şükela:  tümü | bugün
 • 12 nisan 1991 tarihinde kabul edilip resmi gazete'de yayınlarak yürürlüğe giren kanundur. okumak için:
  http://www.iskur.gov.tr/mydocu/mevzuat/kanun4.htm
 • kim derdi ki, bir gün gelecek terörle mücadele yasası dendiğine akıllara ingiltere, amerika yada italya gelecek diye. ingiltere ki kendisi ırak'a saldırdığından beri ilk defa bu sene terör saldırısına uğramış, italya'da ise ne bir bomba patlamış ne de en ufak bir eylem olmuş ülke olarak terorle mucadele kanunundan bahsetmeye başlasın. hem de öyle böyle bir yasa değil;

  terörü övmek suç sayılsın.

  şüphelileri gözaltı süresi 14 günden 3 aya çıkartılsın. (yani polis sırf şüpheli gördüğü için birini tam 3 ay alıkoyabilecek.)

  yeni bir sınır koruma birlikleri adı altında güvenlik örgütü kurulsun.

  terör bağlantılı internet sitelerine elektronik saldırı düzenleme ve kapatma yetkisi verilsin. bu sitelere giriş terör suçu sayılsın.

  amerika'da ise;

  "abd temsilciler meclisi de önceki gün toplanarak 11 eylül saldırılarının hemen ardından yürürlüğe giren ‘yurtseverlik yasası’ adı altındaki terörle mücadele yasasını 10 yıl uzatma kararı aldı. yurtseverlik yasası, bireylerin demokratik haklarını kısıtlıyor, polise sınırsız gözaltı yetkisi veriyor."

  hey gidi hey, türkiye'de bile yasa pkk'nın ilk saldırı tarihi olan 15 ağustos 1984'ten tam 7 sene sonra çıkartıldığını düşünürsek, o pek övündükleri özgürlükler ortamının aslında iyi gün kardeşiliğinden başka bir şey olmadığı ortaya çıkmakta. biz türkiye'de nerdeyse 40 senedir iyi gün görmediğimiz için, iyi gün demokrasimiz nasıl olacak bilmiyorum ama kötü günleri karşılaştırırsak, onlardan daha iyi olacağını kestirebiliriz. üstelik görünen o ki, bu daha başlangıç. ya el kaide, pkk gibi binlerce avrupalının canını alırsa.

  son bir not, geçtiğimiz ay yaşanan bombalı olaylardan sonra, ingiltere'de müslümanlara yönelik olarak 1200 adet saldırı gerçekleştirilmiş. bu saldırılarda 1 kişi de linç edilerek öldürülmüş.
 • http://www.hurriyetim.com.tr/…~3@nvid~615189,00.asp

  "ingitere’de terörü övene ömürboyu hapis geliyor

  ingiltere'de blair hükümeti, terörle mücaele için yeni yasa tasarı hazırlıyor. tasarıya göre; şiddeti destekleyen ve intihar saldırı övenler ‘vatana ihanet’ suçundan yargılacek ve müebbet hapisle cezalandırılacaklar."
 • gereği yoktur. yabancı ülkeler de topluma kazandırma yasası çıkartsın. barbarlık etmesinler. hayat bayram olsun.

  edit: (bkz: ironiyi anlamayan nesle asina degilim)
 • topluma kazandırma iyidir hoştur ancak boştur insan neyse odur.
  senelerdir bizdeki teror kimsenin dikkatini cekmiyordu, smdi kendi ulkelerinde bizimkinin 1000de biri kadar olay olunca mı bir anda herkes birlik olmaya, teror ovenler vatan haini sayılmaya baslandı. yinede nerden donulse kardır ancak bu dayanısma anlamına gelmiyor sadece bencillik oluyor, su saatten sonraki dayanışmanın manevi hiçbir değeri yok tabi insan hayatı manevi birşey olmadıgından buna da tamam diyelim.
 • ab yolunda yapılan reformlar sonucu ordunun ve derin devletin ilerde mudahale etmek istedigimiz zaman elimizin altında hukuku bi dayanak olsun diyerekten cıkması icin akp ye baskı yaptıkları kanunlar.
  ozellikle pkk tarafından yollara dosenen mayınlar sonrası,elimiz baglı pkkyla mucadele edemiyoruz diyerekten kamuoyunda psikolojik baskı uygulayarak akp yi pkk ya karsı sessiz kalamakla suclayıp sehit cenazelerinin sorumlusu olarak gostermeye kasılmıs ve karsılıgında da tmk istenmistir.
  teror ve terorsit kavramının bile tanımlanmadıgı,istendiginde dindar kesimide 28 subattaki gibi baskı uygulama imaknı veren bi yasa.
  zaman gazetesininde en cok kayayı taktıgı seydir bu,hemen hemen hergun bi haber yapıyolar bunu hakkında,anlasıldıgı kadarıyla dindar kesime soguk terler dokturten bi yasa.
 • 18 maddelik değişiklik planlanan yeni terörle mücadele yasa tasarısı ile memleketi uçurumun eşiğine kestirme yoldan götürme kapasitesindeki kanun;

  "- ifade ve basın özgürlüğünü kısıtlıyor,
  - cezaları artırıyor,
  - birçok fiili ilk kez terör suçu kapsamına alıyor,
  - terörle mücadele görevlilerinin kimliklerini açıklayan, hedef gösteren ve örgütlerin bildirilerini yayımlayanlara bir yıldan üç yıla kadar hapis cezası veriliyor,
  - tasarı, sıkıyönetim ve ohal döneminden kalma gazete kapatma dönemini de geri getiriliyor,
  - terör örgütünü kuran ve yönetenlere 10-15 yıl, üyelere 5-10 yıl hapis veriliyor,
  - terör örgütünün veya amacının propagandasını yapan kişi bir yıldan üç yıla kadar hapse mahkûm ediliyor"

  http://www.radikal.com.tr/haber.php?haberno=184846

  hatta ve hatta;

  - polis, dur emrine uymayan teröriste ateş edebiliyor..

  ve daha bir sürü getiri..
  bu durumda bi zahmet;

  (bkz: terör)
 • şu sorulari akla getiren kanundur:
  -toplumsal huzuru bozan bir faktor olarak terorun engellenmesi icin yeni onlemler alan bu kanunun vatandaşların bireysel özgürlüklerini ve düşünce özgürlüğünü ihlal etmeden uygulanması icin ne tur önlemler alınmıştır?
  -bir kanun cikiyorsa uygulamasına yönelik önlemleri almak o kanunu cikaranların gorevi degil midir?
  -kanunu birebir uygulayacak olan kolluk güclerinin, o kanunun ince ve hassas detaylarına akıl erdirebilecek bir hukuk bilinciyle ve sagduyuyula hareket ettiği mi dusunulmektedir?
  -boyle bir kanunuygulamaya girmeden once tüm kolluk kuvvetlerine demokrasinin sınırlarını zorlamadan terorle mucadele kanununu uygulamalari gerektigi anlatılmış mıdır?
  -kolluk güclerinin elini güclendirirken vatandaşı da koruyacak sekilde denge kuracak kanun maddeleri koymak hic bir hukukcunun aklina gelmemis midir?

  terorle mucadele gibi son derece onemli bir kanun degisikligine dair haberlerin hic bir gazetede gündem olmaması da ayrıca gariptir.
 • terörü tartışmaktan aciz kimseler için;

  kısaca şunu diyen yasa: `polis kendisine taş atacağından şüphelendiği kişiyi vurabilir`..