şükela:  tümü | bugün
 • nedendir bilmem; bütün yönetmenlerden değişik bir yerde, değişik bir karakterdir terry abi; başka olması açısından biraz stanley kubrick'e benzetirim... lakin bu abi de koç anarşistlerdendir, harley'cilerdendir, 60'lık bi dede olmasına rağmen heavy metal dolaşır damarlarında.

  yine kubrick gibi, 3-5 yılda bir ama tam film çeken, özellikle bilim kurgu üzerine çalışan -teknoloji karşıtı- terry abi, monthy phython ile piyasada asıl sarsıntıyı yaptıktan sonra, brazil ile "görün neler yaratabilirim, yeter ki para olsun imkân olsun" demiştir. the fisher king ile türlü ödülleri toplamış, "bana ödül verecek insan siz değilsiniz" diye reddetmiştir.

  95'te bruce willis ve brad pitt'in müthiş performanslarla beraber oynadıkları, twelwe monkeys'in bütün izleyicileri büyülemesiyle beraber -ki o zamanlar sinema şimdiki kadar popüler ve geniş olsaydı, bu film nasıl konuşulurdu tahmin edemiyorum- terry abi'de sinema piyasasında bi efsane olmuştur vs... [günü değilmiş]
 • hasta ruhlu bir adamdir. benim icin herhangi bir yonetmenken, monty pythondaki deli animasyonlari ve ozellikle spanish inquisition'daki biggles tiplemesiyle hafizamda yer etti. her filmi apayri bir fantezi alemine el atar. cocuk masallari time bandits ile yerle bir olur, monty python's holy grail herhalde yeryuzunun en $ebek kral arthur'unu ortaya koyar, brazil tam bir anti utopya bilim kurgu $aheseridir, baron munchassen'i olabildigince yav$ak hale getirir, 12 monkeys'da bruce willis dunyayi her zaman oldugu gibi kurtarsa da brazil vari paranoyak ortamlar enfestir. $u an gosterimde olan fear and loathing in las vegas, trainspotting'in gilliam yorumu olarak da algilanabilecek manyaklikta, ama doksanlardan cok yetmi$lerle ugra$an enfes bir film.

  bu denli yaratici bir adamin amerikan film sektorunde i$i ne pekiyi? belki de bunun nedeni dunya mizahinin altini ustune getiren ingiliz monty python ekibindeki tek amerikali olmasi ve uzun bir sure ingiltere'de ya$ami$ ve amerika'nin yozluklarindan korunmu$ olmasi bunun cevabidir. belki de degildir. (bkz: ne dedim ben simdi)
 • god save terry gilliam...
  ingilizlerin sinema endustrisine kazandirdiklari ustun insan. tom stopart ile beraber yazdiklari braziltam bir bilim kurgu ve sistem elestirisi klasigidir. filmdeki burokratik figurlerin beceriksizligi beni dehsete dusurmustur.
 • 12 monkeys in dvdsindeki bir buçuk saatlik inanılmaz making of bölümüyle ne kadar hassas ve titiz bir yönetmen olduğunu kanıtlamış brazil gibi inanılmaz bir filme imza atmış şahıs. en büyük isteklerimden biri brazil'in çok bilmem kaç dolarlik critterion edition dvdsindeki making of ve kesilmiş sahneleri izlemek olan yönetmen.
 • imkanlari denklestiremediginden cok istedigi nikola tesla filmini yapamamis, yapamayisiyla beni cok uzmus super yonetmen, yazar, animator.
 • yonetmen filmografisi kisaca:

  the brothers grimm (2004)
  good omens (2003)
  fear and loathing in las vegas (1998)
  twelve monkeys (1995)
  the fisher king (1991)
  the adventures of baron munchausen (1988)
  brazil (1985)
  the crimson permanent assurance (1983)
  monty python's the meaning of life (1983)
  time bandits (1981)
  jabberwocky (1977)
  monty python and the holy grail (1975)
  miracle of flight, the (1974)
  and now for something completely different (1971)
  "monty pythons flying circus" (1969)
  storytime (1968)

  olarak listelendirilebilecek yonetmen.
 • en seon don kişot un film uyarlamasını yapmaya yeltendi ama maalesef feci kazalar dolayısıyla film yarım bırakıldı. hatta bu filmin yavaş yavaş felakete doğru gitmesini konu edinen bir belgesel de bu yılki istanbul film festivalinde gösterilecek.
 • aslinda monty python filmlerinin cogunda bir veya birkac rolde olan bir figuran olarak goruruz kendisini ancak farketmeyiz.
  good omens ve the grimm brothers la geri donup ortaligin ecdadina saydirmasini bekledigim idol bellenilesi rejisor/senarist/aktor.
 • sırasıyla yönetmenliğini yaptığı time bandits, brazil ve the adventures of baron munchausen filmleri genelde 3'leme olarak sayılır.

  bu 3 filmde de ana tema rüyalardır (ki yönetmenin en sevdiği tüm filmlerinde işlediği tema genelde rüyalar, fanteziler ve ütopya konusudur)

  time bandits filminde yönetmen bir çocuğun bakış açısıyla, brazil filminde bir yetişkinin bakış açısıyla ve de baron munchausen filminde de yaşlı bir insanın bakış açısıyla rüyalar ve fanteziler konusunu işlemiştir.
 • nadir yetenekte yönetmenlerden biri. türkiye'ye de gelmişti. bu kadar efsane olabilmiş filmi yaratabilmek gerçekten deha ister.