şükela:  tümü | bugün
  • ben hiç panik yapmıyorum, kafam rahat. şu an keriz silkeleme yapılıyor bence. 1.5 dolar seviyelerinde birkaç gün dolaşıp tekrardan 150 dolar, ordan da 300 dolara kadar yolu var. grafik öyle görünüyor. grafik tasarım mezunuyum.
  • bu tam bir ponzi coini.

uyanıklara bak, luna yak, ust yarat, btc al. luna nerde, ust nerde, para nerde. adamlar btc alabilmek için coin ve stabil coin çıkarmışlar, bir akıllı sizdiniz. gözümde değeri tam tamına 3 dolar.
  • bu iş böye oluyor değil mi; 100 yatırıyorsun, 500 oluyor, keşke 1000 yatırsaydım...

1000 yatırıyorsun, 5000 oluyor, keşke 10000 koysaydım..

100.000 koyuyorsun, 1000 oluyor ve arkasından soyuldum.

yoooo sen bayağı kumar bağımlısı olmuşsun. çünkü sağlıklı bir yatırım değil, 1-2 güne parayı katlamak yatırım değil, kumardır.
  • dün hayatımın her anında başımı belaya sokmuş olan arkadaşım aradı,gel dedi çay içelim.forex bi' şeysine girmiş,bu işlerden çok iyi anlayan yöneticileri varmış danışmanlık yapıyormuş,şiir gibi konuştu dinledim.sonra bu (küfür için cok özür dilerim) amına koduğumun luna'sından bahsetti.grafikler trade'ler kaldıraçlar stop loss'lar havada uçuşuyor.dedim bu got gerçekten öğrenmiş bu işleri.para harcamiyim tasarruf olsun hem belki 3 5 biseler getirme şansı da var diyip 4000 tl ye aldım bu luna denen lanetten.

şimdi eve geldim baktım burada baya entry var.cok heyecanlandim.dedim tamam bizim maaş çıktı.ulan meğer düşmüş bu orospu çocuğu.harcamiyim diye attığım 4000 tl'den 80 tl kalmış.gidip iki tokat gotune iki tekme atsam olmayacak.bu arada maaşım 7 bin tl.dusunun maaşımın yarısı bu luna mıdır muna mıdır ona gitti.ah benim salak kafam.

edit:40 tl kalmış.ben anlamıyorum abi benim 4000 liram nerede kimde kim harcıyor bu parayı.aradım hala diyor ki riski bölmeliydik acemilik ettik.bu işlere alışıcakasın yavaş yavaş diyor.ne alışması lan bir daha bulaşır miyim.eşim de bilmiyor.banka hesabımda 1200 tl para kaldı arabada mazot yok faturaların bir kısmı duruyor.vallahi çıldıracağım ya.
  • dünden beri olan biteni anlayabilmek ve ilerisinde benzer durumlara karşı bilgili olabilmek için biraz araştırma yaptım. aslında şu anda yaşananlarda(btc düşüşü dahil) luna vakfı'nın kasıtlı bir hatası neredeyse yok gibi gözüküyor.

ilk olarak saldırganlar otc(tahta üstü borsa)'den 1 milyar dolarlık $ust satın alıyorlar. sonrasında da 3 milyar dolarlık $btc ödünç alıyorlar. bundan sonrasında twitter/discord toplulukları/reddit vb. topluluklarda peg ve bank run hakkında fud yaymaya başlıyorlar. fud başladığı andan itibaren ödünç aldıkları btc leri satmaya başlıyorlar ve neler olduğunu anlamaya çalışan yatırımcı sahte luna/ust çöküş haberlerini okumaya başlıyor. bu sırada olaylardan habersiz olan lfg(luna foundation guard) havuzdan biraz likidite çekiyor. bunu fırsat bilen saldırganlar 10 dakika sonrasında 350 milyon dolar karşılığında havuzda geri kalan likiditenin hepsini çekiyor. harici havuzda hiç para kalmıyor ve saldırganlar bu çektikleri $ust'yi binance üstünde satmaya başlıyorlar. bunun sayesinde ust'nin mandalı ilk burada kopuyor.

normal şartlarda mandalı onarmak için terra market modülünün günlük en fazla 150 milyon dolar harcaması yeterli oluyordu, fakat havuzda likidite kalmadığı için bu rakam 4 milyar dolar seviyelerine çıkıyor. insanlar bu aşamada paniklemeye başlıyorlar çünkü artık sistemi taşıyan btc haline geliyor ve mandal bir türlü onarılamıyor. bu aşamada lfg, btc satışlarını arttırıyor. saldırganların tam olarak istediği de lfg'nin btc satması, bu aşamada saldırganlar btc shortlamaya başlıyorlar. lfg btc sattıkça, saldırganlar kazandıkları paralarla daha fazla ust satıyorlar. daha fazla btc satıldıkça, daha az sayıda btc teminatı kalmaya başlıyor ve bunu fark eden yatırımcılar panik yapmaya başlayarak saldırganlarla beraber $ust satmaya başlıyor.

en sonunda panik küresel bir hale geliyor. büyük satışlar luna sistemini tıkıyor, merkezi borsalar(cex) para çekmeyi kapatıyor. anc üstünde böylece bank run başlıyor. bunu bizim banka hortumlama olayının sonuçlarına benzetebiliriz, verilen krediler eldeki gerçek paranın birkaç katı fazladır. hiçbir zaman eşit değildir bankacılıkta. anchor protocol'de de aynısı yaşanıyor. burada yaşanan geri dönüşü olmayan yola sokuyor luna ekosistemini. lfg en sonunda kendilerinin btc sattıkça, daha fazla ust satıldığını fark ediyor ve btc satışını durduruyor. yani bu aşamada ancak saldırıya uğradıklarını fark ediyorlar.btc destekli alımlar durduğu için mandal asla düzelmiyor.

şu anda lfg hiçbirşey yapmıyor desek yeridir. terra market module'ün kendi başına satışlar yaparak mandalı organik bir şekilde düzeltmesi bekleniyor. bu da luna'nın anormal düşüşünün sebebi oluyor.
  • düştükçe şurdan alırım, buradan girerim diyen luna-ust ilişkisini bilmeyen fenoları gün yüzüne çıkarmış projedir.

ne oldu merak edenler için,

ust, terra luna ekosisteminde arbitraj tokeni luna olan arzını algoritmik olarak değiştirerek kendini 1 dolara sabitlemeye çalışan merkeziyetsiz bir para birimidir.

sistemin tasarımı gereği her 1 ust, 1$ değerinde yeni basılan luna ile takas edilir ve aynı zamanda 1 ust basıldığında ise karşılığında 1$ değerinde luna yakılır. yani elimdeki 1 ust'yi 1$'lık luna ya çevirmek istediğimde sistem luna basarak bu talebimi karşılar veya ust talebi olduğunda ve yeni 1 ust basmak istendiğinde ise karşılığında 1$'lık luna arzı yakılır (imha edilir). kabaca bu şekilde ust fiyatının stabil olması hedeflenir.

şöyke ki,

yüksek bir ust talebi olduğunu varsayalım ve bu taleple birlikte 1 ust = 1,1$ olsun, bu aradaki arbitrajdan faydalanmak isteyenler 1$'lık luna alıp karşılığında 1 ust basmak için luna yakabilir. bu sayede 1 ust = 1,1$ olduğu için kişi bu işlemden 0,1$ kar etmiş olur. yani aradaki arbitrajdan faydalanır. yani bu sayede yüksek talep için ust yaratmış olursunuz ve bu şekilde fiyat kendini dengeler.

aynı şekilde, sistemde talep düştü diyelim ve 1 ust=0,9$' a gelsin. bu durumda elinizdeki 1 ust'yi 1$ değerindeki luna ile takas edip yine bu işlemden 0,1 usd kar edebilirsiniz. bu durumda sistem bu takas talebinizi 1$ değerinde luna basarak karşılar, karşılığında ust yakımı olur ve arz düşürülür. sonuç olarak sistem yeniden kendini 1 dolara sabitleme eğilimindedir.

sistem başlarda iyi şekilde çalıştı ve bu arbitraj mekanizmasıyla birlikte uzun süre kendini 1$'a sabitlemeyi başardı.

ancak ust'nin amacı markette 1 numaralı stabil coin olmaktı dünyada zaten var olan yüksek enflasyon sebebiyle insanlar kendilerine güvenli sabit gelir sağlayan bir yatırım aracı bulmak istiyordu. ust bunu anchor'da yıllık %20 getiri sağlayan (doğru duydunuz elinizdeki ust'ye senelik %20 faiz demek) getiri modeliyle birlikte çok daha popüler hale geldi.(bu yüksek faizi nasıl verdiği başka bir konu şuan ondan bahsetmeyeceğim) toplam arzı 4-5 milyar adet civarında olan ust bir anda 18 milyar adede ve dolayısıyla 18 milyar $'lık bir market hacmine ulaştı. yani insanların yüksek ust talebiyle birlikte yukarıda bahsettiğim şekilde talebi karşılamak adına luna yakımı hızlandı, bu durum luna arzını azalttı ve luna fiyatını arttırdı. bu durum beraberinde luna'nın da popülaritesini arttırarak ekosisteme çok daha fazla insan girmeye başladı.

nisan 2022'deki zirvesinde 5 milyar dolar olan luna'nın market hacmi 40 milyar dolara, aynı şekilde ust'nin piyasa değeri 1,7 milyar dolardan 18 milyar dolara çıktı.

peki sonrasında ne oldu da sistem çöktü, eğer defi ve likidite havuzlarına pek aşina değilseniz bu konuda #120749209 entry'yi okumanızı tavsiye ederim.

1) 7-8 mayısta elinde yüksek miktarda ust tutan bazı hesaplar, curve (ust likidite havuzu olan defi platformu)'den 300 milyon dolar değerinde ust satıyor. ancak zamanlama o kadar manidar ki, piyasada yüksek bir ust talebi var terra'da bu talebi karşılamak adına curve ile birlikte içerisinde 4 stabil coin olan yeni bir havuz kuracağını açıklamış bu sırada havuze likidite sağlamak için diğer havuzdan 150 milyon dolarlık ust taşımaya başlamış. olayda tam bu süreçte gerçekleşiyor. bu yüklü satış havuzun dengesini bozuyor ve ust fiyatı bu aşamada 0,98$'e kadar düşüyor.

2) bu gelişme ile birlikte ust'lerini anchor'da faizde tutan bazı yatırımcılar ust'lerini çekmeye başlıyor, bunların bir kısmı aradaki arbitrajdan faydalanmak için ust'lerini luna ile takas ediyor. ancak çekilen meblağ çok yüksek ki, yukarıda bahsedilen emisyon mekanizması bu talebi hızlıca karşılayamıyor, bu yüzden ust fiyatı 0,97$ seviyesine kadar düşmeye devam ediyor.

3) 9 mayıs tarihinde bir hesap binance'da 650 milyon dolarlık ust satarak paniği iyice arttırıyor ve ust fiyatı bu esnada 0,62$'a kadar düşüyor.

4) 10 mayıs'ta tüm bu gelişmeler ve sosyal medyadaki olumsuz haberlerle birlikte daha çok insan anchor'dan çıkış yapmaya başlıyor ve anchor'daki mevduatlar %85 oranında düşüyor. hiçbir yerde likidite olmadığı yani havuzda yeteri kadar ust'leri takaslayacak para kalmadığı için insanlar ellerindeki ust'leri luna'ya çevirip (sistem neydi, elindeki 1 ust'yi 1$'lık yeni basılan luna ile takaslayabiliyordun) sistemden çıkış yapmaya başlıyor. ancak bu durum luna arzının aşırı şekilde artmasını tetikliyor , arz artışıyla beraber bu sefer luna'nın fiyatı hızla düşmeye başlıyor.

5) 11 mayıs'ta terra'nın kurucusu do kwon topluluğa ileriye dönük tek yolun, sistemden çıkmak isteyen arzın absorbe edilmesi olduğunu söyleyerek insanların 1 dolar altında satış yapmasına izin veriliyor. yani sisteme bir müdahale yapmayıp çıkış yapan likiditenin absorbe edilerek sistemin yeniden kendini dengelemesi gerektiğini belirtiyor.

6) terra blok zinciri aşırı derece yükleniyor, hem sosyal medyadaki gelişmeler hem fiyatın kendini dengeleyememesi durumlarıyla birlikte sistemin durdurulması kararı alınıyor. bu sırada anchor'dan borç alanlar likide olup ellerindeki teminatları satılıyor.

7) 13 mayıs, luna ve ust artık ölüm döngüsüne girmiş, luna fiyatı zrivesi olan 119$'dan 0,0000009$'a kadar düşüyor. bu nasıl oldu derseniz ust'leri zararına satış yapmayı kabul eden insanlar panikle birlikte likidite bulamadığı için ellerindeki ust'leri luna'ya çevirip satıyor ancak bu talep o kadar yüksek ki arzı 345 milyon adet olan luna 6,5 trilyon adede kadar çıkıyor. luna fiyatının bu kadar hızlı şekilde çökmesinin asıl sebebide zaten bu yüksek arz yani enflasyon oluyor.

sonuç olarak, ust'nin algoritması amaçlandığı gibi çalıştı. ancak, güven kaybolup fiyatı aşağı doğru tetikleyen bir sarmal başladığında ust'nin denge mekanizması çalışmadı.

burada yapılabilecek bir çok müdahale vardı ancak terra bu durumu ne yazık ki yönetemedi. böyle bir durum için ellerinde bitcoin ve çeşitli token'lerden oluşan bir acil durum fonuda vardı ancak bunu da iyi şekilde kullanamadılar ne yazık ki. nerden baksan elinde kalacak bir durum ancak böyle büyük bir ekosistemin böyle acil durum planının olmayışı yatırımcının yeniden ben neye yatırım yapıyorum diye sorgulamasına ve iyice korkmasına sebep oldu.

zaten fed'in geçtiğimiz yıllarda sürekli dile getirdiği stabil coin regülasyonu konusu bundan sonra daha yüksek sesle dile getirilmeye, daha önce şiddetle tepki gösteren yatırımcıdan bu olayla birlikte destek alacağa benziyor.

yazı için kullanılan kaynak: zerion
  • coin moin işinden zerre anlamıyorum, hiç işim olmaz ve burada yazılanların hiçbirine kafam basmıyor ama bu tip coinlere girip bütün parasını kaptıranlar da en az benim kadar bu işten anlamıyorlar, yazanlardan anladığım o sadece, en azından ben anlamadığım bir şeyden para kaybetmemiş oluyorum.
  • ponzi olduğunu düşündüğüm coin. yaratıcıları piyasaya sürdükleri coinleri satıp satıp btc almakta sürekli. kendi coinlerinin arkasında maaşallah çok güzel duruyorlar valla.* ust'yi de luna'ya bağlamışlar. ust-luna-btc "saadet zinciri" nerede ve ne zaman patlayacak çok merak etmekteyim. bir noktada patlayacağı kesin ama.

ytd.
  • terra, dünya'nın uluslararası ve bilimsel ismi iken; luna ise ay'ın uluslararası ve bilimsel ismidir. bilim camiasında kabul gören isimleri budur.

yani coinin isminin anlamı "dünya-ay". neden böyle bir isim konuldu bende bilmiyorum. ama para kaybederken bile birşeyler öğrenirsiniz diye yazayım dedim :d

edit:ryan zeckman ve zombi isimli arkadaşlar neden böyle bir isim konulduğuna dair ek bilgi verdi:

terra algoritmik stablecoinler için tasarlanmış bir ağmış.
    terra üzerindeki stablecoin'lerin fiyatı düşünce luna kullanılarak fiyat yükseltiliyormuş. bunu ay'ın çekim gücünün denizleri yükseltmesine benzeterek terra luna demişler.
  • maalesef göstere göstere gelmiştir. entry kirliliği arasında bilgi arayan okuyucular için dilim döndüğünce aşağıda anlatmaya çalıştım.

https://twitter.com/…nes/status/1509564080671137797

ust-luna yapısının ve $ust'nin 1$ eşitliğinin ayakta kalması için kesin surette 2 şey gerekir;
    1-yeni yatırımcı
    2-içerideki yatırımcıların luna ekosistemi dışına çıkmaması.

bunun için yatırımcılara, ekosistem içerisindeki fırsatların dışarıdaki fırsatlardan daha iyi olduğuna ikna edebileceğin bir stake programı sunman gerekir. $anc protokolün misyonu da buydu. peki ne oldu?

$anc protokolündeki anormal faiz oranlarına rağmen geçtiğimiz ay değişen market yapısında bile $anc değer artışı görmedi. piyasada bütün coinler son diplerinden %45-50 oranında yükselirken $anc'deki yükseliş sadece %15 civarlarındaydı.
    anc apy / stake

buna sebep olan iki şey oldu;
    1-)bu sistem bu faiz oranlarıyla kimseye sürdürülebilir gelmiyordu,
    2-)$anc planlanmış supply takvimine göre agresif bir şekilde dolaşıma coin sokuyor ve kilidi çözülen yatırımcılar dönen piyasada hantal kalan $anc'den piyasadaki diğer fırsatlara doğru koşuyordu. yani $anc ona yüklenen misyonu yerine getiremiyordu.
    circulating suppy chart
    supply schedule

bu durum ust'nin stabilitesini korumasını sürdürülebilir olmaktan çıkartıyordu. çünkü $anc'nin kendi içindeki faiz algoritmalarına göre ise, yatırımcı miktarı arttıkça faiz yüzdesi azalıyor, yatırımcı sayısı azaldıkça da faiz oranı yükseliyordu. yani daha az yatırımcıya daha yüksek faiz ödenmek zorunda kalınıyordu. bu algoritmanın altındaki mantık, yüksek faizi gören yatırımcının $anc'ye gelmesi, $anc'ye yatırımcı geldikçe de, $ust faizinin düşmesi ilkesine dayanıyordu. şayet $anc'ye yatırımcı gelseydi, ust eşitliğini korumak daha kolay olacaktı. ancak $ust olarak ödenen faizleri karşılamak için $ust dağıtıldıkça satış baskısından oluşan değer kaybını önleyip $ust'lerin $1'a eşitliğini korumak için ise $luna mintleyip $ust yakmak yani likidite bulmak gerekiyordu.

luna mintlemek demek, $luna'nın değerini düşürmek demek. $luna'nın değerini koruyan şey ise, $ust'nin 1$ üzerine çıktığında bu kez, $luna'ların yakılarak $ust'lerin mintlenmesiydi yani hali hazırdaki algoritmamız bu.
    luna yak ust al - ust al luna yak

peki hem $ust'nin hem $luna'nın değeri aynı anda düşerse ne olacaktı? bu durumda luna koruma vakfı devreye girecek ve bu senaryoda kullanmak üzere ellerinde bulundurdukları btc kaynağını kullanarak luna ekosistemini fonlayacaktı. bu iş için ayrılan bütçe 1.2 milyar dolarlık btc idi. . peki aynı anda eş zamanlı olarak $btc'de düşerse ne olacaktı? ekosistem death spirale yani ölüm döngüsüne kapılacaktı.
    death spiral nasıl çalışır?

aslında yaşadığımız şey tam olarak bu.

peki şimdi kafanızda iki soru var. $luna'da tarihi bir alım fırsatı mı var?

1-)$luna'nın fiyatının yükselmesi için $ust'nin 1$ olması gerekirdi. çünkü 1$'a sabitlemek için $luna mintlenmek zorunda. ancak $ust şu an 1$ değil, bu da vakfın $luna basmak zorunda olduğu anlamına geliyor. luna basılması demek de $luna'daki düşüşün devam etmek zorunda olduğu anlamına gelir.

2-)$ust 1$ olmazsa ne olur? muhtemelen luna çok büyük mahkeme tehditleriyle ve bir dizi soruşturmayla karşı karşıya kalır, ki zaten bununla her halükarda karşılaşmaları bana kalırsa çok olası.

peki $luna bu spiralden nasıl çıkar? ellerindeki 1.2 milyar$'lık bitcoin hala duruyorsa #btc bir an önce pump yemeli. stoklarındaki mal değerini kaybetmeye devam ederse bu girdap sona ermez. şu an zamana karşı gergin bir bekleyiş içerisindeki oldukları kesin.

ayrıca yazının başında belirttiğim gibi luna-ust ekosisteminin ayakta kalması için yatırımcıların ekosistemin içerisine girmesi ve çıkmaması gerekir. bu da pazardaki diğer market makerlarin luna'yı devirmek için ellerinden geleni yapmak isteyecekleri anlamına geliyor elbette. aslında bu uzun süredir bir problemdi çünkü luna defi pazarını fena halde domine etmeye başlamıştı. bu tekelleşme de doğal olarak diğer defi projelerinin sonunu hazırlıyordu ve elbette $luna'nın parçalanması demek oradan çıkacak paranın diğer projelere girmesi demek, herkes aynı pastayı yemek istiyor.

dipnot: uykusuz geçen bir gecenin ardından ikinci okumasını yapmadan bilgi açlığı olanlar için yazmayı kendime vazife edindim. hatalarım eksiklerim varsa mesaj yoluyla iletirseniz düzeltmelerimi yapacağım.

kripto paralarla ilgiliyseniz aşağıdaki entryleriminde ilginizi çekebileceğini düşünüyorum.

bitcoin ve kripto paralarda her traderin mutlaka bilmesi gereken çok önemli bir strateji olan trend kanalı nedir? trend kanalları nasıl bulunur ve nasıl para kazanabiliriz? konusunu şurada anlatmıştım (bkz: #129897732)
    çok önemli bir diğer strateji olan pullback'i de şurada anlatmıştım: (bkz: #128571640)
    altcoin tahtasına girerken dikkat edilmesi gerekenleri ve nasıl gireceğinizi burada (bkz: #127333698)
    hacim analizi çalışırken hemen herkesin düştüğü ortak yanlışı ve doğru hacim analizini şurada (bkz: #130021956)
    eğer araştırmayı seviyor ve ileri düzey analizler yapmak isterseniz de faydalı servisleri de burada (bkz: #126209478)
    bitcoin, kripto paralar ve teknik analizde pozitif korelasyon yanılgısı nedir? "ceteris paribus" ilkesi ne anlama gelir?'e buradan (bkz: #130086662)
    bitcoin borsalarındaki psy-op'lardan da kısaca şurada (bkz: #130359216)
    finansal okur-yazarlık ile ilgili gelen bir çok soru hakkında düşüncelerimi de şurada(bkz: #131258237)

-
    edit:imla/görsel
hesabın var mı? giriş yap