• öğrencilik yıllarında bu aleti yakabilmek için evin koridorunda limon kasaları kırardık, bu sayede kendi uzak doğu dövüş stillerimizi geliştirdik. çok büyük icattır.
  • bazen banyo keyfinin içine edebilen alet. geçen yıl aldığım elektrikli termosifon mis gibi çalıştığı halde yeni eve taşındıktan sonra huyu değişti. eski evde 2-3 kişi peşpeşe yıkanabilirken şimdi 5 dakika olmadan suyu soğutuyor. sanırım yerini beğenmedi pezevenk.
    şaka bir yana bu sorunun bir çözümü var mı acaba merak ediyorum. bir bilen varsa yeşillesin bi zahmet.

edit: dün akşam fark ettik, çamaşır makinesinin hortumunu sıcak su musluğuna bağlamışım, tüm sıcak suyu makine çekiyormuş. şimdi hortumun yerini değiştirdim bakalım nasıl olacak.
    termosifonun günahını almışım galiba. mallık işte ne yaparsın.
  • elektrikli termosifon söz konusu ise ariston marka olanları candır.

doğalgaz kullanmanın mümkün olmadığı yerlerde yaşanıyorsa, en ekonomik su ısıtma şeklidir.

ani su ısıtıcı tabir edilen elektrikli şofbenlerden daha gelişmiş bir su ısıtma çözümüdür.

elektrikli şofbenler mesela sadece banyodaki duşa bağlı ise, sıcak su sadece duşta kullanılabilir. termosifon ise sıcak su tesisatının ulaştığı tüm alanlarda (mutfak, lavabo, hatta klozetteki teharet musluğu) kullanılabilir.

hacmine göre;
    40-60 ve 80 litre hacimli olan modelleri vardır.
    (yalnız yaşayanların bile 80 litre hacimli olandan alması önerilir.)

gövde yapısına göre;
    emaye ve titanyum modelleri vardır.
    (titanyum modellerde ısı izolasyonu daha güçlüdür)

kontrol paneline göre;
    klasik ve dijital modelleri vardır.
    (birinin ısı ayarı elle çevirmeli, birinin düğmeye basmalı. birinin ısı göstergesi ışıklı, birinin ibreli)
  • baymak'tan almamanız gereken ürün. aksi takdirde, 7 yıllık garanti sundukları termosifonun kazanı, 1.5 yıl dolmadan delinebilir. yeni ürün mü vereceklerini, yoksa kazanı mı değiştireceklerini kendi çabanızla öğrenmeniz gerekebilir. her gün arayıp durumu sormanıza rağmen (ki idealde böyle bir gereklilik de olmamalı), 9 günün sonunda termosifonunuz hala gelmemiş olabilir. sizin de bu süreçte, sıcak su olmadan arkadaşlarınızın evinde kalarak hayata devam etmeye çalışmanız gerekebilir.
  • çocukken, banyonun ortasında bir fabrika olduğunu zannetmeme yol açan gümbürtülü su ısıtıcısı. ritüellerle yakılıp, ritüellerle söndürülürdü...
  • çok tutkulu bir ilişkimiz var kendisiylen; millet termosifon 85 derecedeyken duşa giriyor, 35 derecede bırakıp çıkıyor... bense 50 derecedeyken giriyorum duşumu alıyorum çıkıyorum o da ne... derece 55! işin içinde bi pislik var ama inşallah bende değildir.
  • bunun elektrikli olanları evinize takılırken dehşet iş çıkarıyor.
    bir de basıncı dengeleyen (tazzikli su birdenbire gelirse termosifonu patlatmasın diye olan) bir zımbırtı taktırmak gerekiyormuş ki bu konuda aldığınız markanın servisi "tesisatçı çağıracaksınız, o takacak biz takmıyoruz" diyor, sonra gelen tesisatçı "servisin takması lazımdı" diyor, olan arada size oluyor. ellerinde oyuncak olmayın, ikisinden birine ısrar edin. direnirlerse pislik çıkarın. sonuçta takıyorlar çünkü.
    ulan şu hayatta bir tek işim rast gitsin, ne basiretsiz insanmışım be! peh!
  • çocukluk yıllarımızdan kalma, devboyutlu olduğunu hatırladığım ama büyük olasılıkla aslında çok da büyük olmayan su ısıtgacı. suyu ısıtırdı mısıtırdı ama onun o banyoda olması çok da iyi bir şey değildi tabi. neden dersen yan tarafındaki tankın içine gaz doldurmayı sağlamak amacıyla, civarında sürekli olarak bir hortum bulundurulurdu ki, ne hortum*.

bir de coğraya dersleri için harita çizme ödevlerini yaparken kopyalama işini halletmek için gerekli gaz, bu tankın içinden tedarik edilirdi. (bkz: kagida gaz surerek kopyalama yontemi) küçük yaşta yanacağımıza çok rivayet olunmuştur ama yaşıyoruz hala...
  • 1775'te bonnemain'in tasarladığı,bir sıvının katettiği yol boyunca ısınıp soğuyarak dola$ım yapmasını sağlayan,$ofbenöncesi banyo tesisatı.
  • gazyagi ile calisanlari bir cok cocugu gazyagi koklamaya alistirmistir. o pasli, garc gurc zor acilan gazyagi deposuna ulasma hirsiyla gecirilen banyo saatleri musebbibi. bazen bi sebepten alevler abarir, ronronron bagirirdi, kacardik banyodan, sakinlesmesini beklerdik (bkz: patlarsam yanarsin).
hesabın var mı? giriş yap