şükela:  tümü | bugün
 • bilindiği gibi pkk, ypg, el-nusra, ışid ya da fetö çok uzun zamandır faaliyette olan terör örgütleri. bu süreçte terör örgütü içerisinde doğan çocuklar da terörist olarak mı sayılmalı, beni düşüncelere sokan ve içerisinden çıkamadığım durum.

  anne babası terörist olan ve dünyası terör örgütü olan bir çocuk büyüyüp eli silah tuttuğunda terörist mi sayılır? anne babasının canı cehenneme fakat bu çocuğun yaşadığı hayat onun suçu mudur, bu durumda terörist eylem yapmış olsa bile onu nasıl suçlayabilirsiniz? kendi rızasıyla örgüte katılmamış, ve belki de bilse savaş istemeyecek insanca yaşamayı tercih edecek, bunu kim bilebilir ve bu durumda bu kişiye kim ceza verebilir?

  velhasıl içinden çıkamadığım ve benim için sorunsal olan konudur.
 • aslında sadece terör örgütü içinde doğan çocuklar için geçerli olmayan durum.

  mesela aklıma gelen başka bir örnek:
  amazon ormanlarında, hiç çağdaş insan görmemiş kabilelerde doğup büyümüş çocuklar büyüdüklerinde kendi kendilerine şehre gidip orda çalışmayı vs düşünemezler değil mi?

  vahşi yaşamda hayvanları avlıyorken hayvan severlerin bu insanlara cani diyememeleri gerekiyor. ya da nesli tükenmekte olan bir canlıyı avlamış olurlarsa kimse bunları suçlayamaz herhalde? nesli tükenmekte olan hayvanları korumak için yasalara sahip olan bir ülke, bu kişiye bu davranışından dolayı ceza verme hakkına sahip midir.