şükela:  tümü | bugün soru sor
 • dünden beri sardığım mobil oyun. hem ios hem de android için var. mars'ı kolonileştirme çabam hızla sürüyor. paradox'un surviving mars oyunu ya da madruga works'un planetbase oyununa benziyor ama daha basit yapıda.
 • akşam bi binaya basıp sabah karşılaştığınız manzara karşısında şoka uğratabilen oyun.

  orbital mirror tıklayıp uyudum ve sabah uyandığımda orbital mirror kurulumu yaptığım şehir dışındaki tüm şehirlerimin ve neredeyse tüm outpostlarımın sular altında kaldığını gördüm. soykırım olmuş resmen.*

  kurduğum yapı ile gezegene ulaşan ısı miktarını arttırıyorsunuz, ben hesap edememişim bu amk yapısı çok fazla ısı yönlendirir ve kutup buzlarını çözer diye.
 • içimi umutla kaplayan mobil oyun. bir gezegende hayatı başlatıp gerekli koşulları sürekli dengede tutmak için çabaladığınız, sıkmayan ve geleceğe dair umutlar içeren oyun.
  bir gezegen seçip hayat koşullarını oluşturmaya başlayınca da basıp o gezegene gitmek istiyorsunuz. henüz gezegenimde oksijen ve su yeteli olmasa da, eser miktarda mevcut. yaşam koşullarını optimumda sağladığım an giderim diye düşünüyorum.
 • bir dönem hunharca oynadığım fakat tüm güneş sistemini kolonileştirdikten sonra baygınlıkların geldiği ve silip attığım güzide oyun. eğlencelidir, açınız oynayınız.
 • bayadır oynuyorum ve yavaş yavaş mars yüzeyinde su görünmeye başladı. bütün araştırmalar tamam. madenlerden para basıyorum, nüfus iyi. tek sorum bu gezegen ne zaman yeşil olarak?

  mars
 • oyundan çok simulasyondur.

  uzman oyuncu ayarında biyosfer aktifken yeni oluşturacağın canlıların dna'larına kadar müdahale edebiliyorsun.
  gerçekten bilimsel olarak her ayrıntı düşünülmüş. atmosfer basıncı, yüzey sıcaklığı, biyokütle yoğunluğu, bitkiler/mikroplar için farklı insanlar/hayvanlar için farklı yaşam koşullarına gerek olması, her gezegenin ihtiyaç önceliklerinin farklı olması gibi.

  ayrıca popülasyon artması vb. sebeplerle gezegende ekolojik çöküş yaşanıp milyarlarca insan öldükten sonra hab tesislerinde sağ kalanların her seferinde medeniyeti sıfırdan başlattığını ve gezegenin kaynaklarının kullanımına bağlı olarak birkaç bin yıl içinde aynı şeyin tekrar tekrar yaşandığını görünce "acaba benzer bir süreç dünyamızda bir ya da daha fazla kez yaşanmış olabilir mi?" diye de düşünmüyor değil insan.*
 • gayet eğlendirici hatta kısmen öğretici bir simülasyondur. akıcı bir süreç yok ancak yapılan değişikler sonucunda gezegendeki değişimleri görmek zevk vermekte. mesela su seviyesini arttırıp, okyanusların oluştuğunu görmek veya en son aşamada yaşanabilir bir gezegen haline geldiğinde ufak yerleşimlerin kendi kendine oluştuğunu görmek zevkli oluyor. bakalım sıkılmadan ne kadar gidicez. keşke gezegen üstündeki detayları zoomlayıp görme şansımız olsa ama oyunu yaratanlar bu gibi taleplere gayet samimi şekilde " sadece 6 kişilik ekibiz, yeni geliştirici işe alacağız. şu anda bu konu bizi aşıyor ama umarım yapabiliriz" tarzında cevaplar veriyorlar. yani grafik açısından çok beklenti olmasın. ama genel manada bence zevkli bir oyun.
  mars'ın son haline örnek:
  tavsiye: kolonileri alçaklara kurmayın ağalar. su basıyor sonra:(
 • oyundan çok simülasyon olan pay to win zımbırtısı.
  iki gündür başından kalkamıyorum ay amazon ormanlarına döndü.
  mars'ta olimpos dağı gezegeni kaplayan dev okyanusta küçük bir ada oldu.

  merih okyanusu

  lunar forest