şükela:  tümü | bugün
 • araliksiz olarak yan yana yapilmis, ayni duvari paylasan evlere denir.

  ornegin apartman daireleri dikey olarak ust uste yapilmistir, terrace evler ise yatay olarak yan yana.

  avantaji, diger evlere kiyasla ucuz olusudur ve kucucuk de olsa, balkon kadar da olsa bahcesi vardir.
  dejavantaji ise karanlik olusudur. evin yan duvarlari,komsunuzun da duvari oldugu icin dolayisiyla pencere yoktur. sadece evin onunden ve arka tarafindan gelen isikla idare edilir ve bu elbette ki bol bulutlu bir ulkede *, gelen isik zaman zaman yeterli olamayabiliyor.
 • netflix'in ortak yapımcısı olduğu, birbirini tanımayan 3 kız ile 3 erkeğin aynı evi paylaştıkları japon bbg'si. bbg'den farkı ise evde yaşayanların aynı zamanda normal hayatlarına devam edebilmeleri. muhtemelen program, yıllardır devam ediyor. ancak netflix bir ışık görmüş olacak ki dahil olmuş. şu anda netflix türkiye'de 18 bölümden oluşan bir sezonu var. devamı gelecektir muhtemelen. her bölüm bir haftada geçiyor ve yarım saat. isteyen kişi de istediği vakit programdan ayrılıyor, yerine başkası geliyor.

  insan izleyince japon kültürüne dair birçok şey gözlemleyebilir. japonların sukuneti bu programa da sirayet etmiş. 13 bölümdür izliyorum, 13 hafta oldu. henüz tam bir anlamıyla bir ilişki yaşayan yok. halbuki türkiye'de olsa şu an nişan yapılmış, yüzükler atılmış, başka biriyle nişan yapılmıştı.

  deli gibi izliyorum bu aralar, son 5 bölüm. bitince elemanları özleyeceğim galiba.
 • netflix'de yayınlanan dizi tadında program. kesinlikle çok kaliteli bir yapım.

  --- spoiler ---

  yalnız makoto'ya büyük haksızlık yaptılar, bir de program sunucuları "aptal, maptal" gibi yorumlarda bulununca çocuk ister, istemez "kariyerim var" diyerekten gitti. yalnız makoto gittikten sonra dikkat ederseniz bir sonraki hafta da yuriko gidiyor. bence o kızın gitmesi tesadüf değildi. o kız, o oğlanı seviyordu. oğlan gidince o kızın evde bir amacı kalmadı. ha o çocukta, o kızı seviyordu gerçi, yazık oldu.

  japonlar resmen makoto'yu topa tuttu sırf arkadaşına duygularını söylemede yardım ettiği için "sanane yoksa sen mi hoşlanıyorsun" dediler. ne alakaysa artık. bu japonlar hakikaten ilişki konusunda özürlü bir millet heralde. neyse bundan sonraki bölümlerin fazla tadı kalmadı benim için.
  --- spoiler ---
 • dun gece odada i$ik olsun amaciyla rastgele bastim, bunun hawaii'de geceni cikti karsima. anladigim kadariyla evde kalmaya basladiklarindan birkac hafta sonra yayina giriyor. evde kalanlar acip izleyip kim kimin arkasindan ne demis gorebiliyorlar. ilginc.
 • netflix türkiye'ye 2-3 ay geriden gelen program. parasını verip torrent gözlemek can sıkıyor.
 • 3 gün önce abroad in japan podcast'îni dinlerken adıı duyduğum akşamına da başladığım netflix dizisi. 3 gündür aralıksız,işyerinde bile izliyorum. en güzel tarafı commentatorlar, özellikle yama-chan ve tori-chan.yama-chanın arada yaptığı shimonetalar çok komik. japon dili ve kültürüne ilgisi olanların kesinlikle izlemesi gerektiğini düşünüyorum.
 • netflix'de denk geldigim reality show programi. ilk bolumun 20. dakikasi itibariyle izlenimim agir bir japon işi kismetse olur havasi. 2 bolum sans verip entrymi guncelleyecegim.
 • anime izlemeyi pek sevmem ama japon kültürüne hep merakım vardı. bu reality show tam benim gibi insanlara göre. türkiyedeki programlara göre bin kat daha sakin, hatta dinlendirici. tabii, bu drama olmadığı anlamına gelmiyor. azıcık bile ilginizi çektiyse şans verin pişman olmayacaksınız.

  edit: müziklerden ve çekimlerden bahsetmeyi unuttum. yönetmen/lere helal olsun, atmosferi müthiş kurmuşlar. sitcom kıvamında izliyorsunuz. hatta arada bir yorum yapan, tatlı ekip çıkmasa, kaptırıp gidiyorsunuz resmen.