şükela:  tümü | bugün
  • doğaüstü düşünsel kabiliyetleri olan terör yandaşı varlıkların her şartta teröre lanet okuyanlara sormaktan çekinmedikleri bir soru.

müthiş felsefi çözümlemelerle teröristlerin neden teröre meylettiklerini açıklayan bu soru sorucular, soruyu yönelttikleri cahil kişinin de bunu açıklamasını isteyerek o cahile cahilliğini ispat etmektedirler bir bakıma. zira kendileri teröristlerin neden terör estirdiklerini, müthiş analiz kabiliyetleriyle çözmüş ve yorumlamışlardır.

her biri tek tek bir sokrates adeta...

+ sözlükte başıma geldi de yazasım geldi...
  • böyle bir şeyi düşünmeye değer bile bulmuyorum.
  • cevabinin savas sebep ve sartlariyla karistirilmamasi gereken bir sorudur. terorizm ile bir devletin digerine savas acmasi birbirinden cok farkli seylerdir. savas cok cirkindir ama terorle kiyaslandiginda en azindan her cagda kendince diplomatik protokolleri, usulu, adabi olmustur. teror ise bel altina vurmaktir, ayni kefede tartilmasi yanlistir.
  • cevabı hala ve hala verilmeyen sorudur. bu yüzdendir ki sorun'a dönüşmüş sorudur. her ne şekilde mücadele edecekseniz edin (ister askeri ister siyasi) öncelikle iyi bir durum tespiti lazımdır.

kısaca bir örnek vermek gerekirse, amerkian ordusundaki zararlı haşerat departmanı . adamlar böcekler çok çirkin, sivrisinekler çok şerefsiz, kenelerden nefret ediyorum, tüm kara sineklere lanet olsun falan demiyorlar. onun yerine oturup araştırıyorlar. misal ırak'ı mı işgal edecek, bunu da araştırıyor, ona göre önlem alıyor, tedbir alıyor. öyle gidiyor. misal asker orda sıtma olabilir diyor, şark çıbanı kapabilir diyor tedbir alıyor,sıkıntı yaşarsa hemen çözüm buluyor.

yani bu örnek alakasız diyebilirsiniz ancak, bir soruna çözüm üretmek için önce analiz etmek, yani teröristin neden dağa çıktığını anlamak lazım. ancak bu analiz, salt "çok ezdi türk'ler onları, onlarda direniyor." bağlamında kısır analizler olmamalı.
  • pkklılar ve devlet arasında kalan köylüler, köy meydanında çırılçıplak soyulup dışkı yedirilmek dahil türlü işkencelere uğradığı için, cezaevlerinde işkencelerde kızlarına, kız kardeşlerine cop sokulduğu için, dayanaksız iddialarla tutuklandıkları, köyleri,tarlaları, hayvanları ellerinden alınıp başka şehirlere aç ve parasız gönderildikleri için, hizbullahçılar, pkklı damgası vurdukları herkesi sokak ortasında vurduğu için, sanatçıları, şairleri kim varsa onlar için değerli olan bu ülkeden sürüldüğü için, başka dil bilmedikleri halde kürtçe konuşmak suç olduğu için, dışlandıkları için, 17500 faili meçhul için olabilir.

bu ırk pkk'yı desteklemekten başka bir çareye sahip olmamıştır. o çocuk yardımları, doğuyu kalkındırma projeleri son yıllarda gerçekleşmeye başlamıştır. bir millet düşünün ki şarkıları aşktan çok şehitleri, ölümleri, evlatsız kalan anaları anlatsın. edebiyatları, şarkıları, türküleri hep zulüm üzerine. eğer gerçekten onlara sahip çıkmış, onları dışlamamış bir milletsek bu şarkılar, türküler nasıl oluştu?

bu barış pkk için değil, kürt ve türk halkları için kabul edilmelidir. şehitlerimiz bu vatanı savunurken şehitlik mertebesine yükselmişlerdir. ancak daha fazla kan dökülmesi onları geri getirmeyecek, daha çok ocak söndürecektir.
  • zoologlara yöneltilmiş bir soru olsa gerek. galapagos ejderleri galapagos adasına nasıl ulaştılar ? penguenler uçma yetilerini nasıl kaybettiler ? teröristler neden dağa çıktılar ? afrika kökenli örümcekler asya'da nasıl koloni kurdular? kuşlar göç yollarını nasıl buluyorlar ? soruları gibi.
  • --- spoiler ---
    niçin çıktım? nasıl çıktım? bunu izaha gerek yok. gördünüz, yürüdüm çıktım! ama, çıkmamış da olabilirim. çıkmışsam çıkmışımdır, çıkmamışsam çıkmamışımdır. görünen dağ... uzakta değildir.

buraya çıktık da sonradan çıkmadık mı dedik? bunlar bi takım uydurma laflardır... sahi ya ben buraya neden çıktım? kim çıkardı lan beni buraya?!
    --- spoiler ---
  • hasan cemal'in yanıtladığı soru. şöyle yazmış:

ben de olsam dağa çıkardım!
    benim de anadilim yasaklansaydı...
    ben de bilmediğim bir dili konuşamadığım için ilkokulda öğretmenden tokat yeseydım...
    benim de kültürüm aşağılansaydı...
    benim de kimliğim inkâr edilseydi...
    benim de kürt demem, kürdistan demem mahkemelik, hapislik suç sayılsaydı...
    bana da devlet, "kürtçe diye bır dil yok!" deseydi...
    bana da devlet, "kürt yok türk var!" deseydi...
    bana da devlet, "kürt de var, kürtçe de var!" dediğim için baskı yapsaydı, mahkemelere verse, hapislere atsaydı...
    bana da devlet, kürt olduğum için vatan haini, düşman muamelesi yapsaydı...
    bana da devlet eşit vatandaşlığı çok görseydi...
    bana da devlet kürt olarak kendi kendimi yönetmeyi bölücülük saysaydı...
    benim de doğduğum, büyüdüğüm yerlerin kürtçe isimleri türkçeleştirilseydi...
    benim de kürtçe anadilimde eğitim görmeme devlet hayır deseydi...
    benim de köyüm, evim barkım yakılıp yıkılsaydı...
    benim de yakınlarım faili meçhul cinayetlerde öldürülseydi...
    benim de anam babam üstelik kendı memleketlerinde o derin sürgün acısını yaşasaydılar...
    benim de abilerim diyarbakır askerî cezaevi`nden, o zulümhaneden geçseler, o cehennemde bok yemek zorunda bırakılsalardı...
    ben de dağa çıkardım!