• doğaüstü düşünsel kabiliyetleri olan terör yandaşı varlıkların her şartta teröre lanet okuyanlara sormaktan çekinmedikleri bir soru.

  müthiş felsefi çözümlemelerle teröristlerin neden teröre meylettiklerini açıklayan bu soru sorucular, soruyu yönelttikleri cahil kişinin de bunu açıklamasını isteyerek o cahile cahilliğini ispat etmektedirler bir bakıma. zira kendileri teröristlerin neden terör estirdiklerini, müthiş analiz kabiliyetleriyle çözmüş ve yorumlamışlardır.

  her biri tek tek bir sokrates adeta...

  + sözlükte başıma geldi de yazasım geldi...
 • böyle bir şeyi düşünmeye değer bile bulmuyorum.
 • cevabinin savas sebep ve sartlariyla karistirilmamasi gereken bir sorudur. terorizm ile bir devletin digerine savas acmasi birbirinden cok farkli seylerdir. savas cok cirkindir ama terorle kiyaslandiginda en azindan her cagda kendince diplomatik protokolleri, usulu, adabi olmustur. teror ise bel altina vurmaktir, ayni kefede tartilmasi yanlistir.
 • -"düşünemedi."

  bir karikatür.

  karikatürün hangi karikatür olduğunu bilmeyenler için bağlantı verdim yukarda.

  aşağıya da bkz vererek işi pekiştirmek isterim:

  (bkz: düşünemedi)

  lütfen tıklayıp ne olduğuna bakın gammaz dostlarım.
 • cevabı hala ve hala verilmeyen sorudur. bu yüzdendir ki sorun'a dönüşmüş sorudur. her ne şekilde mücadele edecekseniz edin (ister askeri ister siyasi) öncelikle iyi bir durum tespiti lazımdır.

  kısaca bir örnek vermek gerekirse, amerkian ordusundaki zararlı haşerat departmanı . adamlar böcekler çok çirkin, sivrisinekler çok şerefsiz, kenelerden nefret ediyorum, tüm kara sineklere lanet olsun falan demiyorlar. onun yerine oturup araştırıyorlar. misal ırak'ı mı işgal edecek, bunu da araştırıyor, ona göre önlem alıyor, tedbir alıyor. öyle gidiyor. misal asker orda sıtma olabilir diyor, şark çıbanı kapabilir diyor tedbir alıyor,sıkıntı yaşarsa hemen çözüm buluyor.

  yani bu örnek alakasız diyebilirsiniz ancak, bir soruna çözüm üretmek için önce analiz etmek, yani teröristin neden dağa çıktığını anlamak lazım. ancak bu analiz, salt "çok ezdi türk'ler onları, onlarda direniyor." bağlamında kısır analizler olmamalı.
 • pkklılar ve devlet arasında kalan köylüler, köy meydanında çırılçıplak soyulup dışkı yedirilmek dahil türlü işkencelere uğradığı için, cezaevlerinde işkencelerde kızlarına, kız kardeşlerine cop sokulduğu için, dayanaksız iddialarla tutuklandıkları, köyleri,tarlaları, hayvanları ellerinden alınıp başka şehirlere aç ve parasız gönderildikleri için, hizbullahçılar, pkklı damgası vurdukları herkesi sokak ortasında vurduğu için, sanatçıları, şairleri kim varsa onlar için değerli olan bu ülkeden sürüldüğü için, başka dil bilmedikleri halde kürtçe konuşmak suç olduğu için, dışlandıkları için, 17500 faili meçhul için olabilir.

  bu ırk pkk'yı desteklemekten başka bir çareye sahip olmamıştır. o çocuk yardımları, doğuyu kalkındırma projeleri son yıllarda gerçekleşmeye başlamıştır. bir millet düşünün ki şarkıları aşktan çok şehitleri, ölümleri, evlatsız kalan anaları anlatsın. edebiyatları, şarkıları, türküleri hep zulüm üzerine. eğer gerçekten onlara sahip çıkmış, onları dışlamamış bir milletsek bu şarkılar, türküler nasıl oluştu?

  bu barış pkk için değil, kürt ve türk halkları için kabul edilmelidir. şehitlerimiz bu vatanı savunurken şehitlik mertebesine yükselmişlerdir. ancak daha fazla kan dökülmesi onları geri getirmeyecek, daha çok ocak söndürecektir.
 • insan gibi yaşayamadıkları için, terörist olup ayı bünyelerine hitap eden inlerde yaşamayı tercih etmeleri nedeniyle. el kadar bebeleri katlederken şehir içinde kabul görmeleri imkansız olurdu. elektrik faturalı tanımı yapan arkadaşım sen çok yaşa, güldürdün sağolasın.

  hadi komikliği bırakalım. abesle iştigal sorunun nesini düşüneceğim? terörü makul görüp, ama onlar da haklılar mı diyeceğim? az meyledecek olsam şehit anneleri çarpar valla.

  hadi sizin için biraz düşündüm de, aklıma dağa çıkardığınız çocuklar geldi. daha ne yaptığını bile bilmeyen çocuklar kaçırıldıkları için, beyinleri yıkandığı için, uyuşturucuya alıştırıldıkları için dağda olabilirler mi? beyinleri pelteleştirildiği için bedenlerine bombayı sarıp patlatıyor olabilirler mi?

  bak yine düşündüm de, teröristini senden çok düşünüyorum. çünkü insanım.

  edit: başlığı en son pkk sempatizanları ve terörist ruhlular okuduğu için olsa gerek ellerinde kalmış entry. teröristler neden dağa çıktı dediniz; zorla, tehditle dağa çıkardıkları köylüyü, çoluğu çocuğu anlattık. acıttı mı gerçekler?
 • zoologlara yöneltilmiş bir soru olsa gerek. galapagos ejderleri galapagos adasına nasıl ulaştılar ? penguenler uçma yetilerini nasıl kaybettiler ? teröristler neden dağa çıktılar ? afrika kökenli örümcekler asya'da nasıl koloni kurdular? kuşlar göç yollarını nasıl buluyorlar ? soruları gibi.