şükela:  tümü | bugün
 • çin'in terra cotta savaşçılarıdır bunlar, böyle bilinmelidirler. çin'in derebeyliklerden oluştuğu dönemde rakiplerini teker teker yenerek çin'i ilk defa tek yönetim altında toplayan imparator, hatta ilk imparator ying çeng'in devasa mezarının çevresindeki höyüklerden çıkmışlardır. yaklaşık 8 bin tane, gerçek boyutlarında, her biri farklı bir biçimde yapılmış heykeller ordusundan söz ediyoruz, yanlış anlaşılma olmasın: silahları, atları her türlü ıvır zıvırlarıyla savaşa gider görünümünde 8 bin tane insan -savaşçı- heykeli. şöyle ki, ben gittim bunları alakasız bir yerde gördüm. size çok selamları var. her neyse, en çok aklımda kalan şudur ki, askerlerin her biri rütbesine göre hazırlanmış, gençse bıyığı kısa, yaşlıysa alnı kırışık, önemli biriyse chain mail'inin altında ipek esvaplarla tasvir edilmiş, okçuların potinlerinin altındaki tırtıklar, şekil şekil saç örgüleri bile ihmal edilmemiştir. deliliktir. çılgınlıktır. yok edicilikten var oldurmaya kaymış, benzersiz bir delilik ürünüdür bu heykeller. ölümsüzlüğe ulaşmanın en tuhaf, en alengirli yöntemidir. işe yaramıştır.

  ilk imparator çeng'in kısa süren saltanatından sonra ona öykünen başka imparatorlar da savaşçı heykelleri ve atlı arabalarla süslemişlerdi mezarlarını, ama otuz santimlik, sembolik heykellerdi söz konusu olanlar. ilk imparator'un askerleriyse pagan sembolizmini yalamış yutmuş, hafsalayı zorlayan dünya kültür miraslarıdır; onları görünce bir ara mutlaka "delilik" gelir aklınıza, yanılmış da sayılmazsınız.

  ilk imparator'un hayatını akılda kalıcı epik bir hikaye olarak anlatan bir film için de, kaige chen'in the emperor and the assassin adlı filmi izlenebilir, kaige chen'in son büyük filmiyle ilk imparator'un hikayesi harmanlanıp gece tuhaf rüyalar görülebilir.

  "power corrupts" derler hani, güç insanı baştan çıkarır, yozlaştırır anlamında. o deyimin tam olarak şöyle olduğunu belirtmeden bitirmemekte fayda var: absolute power corrupts absolutely.
 • bi efsaneye gore bunlar anneye babaya el kaldirip ta$ olmu$ askerlerdir.
 • ilk çin imparatoru qin shi huang'in gücünü temsilen 37 senede yaptirdigi bir dünya harikasi. yapimindan 2200 sene sonra köylüler çapa yaparken bronzdan asker silahlari ve heykel parçalari bulmus. bölgeye arkeologlar akin etmis ve ilk seferde yeraltindan 1800 asker heykeli çikarilmis. ardindan 6000 asker heykeli daha bulunmus ve sayi 10000'e yaklasmis. eser ilk kesfedildiginde arkeologlar "her asker için birebir benzeyen özel bir heykel yaptirildigini" sanip oha çekmisler ama sonradan anlasilmis ki tüm terra cotta 10 farkli asker sablonu üzerinden yapilmis.

  http://www2.aya.yale.edu/…xian terra-cotta army.jpg
 • mö 210-209 yıllarında yapıldığı ve vefat eden qin imparatoru (qin shi huang) ile birlikte çindeki x'ian bölgesine gömülen ve 1974 yılında bir sulama kanalı kazısında bulunan 8099 adet insan boyunda pişmiş topraktan* yapılmış asker ve at heykellerinden meydana gelen dev cansız ordu.

  8099 askerin her birinin yüzü ve kılık kıyafeti birbirinden farklıdır ve her bir heykele o dönemde yaşamış gerçek bir kişinin modellik ettiğine inanılmaktadır. askerler arasında piyadeler, süvariler, okçular ve savaş arabası sürücüleri olduğu gibi yüksek rütbeli askerler de mevcuttur. heykellerin original dizilimi klasik ordu düzeninde ve üç ayrı çukurda olmasına rağmen aradan geçen süre içinde meydana gelen toprak hareketleri ve çeşitli kazı çalışmaları nedeniyle düzen bozulmuş ve heykellerin bir kısmı kırılmıştır.

  ordu orjinal yerinde ancak `çin'de görülebilir. ancak her yıl farklı sergilere örnek birkaç heykel gönderilmektedir. büyük müzelerin olduğu şehirlerin birinde x'ian askerleri olarak ta bilinen terracotta savaşçıları ile burun buruna gelmeniz olasıdır, bu nedenle konuyle ilgileniyorsanız yolda uçuş dergilerini karıştırıp gittiğiniz yerdeki özel sergileri kontrol etmeyi ihmal etmeyin.
 • imparator kin çe nin 7000 kişilik ordusunu birebir insan boyutunda pişmiş kil topraktan yaptırıp mezarına koyduğu ordusu.1974 yılında çinli köylüler kuyu kazarken kazayla bulmuştur.
 • ha neden böyle bir iş yapmışlar bilinmez. kanımca kısa boylu olmanın kompleksindendir. çin seddi gibi devasa bir duvar... milyon tane asker bekçi... kalabalık nüfus... herşey abartılı...

  bir görelim bu askerleri diyenlere:

  http://www.lesvacances.org/…chine-xian-soldats.html
  http://www.chinamuseums.com/qinshihuangt.htm
 • heykellerden uc tanesi erdek te agrigento hotelin lobisinde sergileniyor.