şükela:  tümü | bugün
 • dünyada bu yıl yaklaşık 191 milyar dolar harcanarak yürütülecek mücadele.

  washington'daki "homeland security research corporation" (bkz: hsrc) adlı kurumun yaptığı araştırmaya göre, bu rakam 10 yıl içinde hemen hemen üç kat artacak. bu yıl terör karşısındaki harcamaların yüzde 44'ünü (yaklaşık 84 milyar dolar) abd yapacak.

  rapora göre, 2010 yılına gelindiğinde dünyada "terörle mücadele" adı altında yapılan harcamalar 350 milyar doları bulacak, bunun yüzde 36'sını tek başına abd karşılayacak. bu rakam, 2015'de ise 517 milyarı aşacak.

  (kaynak: http://www.sansursuz.com/)
 • 2006 yılında türk silahlı kuvvetleri'nin terörle mücadele raporları :

  http://www.tsk.mil.tr/…ele/terorlemucadele_2006.htm

  genelkurmay web sitesi yeni versiyona geçtiği için 2006 linki yok olmuş, bulunca düzeltirim.

  ayrıca 2007 yılı terörle mücadele raporları :

  http://www.tsk.mil.tr/…le/terorle_mucadele_2007.htm
 • olayın çığrından çıkmasıyla artık ordu da terörle mücadele konusunda ne yapacağını şaşırmıştır. bizim helikopterlerimiz köyde eli silahlı 4-5 teröristi görüp ateş açmak istiyor fakat sivil halk zarar görür diye komutanlarımız izin vermiyor. o adiler ise mayın koyup patlatmaya devam ediyorlar. tek yapabildiğimiz sınıra yığınak.. böyle giderse çok kayıp vereceğiz.
 • halkla mücadeledir, çünkü terör insanlar arasında yeşerir.
 • teröristle mücadele ile karıştırılan kavramdır.

  terörle mücadeleyi hükümet yapar. siyasi, ekonomik, sosyal, politik vb. önlemler alarak insanları terörden uzaklaştırma, terör örgütlerinin insan, para, malzeme vb. kaynaklarını ortadan kaldırma gibi.

  teröristle mücadeleyi ise ordu ve polis yapar.
 • bu konuyla ilgili http://www.hukukcugenc.com/ adresinde tartışma, fikir paylaşımı vardır. tavsiye ederim. tam olarak bu konuyla ilgili linki de vereyim: http://hukukcugenc.forumup.com/…&mforum=hukukcugenc
 • dünya barışı için insanlık adına verilen mücadeledir.her ne kadar global anlamda bir strateji ile desteklenmesi gerekse de ne yazık ki bazı devletler 'düşmanımın düşmanı dostumdur' anlayışı ile terör örgütlerine açık/kapalı destek vermektedir.gelişmesi istenilmeyen devlete zarar veren bir terör örgütü, sadece resmi olarak terör örgütü muamelesi görmektedir.
 • akıllara ziyan bir ayrımla, "teröristle mücadeleden" farklılaştırılmaya çalışılan teşebbüs. tek cümleyle söyleyeyim. akp'nin ve uzun boylu yakışıklı ve dahi karizmatik başbakanımızın son günlerde çok sevdiği ifade ile, teröristle mücadelenin terörle mücadeleyle bir tutulmaması gerektiği yolundaki öneri, "terörist" addedilen adamın, tüm toplumsal iktisadi tarihi siyasi kültürel vs. bağlamlardan soyutlanıp terörist olduğu veri kabul edilen bir söylemden beslenmektedir. bu da bizi, gene, liberalizmin kucağına itmekte, ve dolayısıyla, her türlü askeri operasyonu meşrulaştırmakta. her neyse; diyeceğim başka idi.

  bu ayrımın geçersiz olduğundan yola çıkarak terörist ve terörle mücadelenin operasyon boyutuna ilişkin bu söyleyeceğim. bu çocuklar, "4 tane" (yazıyla, dört) mermi attıktan sonra bu mücadeleye gönderilmektedir. bilin istedim.
 • üzerine konuşurken, maşaallah, paşalar kadar bilgi sahibi olduğumuz bir konu. elimizde ne gibi askeri teçhizat var ve bunların özellikleri nelerdir; gerillaya karşı nizami orduyla nasıl harp edilir; bölgenin dağları bayırları mağaraları ovaları nerelerdedir; askerlerin bölgenin bilmem neresinden sürülmesiyle bilmem daha neresinden sürülmesi arasındaki maliyet farkı nedir vs. vs..

  - kardeşim manyak mısın asker misin sen? niye askeri stratejik bir meselede bu denli bilgiye sahipsin?
  - tv seyrediyorum gece gündüz, paşalar konuşuyor her kanalda. hepsini tek tek seyrediyorum, başka bir şey seyretmiyorum zaten.
  - iyi de bu, terörle mücadele mevzuu?
  - eh tamam işte: en az maliyet ve en çok verimle en çok terörist nasıl öldürülür, onun hesabını yapıyorum. gördüğün gibi ekonomiyi de hatmetmiş durumdayım.
  - ...