemini ediyor.
 • klasik film klişelerinden birine ev sahipliği yapan film. bu filmdeki robotlar çok güçlü öyle böyle değil çok güçlüler: kamyon çarpsa ölmüyorlar, kurşun işlemiyor, bina yıkılsa altından kalkabiliyorlar. ama yakın dövüş olayını bilmiyorlar. insan robot kapışma sahnelerinde robot kaldırıyor insanı fırlatıyor herhangi bir yere. e be çip beyinli robot, tuttuğun insanı fırlatacağına kolunu bacağını ayırsana, kafasını sıkıp patlatsana. yok illa fırlatacak adamı. adam da fırlatıldığı yerde herhangi bir silah bulup robotu yok edecek. bilim kurgu filmlerinin birçok mantıksızlığını geçtim sadece şu kısmı artık değiştirin.

  klasik macera filmlerinde de kötü adam iyi adamı kıstırır, elindeki silahla hemencik öldürme imkanı varken öldürmez, illa salak bir tuzak kurup çekip gider. iyi adam da mutlaka kurtulur bu tuzaktan.
 • 90'ların başında trt 2'de "yok edici" olarak izleyip bir hafta etkisinden kurtulamadığım film.
  adam lavaboda gözünü çıkarıyordu.

  bir diğeri için: (bkz: robocop)
 • bu terminatorde, arnold'un yerine erdal ozyagcilar oynatilmak istenmis, ona gore senaryo yazilmis, fakat erdal ozyagcilarin dil bilmemesi üzerine proje arnold'a verilmiştir.. zira ilk filmde bildiginiz gibi terminator gecmise doner ve john connor'in validesi sarah connor'i öldürmeye kasar.. işte tam buradan anliyoruz senaryonun erdal özyagcilar için yazildigini.. zira anasını mı öldürsek baba gibi bir repligi ancak erdal özyagcilar söyleyebilir.. filmden cikartilan sahnelerde de terminator ana komputere gidip bu repligi soyler ana komputer de "hakket ha" diyip terminatoru gecmise yollar..

  boyleyken boyledir efendiler.
 • terminatörler hakkında her filmde ve dizisinde özellikle dikkatimi çeken şey, bu robotların üzerinde yapay insan derisi kaplı iken hiç mekanik ses çıkarmamalarıdır. ne zaman bir yerden o deri parçası yırtılsa, bi kaç mekanik tendon görsek hemen o elektrik motoru ve sürtünme sesini duymaktayız. ses yalıtkanlığını sağlayan sadece o deri parçası mı yani? bir kere de yanmış bir terminatör sessizce yürüsün.adam olsun.
 • yok edici
 • dudufdufduduf!