• 24. yuzyilda yillarda dunyalilarin mars'i insanlarin yasayabilecegi bir yer haline getirmeye calismasini konu alan masa oyunu.

son 2 senenin en populer oyunlarindandir.

en onemli ozelliklerinden biri tekrar oynanabilirliginin oldukca yuksek olmasi. oyunda yanilmiyorsam 13 ayri sirket ve 200un uzerinde proje karti var. bu da iki oyunun asla ayni olmamasini sagliyor.

https://boardgamegeek.com/…167791/terraforming-mars
  • adından da anlaşıldığı üzere marsı terraform etmenizi sağlayan board game. oksijen, sıcaklık gibi etkenleri yaşanabilecek düzeye getirmeye çalışıyorsunuz. venüs expansionu ile birlikte buna venüs de ekleniyor. kart çeşitliliği çok fazla olduğu için oynadıkça sıradanlaşıp sıkmıyor aksine her oynayışınızda farklı bir stratejiyi denemek istiyorsunuz. oynanılan kişi sayısına ve oyun bilgisine göre 1.5-3 saat arası sürüyor.
  • geçtiğimiz sene amazon'dan aldığım ve bir sene içerisinde kendisini muhtemelen 10-15 kere, bilgisayar üzerinden arkadaşlarla online olarak ise bir 10 kere oynadığım kutu oyunudur. açıkçası şirketler ve her el gelen çeşitli projeler vb. sebebiyle oyunun tekrar oynanabilirliği şu ana kadar hiç görmediğim bir düzeydedir. ayrıca oyundaki her bir projenin altında yazan ufak notlar olsun, projelerin kendileri olsun ince düşünülmüş detaylar olsun, o birbirinden güzel tokenları olsun o kadar tatmin edicidir ki, muhtemelen bu sebeplerden ötürü board game geek'te şu anda dünyanın en iyi 4. kutu oyunu olarak yer almaktadır.

oyunun yegane handikapı, başlangıç aşamasında oyunu hiç bilmeyen insanlara oyunu öğretecekseniz bu olay yaklaşık 15 dakikalık bir anlatım seansı gerektirmesidir ki, başlangıçta herkesin de hamlelerini uzun uzadıya düşünecek olmasıyla muhtemelen 3-5 saatlik bir oyun oynayacaksınızdır. bu sebeple kutu oyunlarına uzak insanlarla oynayacaksanız veya zamanınız kısıtlıysa bu oyunu oynamak malesef ki pek mümkün değildir. kutu oyunlarıyla alakası çok olmasa da ilgili olabilecek insan bulmak da çok kolay değil ne yazık ki ancak muhtemelen bu oyunun adını duyduysanız çevrenizde oynayabileceğiniz (veya sizin oynatma isteği yaratabileceğiniz) insanlar mevcut olsa gerek. burada söz ettiğim durum sıkıntı değilse ise kesinlikle şükela bir kutu oyunudur.

bilgisayar oyununa gelecek olursak ise, ben hayatımda bu kadar rezil kodlanmış bir oyun görmedim. orijinal olsun, torrent olsun; eğer bir online oyunda oyuna çık gir yaparsanız (ki oyun sadece mouse ile hızlı tıklama yaptığınızdan bile buga girebiliyor ve emin olun çık gir yapıyorsunuz) mutlaka paranız olsun, enerjiniz olsun, bir şeyiniz olması gereken değerden ufak bir düzeyde farklı konumda oluyor çünkü oyunun senkronizasyonu çöp. ikinci çık giri yapacaksanız zaten geçmiş olsun, bir daha giremeyeceksiniz. ayrıca host olmadığınız bir oyunda bile cheat engine ile kendi paranızı değiştirip proje yapabiliyorsunuz ve rakipleriniz sizi -200 parada falan görüyor, siz düşünün. hatta oyunu torrent bile oynasanız hesap açabiliyorsunuz ve sizin adınıza sahte bir steam id yaratan torrent, yalnızca bir exe dosyası ile oyunu oynayabilmenizi sağlıyor. gerçekten bazı bakımlardan çok özensiz yapıldığını söyleyebiliriz.

açıkçası arayüz bakımından içeriğin netliği ve oynanış rahatlığı gerçekten tatmin edici ve yapay zekanın da oynayışı başarılı diyebiliriz. bu bakımlardan hakkını yememek lazım ama 2 saat boyunca oynanmış ve yarım saati kalmış oyuna ikinci kez çık gir yapması gereken arkadaşların bağlantı ekranında sonsuz döngüye sıkışması ve bunun sonucunda mecburiyetten dağıtmak zorunda olduğumuz birçok oyun oldu. ayrıca proje dağıtım metodlarından (satın alım, draft, draftlı satın alım) yalnızca satın alımın mevcut olması oyunun rekabetçiliğini ve adaletini ciddi anlamda zedelemekte. bu sebeplerden ötürü şu anki versiyonda bilgisayar oyununu pek tavsiye edemeyeceğim oyundur.

eğer oyunu aldıysanız kişisel tavsiyem standart satın alım veya draft yerine draft+satın alım (önce draft, sonra draftladığınız kartlardan satın alma) ile proje dağılımını yapmanız. oyunu, proje seçim aşamalarını uzattığından ötürü her ne kadar biraz uzatsa da muazzam dengeli ve o tur yapabileceklerinize dair heyecan yaratan bir proje dağıtım safhası geçiriyorsunuz ve oyundan aldığınız keyif de çok daha artıyor diyebilirim. tabii bu, belli bir noktada oyunun yeniden oynanabilirliğini düşürüyor olabilir optimaliteye yaklaşan ellerden ötürü ama şu ana kişisel olarak böyle bir durumun farkına varmadığımı söyleyebilirim.

edit: yazım
  • neotroy games tarafından türkçe olarak getirilecek oyun. merakla bekliyorum oyun çok iyi duruyor.
  • neotroy tarafından türkçeleştirileceği müjdesi verilmiş. fiyatının 320-330 lira civarı olması bekleniyor.

bu arada boardgamegeek en iyi oyunlar listesinde de 3.sıraya yükseldiğini belirtelim.

edit: 320 tl'den satışa çıktı.
    (bkz: neotroy games/#97492506)
  • sanki asla sıkmazmış gibi geliyor. her oyunun hissi çok farklı. en çok iki kişi oynuyoruz ve daha keyifli olduğunu düşünüyorum. kalabalık olunca oyun fazla uzayabiliyor. dengesi muhteşem kaç defa birkaç puan farkla bitirdik. kaybedene oyunu toplatın çünkü bol ıvır zıvırlı bu oyunu kurmak da toplamak da iyi uğraştırıyor. neotroy gamesten aldık biz de. koleksiyonumuzun en iyi parçası oldu. harika çevirileri var. biraz mikrop ve hayvan üretimi konusu şaibede kalmıştı o kısmı internetten öğrenerek yaptık ama onun dışında gayet açıklayıcı bir kitapçığı var. en zor kısmından bahsedilmiş, anlatmak çok zor yeni birine hatta 15 dakika filan demişler ama imkansız. çok oyun tecrübesi de olmayan birileri varsa bir saat oyun anlatıyorsunuz resmen. oynamak da üç saate yaklaşıyor. ama biz iki kişi bilerek oynadığımızda bir sa maksimum bir bucuk saat gibi sürede bitiriyoruz. herkese şiddetle tavsiye ederim. her tur ayrı heyecan.
  • şimdiye oynadığım tartışmasız en iyi kutu oyunu.
  • bir suru kutu oyunu deneyen birisi olarak siddetle tavsiye ettigim oyundur. 2 kisiyle de cok zevkli 5 kisiyle de ben amazon.com dan aldim, daha uygun fiyatli da bulunabilir.
  • board game sever bir ekip olarak neotroy'dan aldık ve çok memnun kaldık.
    oyunun kuralları ilk başta karışık görünse de kartlar hem sembollerle hem metinlerle o kadar açıklayıcı ki, 1-2 oynamayla oyuna hakim olunabiliyor.
hesabın var mı? giriş yap