şükela:  tümü | bugün
 • konya ve şarkikarağaç da yetiştirilmekte olan bitki. ilaç yapımında kullanılır ayrıca çok yendiği zaman acayip susatır.
 • antalya'da da tirmis adıyla bilinen bir bitki.
 • yerken kabukları çıkarılarak yenir. çekirdek yer gibi dişlerinizin arasında çıkarabilirsiniz kabuklarını. ama haşlanıp yendiği için genellikle ıslak ıslaktır. tatsız bişiidir aslında ama yine de güzeldir. ben severim. bi de kimse bilmez bunu, sözlükte görünce şaşırdım kaldım, demek bilenler varmış :)
 • yahudi baklası adıyla da bilinir. yesilken icinde bulunan acı lezzetteki alkaloitler zehirlidir. bu nedenle cuvallara doldurulan termiyeler dere gibi akarsulara yatırılarak alkaloitlerinden temizlenir. kaynatma ile bu alkaloitlerin parcalanması da diger bir yoldur.
 • (bkz: temriye)
 • termiye bir tahıldır ve birçok yerde kullanılmıştır ; gencay kasapçı adlı sanatçının ( pop sanat eğilimleri gösteren bir sanatçıdır o ) termiyeleri suluboya ve yağlıboya ile renklendirerek, tutkalla soyut düzenlemeler yaptığı çalışmaları vardır.
 • genelde goruldugu yerde gaza gelinerek 2-3 kilo alinan şey.. (çerez desek çerez değil de en yakını o gibi).. sonra suya yatirilir ki tuzu azicik derissin.. sonra tas catlasin yarim kilosu yendikten sonra agiz yuz buzusur, ulan nerden aldim bu kadar ama super gitti yerim daha denir.. iki uc gun sonra termiyelerimiz adeta suda kalmiscasina (ki durumlari aynen de budur, zira sudan cikarirsaniz takur tukur kururlar) beyazlasir, renkleri atar ve neden bilmem tuzruhuna yatirilmis sperm kokusu salmaya baslarlar.. o an artik daha fazla yemeyi mideniz zaten kaldirmaz ve kalanlari cope gider.. bi sonraki seferde gene gorunce gene 2-3 kilo alirsiniz o ayri konu.. konya ve antalya disinda rastlamis degilim bu gidaya.. ve kadim antalyali kardesim aziz kedi, israrla antalyada hep duydugu "tutuzlu tirmis" nesnesini bana anlatmaya calisirken once sasirtmis, ne oldugunu anlayinca yaptigi betimlemeler osturarak gulmeme yol acmistir.. hatirlasa yazsa da gulsek.. boyle sari sari? gozleri vardir? agresif tavirlar bitakim?
 • termiyeye antalya'da tirmis dendiğini bilirdim. (tirmise termiye dendiğini ise az evvel öğrenmiş oldum.)
  fakat yukarıda yazdığı üzre bu yemişi antalya'da yıllarca tek bir şahıs, seyyar tezgahında pazarlamış ve bunu çok kastrato sesiyle "tutuzluk tirmitz" diye bağırarak yapmıştır.
  ağabeyim "tutuzluk" sözcüğünün "tatlı-tuzlu" dan geldiği hususunda ısrarlıdır. beyhude bir arkeoloji olabilir.

  tirmisi arkadaş ortamında nasıl tasvir ettiğimi zerre kadar hatırlamıyorum ama son kertede ne idüğü belirsiz birşeydir tirmis. idük gibidir hatta. evet, aynen idük.
  tutuzluk idük!
  tutuzluk idük!

  bir de yoda'nın dişleri gibidir galiba.
 • konya'da çekirdek gibi çitlemek suretiyle tüketilen değişik yiyecek. belki diğer yerlerde de aynı şekilde tüketiliyordur ama hiç görmedim. yemeden önce bir süre tuzlu suda bekletilmelidir.
 • konya semt pazarlarinda, cira ile birlikte satilir. asil uretim maksadı atların yem ihtiyacini karsilamaktir.