şükela:  tümü | bugün
 • super luks bir armatur ce$idi. isi ayari armatur uzerinden yapilir. armatur bu isiyi saglayan soguk-sicak su oranlamasini otomatik yapar, yakip kavurmaz, soguk su vermez.
  (bkz: armatur)
 • bu alet şaşırtıcı bir şekilde mekaniktir. pillen elektrik ilen işi olmaz. sürekli sıcak ve soğuk su bağlantısı varsa kullanılması tavsiye edilir. 36° - 45° arasında ellen sabitlenebiliyor su sıcaklığı.

  "ulen ben bu işi elimle ezbere yapıyom, kendime göre suyun sıcaklığını zaten ayarlıyom" bir nevi "otomatiğe bağlamışım ben olayı" deyip de ukalalık denizindeki bilgisizlik körfezinin -iki dakka sus da lafımı bitireyim kıyıları-na varmadan boğulmayınız.

  alet, soğuk su kesilince komple kapanıyor; haşlamıyor oramızı buramızı. sıcak su kesilince de "soğuk su insanı demir gibi yapar, çakı gibi olursun" diyor ve devam ediyor suyun akışına.
 • banyo tadilatı sonrası pahalı markaların fiyatları bütçemi sarsacağı için gpd'nin böyle bir armatürünü aldım. aldığım günden beri de memnunum. ayarladığınız sıcaklığı sabit tutması büyük kolaylık. neydi o eskiden, uzun dalgada paris radyosunu arar gibi musluğu bir oraya çevir, bir buraya çevir. ayarı bulunca hiç kapatma... bunda kapatıp açsan da sıcaklık ayarladığın şekilde geliyor. tabi ki, hattınızda uygun sıcak ve soğuk suyun olması şartı var. kombi ile uyumlu çalışıyor. 36 dereceden yüksek sıcaklıklara ayarlayabilmek için mekanik emniyeti de var. çoluk çocuk yanlışlıkla çevirmesin deyü.

  ekleme:
  bir kaç gündür sıcak su vermiyordu. gpd'nin web sitesinden en yakın servisi bulup çağırdım. 50 lira kartuş + 25 lira işçilik verdim. sorun ortadan kalktı. 5-10 dakika sürdü kartuş değişimi. bilgi amaçlı paylaşmak istedim. ehe !!
 • arkadaş madem böyle bir ürün var niye söylemediniz yıllardır. insan herkese bir mail atar, mesaj atar haber verir duymayan duysun diye.
  yıllardır banyoda sıcaklık değiştikçe yandım allah, dondum vallah diye kıvranan bünyeyi huzura kavuşturan icat.
 • aliexpress'te 33 dolara satılan ürün. aldım bi tane..
 • hah ben de bunun adını arıyordum bulduğum iyi oldu. çok mantıklı ve hoş bir üründür. geçen yıl ingilterede yüksek lisans yaparken gördüm bunu, yurtta odamda vardı. birkaç kişiye anlattığımda "ilginçmiş" tepkisi aldım türkiye'de pek bilen yok herhalde. cidden çok pahalı mıdır bilmiyorum bir bakayım.

  sağ taraftan tazyiği, soldan sıcaklığı ayarlamak çok mantıklı lan, ikisi ayrı ayrı işte süper.
 • yurtdışındaki otellerde falan sıkça gördüğüm ama ülkemde nedense pek kullanılmayan yıllanmış icat.

  bugün debe'ye girmiş bir entry sayesinde adını öğrendim açıkçası ama deneyenlerin de belirttiği gibi, hayatı kolaylaştıran, insanı duş alırken banka kasası açar gibi çeşme ayarlamaktan kurtaran icattır.
 • insana derin bir ohhh beee çektiren harika bir armatür türü. 5 dakika bir duş alıp çıkayım diyen insana ızdırap olan o istenen su sıcaklığını yakalayamama, yakalasan bile o saadetin 1-2 dakika sürdükten sonra sıcaklık eğrisinin yukarılara doğru tırmanarak soğuk ayarı gerektirmesi, soğuk ayarı yaptıkça da bir noktada kombinin devre dışı kalıp birden soğuğa doğru hızlı geçişler nedeniyle 5 dakikalık duşun yarım saate uzayarak eziyet halini alması gibi saçma sapan durumları ortadan kaldırıyor. cooke&lewis marka olanını taktım, sol taraftan su akış hızını, sağ taraftan da sıcaklığı ayarlanıyor. 38 c'yi geçmek için ayrıca bir kilit düğmesine basarak çevirmek gerekiyor ki haşlanmayasınız. 36-37 civarı yaz için son derece ideal gibi görünüyor.

  (bkz: ben tatmin oldum)
 • geçen ay uzun zamandır düşündüğüm şeyi yaptım ve bunlardan bir tane aldım. aldığım ürün o sitedeki en ucuz olan modeldi. kendim taktım. o günden beri banyoda su ayarlama çilesi tarih oldu. her eve lazım. ben neyse de ev halkı ve misafirler duşta işkence çekerdi eskiden. şimdi ise sadece suyu açıyoruz.

  bu sorunu yaşayan herkese öneririm. kesinlikle mükemmel bir ürün. eğer yeterli sıcak suyunuz varsa size istediğiniz sıcaklıkta suyu zahmetsizce veriyor.
 • tamamen mekanik olarak çalışan ama içindeki yaylı ve balmumlu mekanizma ile harikalar yaratan bir musluk vanasıdır.

  tesisattan gelen en az 50-55 derecelik sıcak su, balmumunu eritmeye başlar ama eritmez. balmumu 62 derecede sıvı hale geçer. neyse bu o kadar önemli değil.

  erimeye yani hamur ya da pelte halini almaya başlayan balmumu genleşir, yani hacmi artar.

  balmumunun genleşme katsayısı, sektördeki ya da genleşenler ligindeki maddeler arasında en yükseğidir. pardon ikincisidir. lider ise bildiğiniz asfalttır ama onun için daha yüksek sıcaklıklar gerekir. oysa balmumu 45 derecede bile hemen genleşmeye başlar. bu nedenle kuponlarda banko ve tek geçilir.

  bu sırada iç mekanizmasındaki hassas x katsayısına sahip yay, genleşen balmumu haznesinin subapının ittirmesiyle sıkılaşır. böylece sıcak su ve soğuk su yolları eş zamanlı olarak (ittirilen mesafe kadar) açılır (ya da kapanır).

  bu mucizevi musluk vanası, 35 - 45 derece arasında 1 ya da 2 derecelik sapmayla (balmumu sağolsun) suyun ısısını sabitlediğini varsayar.

  halbuki aslında sabitlediği tek şey, balmumu haznesinin genleşme miktarına karşılık ayarlanmış sıcak su vanasının açıklık oranıdır. yani gerçekte bu vana, balmumu haznesi ne kadar ittirmişse o kadar açıp kapatma yapar ve böylece sıcak su ile soğuk suyu istenilen sıcaklıkta karıştırmış gibi davranır.

  balmumunun ısıya tepkime süresi anlık olmasa da, saniyeler aldığından, duşta hiç vakit kaybetmezsiniz. mesela siz 38 derecede duş alayım dediğinizde ve termostat tarafındaki vanayı 38'e getirdğinizde, balmumu hazneli termostat vanası, 38 dereceye karşılık gelecek genleşme katsayısına göre kendini kilitler (yani vana içindeki stop tapası haznenin daha fazla genleşmesine izin verilmeyecek şekilde üst sınıra gelir).

  bu sırada kombi ya da şofbenden gelen çok sıcak su ile tesisattan gelen kışları çok soğuk, yazları ılık gibi olan su bu termostat vanası içinde karışıp balmumu haznesini ısıtır. o da ancak 38 dereceye karşılık gelecek yere kadar genleşebileceğinden (subapı ittirebileceğinden), su 38 derecede akar. yani gerçekte su hep akar da, vanaların ağzı sıcak su soğuk su karışımındaki nihai sıcaklık 38 derece komşuluğunda olacak şekilde açılmıştır.

  eğer biri o sırada su deposuna hınzırlık olsun diye buz atarsa, soğuk su girişinden gelen su çok daha soğursa, balmumu haznesi, bu farklılığı saniyeler içinde hissedecek ama suyu tekrar 38'e getiremeyecektir, sizin müdahale edip, dereceyi 39'a ya da 40'a falan çıkarmanız gerekecektir (çoğu modelde malesef bu durum böyle... o çin malı vanaların alayı malesef çifte mekanizmalı değiller). ama dert değil; bu mekanik balmumu teknolojisinin tadına bir kere baktınız mı, hiç sorun etmeyeceksiniz.

  kimi termostatik vanalarda ani ısı değişimlerinde (haşlanmamak için) sıcak suyu tamamen kesen basit bir mekanizma da bulunmaktadır (emniyet kemerini yavaşça çekebilirsiniz ama hızlı çekerseniz kilitlenir, yuvasından çıkmaz; ona benzer bişe.. termostatik vananın içindeki yayın orada bir yerde gizli).

  son olarak gereksiz bir ekleme daha yapayım. bu zımbırtı arabanızdaki radyatör müşürü ile aynı mekanik teknolojik altyapıyı biraz daha gelişmiş olarak kullanıyor.