şükela:  tümü | bugün
 • coin metaverse nft gibi teknoloji harikası gibi gösterilen ancak dünyanın sınırlı kaynaklarını harcamaktan başka bi sike derman olmayan işler nihayet son buluyor.

  iki maymun resmi alıp satmak için kullanılan coin token vb sik sok işlerin
  şuan bu entriyi girdiğim telefonun işlemcisini üreten mikroçip üreticisinden
  kanser ilacı üreten ilaç firmasından
  buğday tarlasını süren traktör fabrikasından

  daha çok finans sahibi olması sürdürülebilir değildir. para kazanabilirsiniz ama para kazanmayı sürdüremezsiniz. içerde kalanlara geçmiş olsun.
 • xrp 60 centten 20 cente düştüğünde en tepeden girmiştim xvs 120 den iki günde 30 a düştüğünde 90dan girmiştim lunaya ise çok düştü diye 24 ten girdim 14 e düştü bu piyasada mantık,temel,teknik yoktur.
 • akıllı olan biri gerçektende bu durumdayken ne short ne long ne de spottan işlem yapar. anında likit olursunuz spottan bile likit ederler hiç bulaşmayın. kredi çekip buna atmayı düşünen varsa çektiği parayı yaksın daha mantıklı. yazıksınız gençler yapmayın.
 • luna operasyon coinidir, luna tetikçidir.
 • ayıyı uyandırmak için icat edilen ve şu sıra görevini yerine getiren coindir. piyasayı düşürmek ve yükseltmek için mutlaka bi hikaye icat edilir.
 • iki gün içinde 88 dolardan 11 liraya düşen kına markette hala 14. sırada. demek ki sürekli arz artıyor yakında arzı shiba gibi olur. sahibinin short açtığı söyleniyor bakalım longu ne zaman açacak.
 • alım satım tahtasına bakan herkes sahibinin short açtığını yorumlayabilir. tabi ki asıl sebep bu değil, yukarıda sayfalarca yazılmış zaten. ben sadece şu an varolan izlenimi aktardım.
 • artık raydan çıktı gibi..ust'yi 1 usd yapmak için sürekli luna yaratıyorlar ama başarısız oluyorlar..luna sayısı artınca da fiyatı düşüyor..böyle giderse kötü şeyler olabilir...
 • piyasanin ırzına geçen coin.
 • dünden beri olan biteni anlayabilmek ve ilerisinde benzer durumlara karşı bilgili olabilmek için biraz araştırma yaptım. aslında şu anda yaşananlarda(btc düşüşü dahil) luna vakfı'nın kasıtlı bir hatası neredeyse yok gibi gözüküyor.

  ilk olarak saldırganlar otc(tahta üstü borsa)'den 1 milyar dolarlık $ust satın alıyorlar. sonrasında da 3 milyar dolarlık $btc ödünç alıyorlar. bundan sonrasında twitter/discord toplulukları/reddit vb. topluluklarda peg ve bank run hakkında fud yaymaya başlıyorlar. fud başladığı andan itibaren ödünç aldıkları btc leri satmaya başlıyorlar ve neler olduğunu anlamaya çalışan yatırımcı sahte luna/ust çöküş haberlerini okumaya başlıyor. bu sırada olaylardan habersiz olan lfg(luna foundation guard) havuzdan biraz likidite çekiyor. bunu fırsat bilen saldırganlar 10 dakika sonrasında 350 milyon dolar karşılığında havuzda geri kalan likiditenin hepsini çekiyor. harici havuzda hiç para kalmıyor ve saldırganlar bu çektikleri $ust'yi binance üstünde satmaya başlıyorlar. bunun sayesinde ust'nin mandalı ilk burada kopuyor.

  normal şartlarda mandalı onarmak için terra market modülünün günlük en fazla 150 milyon dolar harcaması yeterli oluyordu, fakat havuzda likidite kalmadığı için bu rakam 4 milyar dolar seviyelerine çıkıyor. insanlar bu aşamada paniklemeye başlıyorlar çünkü artık sistemi taşıyan btc haline geliyor ve mandal bir türlü onarılamıyor. bu aşamada lfg, btc satışlarını arttırıyor. saldırganların tam olarak istediği de lfg'nin btc satması, bu aşamada saldırganlar btc shortlamaya başlıyorlar. lfg btc sattıkça, saldırganlar kazandıkları paralarla daha fazla ust satıyorlar. daha fazla btc satıldıkça, daha az sayıda btc teminatı kalmaya başlıyor ve bunu fark eden yatırımcılar panik yapmaya başlayarak saldırganlarla beraber $ust satmaya başlıyor.

  en sonunda panik küresel bir hale geliyor. büyük satışlar luna sistemini tıkıyor, merkezi borsalar(cex) para çekmeyi kapatıyor. anc üstünde böylece bank run başlıyor. bunu bizim banka hortumlama olayının sonuçlarına benzetebiliriz, verilen krediler eldeki gerçek paranın birkaç katı fazladır. hiçbir zaman eşit değildir bankacılıkta. anchor protocol'de de aynısı yaşanıyor. burada yaşanan geri dönüşü olmayan yola sokuyor luna ekosistemini. lfg en sonunda kendilerinin btc sattıkça, daha fazla ust satıldığını fark ediyor ve btc satışını durduruyor. yani bu aşamada ancak saldırıya uğradıklarını fark ediyorlar.btc destekli alımlar durduğu için mandal asla düzelmiyor.

  şu anda lfg hiçbirşey yapmıyor desek yeridir. terra market module'ün kendi başına satışlar yaparak mandalı organik bir şekilde düzeltmesi bekleniyor. bu da luna'nın anormal düşüşünün sebebi oluyor.
hesabın var mı? giriş yap