şükela:  tümü | bugün soru sor
 • sicaklik olcmeye yarayan hede, genellikle havası alinmis cam bir tüpün icinde bulunan civa formasyonu ile bilinir.
 • termometrelerde kullanılacak sıvılara genellikle kırmızı ya da mavi renkli maddeler katılarak derecenin daha iyi görülebilmesi sağlanır.
 • bir cismin sıcaklık bakımından bulunduğu düzeyi göstermeye yarayan ve genel olarak cıva, alkol gibi sıvıların yada madenlerin ısı etkisiyle hacimlerinin artmasına dayanılarak yapılan alet.
  (bkz: derece)
  (bkz: fahrenhayt)
  (bkz: reomür)
  (bkz: santigrat)
 • civalısı, alkollüsü, kadranlısı, mekaniği, elektroniğiyle envai çeşidi olan, sıcaklık ölçmeye yarayan alet mi desem, cihaz mı desem, öyle bir şey.

  bir de, dokunmadan, metrelerce uzaktan sıcaklık ölçen kızıl ötelisi varmış ki, "gavur yapıyor abi" dedirtiyor insana: (bkz: http://www.sinarinstruments.com/infra_red.htm)
 • galileo galilei'nin 1592'de bulduğu ilk termometre ısıda oluşan değişiklikleri derece birimi olmadan gösteriyordu. dereceli ilk termometre ise 1714'de alman gabriel fahrenheit tarafından bulundu. fahrenheit ölçü olarak insan vücudu sıcaklığını ve tuzlu suyun donma noktasını * kullandı. daha sonra saf suyun kaynama noktasını * kullandı. termometreyi santigrat dereceli haline getiren ise isveçli anders celcius oldu.
 • civalı olanlarının üretimi sağlık bakanlığı tarafından durdurulmuştur.
 • bir süre elde kalan domuz gribi aşılarıyla üretileceği açıklanmıştır.
 • daha gelişmişi için :
  (bkz: hissedilen sıcaklık termometresi).
 • insanin atesini ölcmede kullandigi bir alet.

  eskiden bunun civali olanlari vardi. cevreye zararli diye kaldirilmis. onun yerini elektronik olanlar aldi. hani insanin takintilari olur ya, o civalilari ariyor hala. ee elektronik termometrede 35 derece atesinizin oldugunu görünce, güveninizin sarsilabiliyor haliyle.

  civali olanlar esrarengiz aletlerdi. ates olcmeden once, sallayip düsürürdünüz once göstergeyi. bir de o civayi görebilmek icin, "böyle $a$i bak $a$ir" tarzinda bakmaniz gerekirdi. cok onceleri kirmizi olurdu o sivi, en son gümüs renkli oldugunu gördüm. tabi bunu yaparken, termometreyi -halk dilinde derece deniyor galiba buna- elinizden firlatip atma, kirma ve güdümlü anne terligiyle tanisma asamalariniz da olabilirdi.

  elektronik olanlar ise, pille calisiyor. dügmesine basiyorsunuz. kontrol olarak 36,5 dereceyi gösteriyor. sonra koltuk altiniza koyabiliyorsunuz. ölcme islemi tamamlandiginda biplemeye basliyor. ekranda atesinizi görebiliyorsunuz. agizdan ölcmek ise daha emniyetli sanirsam. agiz ici sicakligi, koltuk altindan her zaman icin daha fazla cikiyor.

  bir de doktorlarin asmis termometreleri var ki.. doktor, atesinizi ölcecegini söyler, kulak icinize bir degdirir o termometreyi. "bipp" diye bir ses cikar saniyesinde ve atesinizi hic beklemeden ölcer. sensörlü falan birsey sanirsam. canavar gibi birsey.
 • günlerdir hep 31'i gösteriyor. birşeyler mi anlatmaya çalışıyor bana anlamıyorum. ama bu sıcakta yaprak kımıldamıyor ki yarrak kımıldasın...