şükela:  tümü | bugün
 • dünyada bu yıl yaklaşık 191 milyar dolar harcanarak yürütülecek mücadele.

  washington'daki "homeland security research corporation" (bkz: hsrc) adlı kurumun yaptığı araştırmaya göre, bu rakam 10 yıl içinde hemen hemen üç kat artacak. bu yıl terör karşısındaki harcamaların yüzde 44'ünü (yaklaşık 84 milyar dolar) abd yapacak.

  rapora göre, 2010 yılına gelindiğinde dünyada "terörle mücadele" adı altında yapılan harcamalar 350 milyar doları bulacak, bunun yüzde 36'sını tek başına abd karşılayacak. bu rakam, 2015'de ise 517 milyarı aşacak.

  (kaynak: http://www.sansursuz.com/)
 • halkla mücadeledir, çünkü terör insanlar arasında yeşerir.
 • teröristle mücadele ile karıştırılan kavramdır.

  terörle mücadeleyi hükümet yapar. siyasi, ekonomik, sosyal, politik vb. önlemler alarak insanları terörden uzaklaştırma, terör örgütlerinin insan, para, malzeme vb. kaynaklarını ortadan kaldırma gibi.

  teröristle mücadeleyi ise ordu ve polis yapar.
 • bu konuyla ilgili http://www.hukukcugenc.com/ adresinde tartışma, fikir paylaşımı vardır. tavsiye ederim. tam olarak bu konuyla ilgili linki de vereyim: http://hukukcugenc.forumup.com/…&mforum=hukukcugenc
 • dünya barışı için insanlık adına verilen mücadeledir.her ne kadar global anlamda bir strateji ile desteklenmesi gerekse de ne yazık ki bazı devletler 'düşmanımın düşmanı dostumdur' anlayışı ile terör örgütlerine açık/kapalı destek vermektedir.gelişmesi istenilmeyen devlete zarar veren bir terör örgütü, sadece resmi olarak terör örgütü muamelesi görmektedir.
 • akıllara ziyan bir ayrımla, "teröristle mücadeleden" farklılaştırılmaya çalışılan teşebbüs. tek cümleyle söyleyeyim. akp'nin ve uzun boylu yakışıklı ve dahi karizmatik başbakanımızın son günlerde çok sevdiği ifade ile, teröristle mücadelenin terörle mücadeleyle bir tutulmaması gerektiği yolundaki öneri, "terörist" addedilen adamın, tüm toplumsal iktisadi tarihi siyasi kültürel vs. bağlamlardan soyutlanıp terörist olduğu veri kabul edilen bir söylemden beslenmektedir. bu da bizi, gene, liberalizmin kucağına itmekte, ve dolayısıyla, her türlü askeri operasyonu meşrulaştırmakta. her neyse; diyeceğim başka idi.

  bu ayrımın geçersiz olduğundan yola çıkarak terörist ve terörle mücadelenin operasyon boyutuna ilişkin bu söyleyeceğim. bu çocuklar, "4 tane" (yazıyla, dört) mermi attıktan sonra bu mücadeleye gönderilmektedir. bilin istedim.
 • üzerine konuşurken, maşaallah, paşalar kadar bilgi sahibi olduğumuz bir konu. elimizde ne gibi askeri teçhizat var ve bunların özellikleri nelerdir; gerillaya karşı nizami orduyla nasıl harp edilir; bölgenin dağları bayırları mağaraları ovaları nerelerdedir; askerlerin bölgenin bilmem neresinden sürülmesiyle bilmem daha neresinden sürülmesi arasındaki maliyet farkı nedir vs. vs..

  - kardeşim manyak mısın asker misin sen? niye askeri stratejik bir meselede bu denli bilgiye sahipsin?
  - tv seyrediyorum gece gündüz, paşalar konuşuyor her kanalda. hepsini tek tek seyrediyorum, başka bir şey seyretmiyorum zaten.
  - iyi de bu, terörle mücadele mevzuu?
  - eh tamam işte: en az maliyet ve en çok verimle en çok terörist nasıl öldürülür, onun hesabını yapıyorum. gördüğün gibi ekonomiyi de hatmetmiş durumdayım.
  - ...
 • sanki sol teroru bitirmek icin yazilan recetelin hepsi uygulanmi$ da hic bir sonuc alinamami$ varsayimiyla hareket eden her turlu goru$e agzimla gulmeyecegimi belirtmem gerekir once.. "komünist-sosyalist partilerin kurulmasına izin verilmiyor. adamlar serbest alanda görüşlerini ifade etmek imkânına sahip değiller. ayrıca gelir dağılımı çok bozuk. büyük bir sömürü var. bunlar halledilmeden terör bitmez." e simdi sen bun yazilanlarin hepsini hallettin mi ki sol teroru sosyo-ekonomik onlemler bitirmedi diyorsun? komunizmin coku$u bitirmi$ sol teroru.. komunizmin coku$u terorun adini degi$tirmi$ olabilir sadece.. dune kadar "sol" kokenli terorist olanlar bugun "etnik" temelli terorist olarak adlandiriliyorlar.. yoksa biten bi$ey yok..

  sosyo-ekonomik sartlarin ilerledigi varsayimi yapilmi$ bi de.. neye gore kime gore diye sorasim da gelir hemen.. ayrica "sosyal adalete onem vermek, ozgurlukleri geni$letmek" gibi goru$ler entel modasiymi$ bi i$e yaramazmi$ bunlar..

  onunde klavye gorenin gazeteci kesildigi memleketimde dezenformasyon had safhada.. az biraz farkinda olmasak durumun bizi bile inandircaklar bu tuvalet kagidi uzerine patates baskiyla yazilmi$ yazilara..
 • kislatilmisi tem´dir