şükela:  tümü | bugün
 • kristaller radyoaktiviteye maruz kaldıklarında, kristali oluşturan kimi atomların elektronları atomu terkederek kristal örgüsündeki bozukluklar içerisinde hapsolurlar. maddenin ısıtılması, hapsolmuş bu elektronların kurtulmalarına ve örgü içerisindeki iyonlarla birleşerek ışık formunda enerji yaymalarına neden olur. bu olaya termoluminesans (ısıl ışıma?) denir.

  termoluminesans kap kacakların en son ne zaman kullanıldıklarını yada taşların, kayaların yaşını ölçmede kullanılır.
 • bu yöntem dozimetrelerde de kullanılır ve bunlara termoluminesans dozimetre denir.
 • bu olay konusunda kafam çok karışık. hala da tam anlamış değilim.

  şimdi deniliyor ki, maddelerde biriken radyasyon enerjisi miktarı onun yaşına bağlıdır. yani maddedeki radyasyonu, bir yılda biriken radyasyona bölersek maddenin yaşını hesaplayabiliriz.

  şimdi benim kafamın basmadığı yer de burası. madde yıllandıkça radyasyon artıyor mu? azalıyor mu? bir yılda biriken radyasyon yıldan yıla fark edebilen bir şey değil mi? sözgelimi, c14 ünc12 oranına kıyaslayarak yapılması gibi mi yapılıyor? bence bir varlığın aldığı radyasyon oranı sabit olamaz.

  genel olarak maddeler ısıtılıp yaptığı ışımayı ölçüyormuşsun. tabii bu ısıtılmaya uygun maddelerde işe yarayan bir yöntemmiş. misal obsidiyende iyi sonuç veriyormuş. taaa 500bin yıl öncesine kadar ölçüm yapabiliyormuşsun.
 • minerallerin içlerine nüfuz eden ısı sonucunda ışık yaymaları olayı.
 • maddede biriken radyasyon enerjisinin miktarının ölçülmesine dayanan bilimsel tarihlendirme yöntemi.

  diğer ikisi için (bkz: karbon 14) ve (bkz: potasyum-argon).