şükela:  tümü | bugün
  • (bkz: teraryum)
  • oyun iki modda oynanbiliyor. biri teraryum yani offline mod, digeri ise ekosistem, yani internet üzerinde peer to peer oynanabilen mod. ancak p2p oynayabilmek için ip'nizin statik olmasi gerekiyor
  • tallinn'in hollywood ile birlikte iki meşhur club ortamından biri. estonlardan çok genelde ruslar takılır buraya. dolayısıyla hem kızları, hem de ortamı daha hoştur. mekanı da daha güzeldir.

şuradan buyrun: http://www.terrarium.ee/
  • terrain* kelimesinden türemiştir. susuz toprak akvaryumu denilebilir. cam kavanoz, akvaryum gibi bir şeyin içinde bitki yetiştirme, böcek, sürüngen beslemeye denir.
  • evet sosyetemizin yeni hobisi cam içinde bitkidir kısaca... yahu ben bunu yapmıştım moda olduğunu sonradan öğrendim manyak gibi para veriyor bir de millet... yemin ediyorum fanusa bok koy bu moda de satar... böyle de tuhaf insanlar var dünyada...
  • benim de 1-2 sene önce yaptığım camın içinde bitki şeysi. geçenlerde tv'de çıktı millet bi de buna 70-80 lira veriyormuş, hayır bana o parayı verin ben camın içine okyanusu da koyarım..
  • (bkz: https://www.pinterest.com/invitroart/)
    (bkz: https://www.facebook.com/invitroart)

bitkinin kendine yakışanı giymesidir.
  • çok ilginç bi' şekilde millet cidden bunlara para veriyormuş. ulan öküz, araziye, en kötü pikniğe çıktığında oturup kömüş gibi mangal başında et yiyene kadar kalk azıcık dolan, etrafındaki bitki örtüsünü incele, kesinlikle sana değişik gelen bişiler göreceksin. kökünü kırmadan çıkart, birkaç tane değişik cinsi edin. git eve fanusunun altına çakıl döşe, üstüne bi' kat kömür at, çiçekçiden aldığın toprağı da üstüne kat olarak geç. bitkilerini de ek, oldu bitti.
    kapitalizmin böylesinin cidden allah belasını versin. adam eğlenceli bi' uğraşı oturup kendi deneyimleriyle edinmek yerine hazırını alıyor, harbi safi katıksız öküzsünüz...
  • bitmek tükenmek bilmeyen hobilerimin son halkası.

konuyla ilgili bayagi bir araştırma yaptım. türlü türlü blog var. açık ekosistemler, kapalı ekosistemler. hepsinin kendine ait bitki çeşidi, vs.

önce deneme maksatlı, minik cam fanuslara, küçük cam fenerlere, bardaklara yaptım. güzel olanları da sevdiklerime hediye ettim. acemiliği atlattıktan sonra kendi mutfak masam için açık hava sineması konseptli bir tane yapmayı düşünüyorum.

öyle masraflı bir uğraş değil. çok güzel kafa dağıtılıyor. katman katman ilerlemek de çok zevkli. alta çakılımız, üstüne kömür, onun üzerine torf. en üstte sizin zevkinize kalmış. kuru dallar, minik taşlar, yosunlar, bitkiler.

her şeyi de internetten sipariş vermeyin, doğaya çıkma imkanınız varsa kendiniz de toplayabilirsiniz. geçen arkadaşla bir şelalenin kenarındayız. gözüme yosunlar ilişti. dedim ki ben biraz toplamak istiyorum. victorinox çakısı gibi arkadaş cebinden gerçekten de victorinox çakısı çıkardı. yosunu az biraz köküyle beraber kazıdım. 45'lik dedi ne yapacaksın bunları? anlattım işte cam fanusta kendime minik bahçe yapacağım da öyle olacakta böyle olacak da. dedim bana biraz tas da lazım. hem yosunlarım için de gerekli. e o zaman neden böyle uğraşıyorsun ki dedi. ben senin için kayasıyla beraber koparıp alayım. yok artık dedim. benim o kadar ihtiyacım yok. anlamadın sen galiba, ben minik fanuslara koyuyorum bunları. ormanı eve taşımayacağım. insani boyutlarda takılıyorum.

bu bir onceki yaptigim. konjonktur geregi, mezarlik yapmam gerekiyordu :/
  • her sabah kalkar kalkmaz koşarak gidip baktığım eğlencem, mutluluk ve huzur kaynağım. keyifle bitkilerimi inceliyorum, yeni çıkanlarla mutlu oluyorum.