şükela:  tümü | bugün
  • fena bir yazar degil hatta meshur sword of truth serisinin yazarlik kariyerinin ilk eseri oldugu goz onune alinirsa bayaa iyi bir yazar. ancak ilk iki kitabinda hikayenin kurgusundaki bazi zayifliklar ve yarattigi dunyanin oturmamis hissi vermesi biraz acemiligini gosteriyor. su anda ucuncu kitaptayim ve gittikce iyilesiyor fakat ikinci kitaptan itibaren de robert jordanin wheel of time indan etkilenmeler soz konusu. ancak orijinal ve ilginc bir fantazi dunyasi degisiklik arayanlara tavsiye edilir.
  • terry goodkind'in "sword of truth" serisi belirtildigi gibi robert jordan'in "the wheel of time" serisinden esinlenmeler tasir, ama yazar bunlari oyle bir ustalikla yapmistir ki helal olsun boyle basariyla alinan bir tureve demek duser okuyucuya..

baslica paralellikler olarak buyu sistemi acisindan sot'daki buyu gucu "han" wot'daki kullanilan true power/saidin - one power/saidar'a benzer, kullanilan kisinin kendi icindeki doga elementlerine ulasip kontrol edebilme gucudur..yine ayni sekilde erkeklerin her iki dunyada da gucu kullanma acisindan avantajlari vardir, daha yuksek guce ulasirlar/ulasabilirler..baska bir paralellik ise sot'da kullanilan additive magic-subtractive magic ikilemesinin tam olarak olmasa da saidin-saidar ikilemesini andirmasidir..
    sot'daki sorceress/wizard ayrimi wot'da ise aes sedai/asha'man olarak gorulebilir..wizard/asha'man guc olarak her ikisinde de daha ustundur ve her ikisinde de genellikle tedirgin edici elementlerdir, aes sedai'nin gucu kullanan erkekleri kontrol altina almak istemesi gibi sisters of the light da wizardlari kontrol altinda tutmak ister sot'da (yine bir saidin/subtractive magic parallelligi uzerine)..
    baska bir nokta olarak aes sedai kavraminin sot'daki confessor olgusuyla paralel oldugu da dusunebilir..her iki kadin grubu da tum krallarin/kralicelerin ustundedir, korku ve saygi ile yaklasinilirlar..
    aes sedai'lerin yonetim merkezi olan the white tower ise sot'da the palace of the prophet olarak ortaya cikar, burda aes sedai'lerin icinde kotuluge donmus black ajah ise kendini baneling olan sorceresslar olarak gosterir..
    her iki dunyada da kehanetlerin buyuk rolu vardir ve baskahramanlar uzerinde buyuk etkisi olur..rand'in wheel of time'da cesitli kehanetlerde degisik sekillerde lider olarak ortaya cikmasi gibi sword of truth'da da richard degisik kehanetlerde degisik unvanlara sahiptir..

bunlar gibi bircok paralelliklerin olmasi the sword of truth serisini aslinda bir sekilde taklitcilige itmemekte, terry goodkind'in akici uslubu, saglam karakterizasyonu ve kendi basina ortaya cikardigi orijinalligi ile okumaya kesinlikle deger, basarili bir dizi kiliyor..kesinlikle okunmali diyorum..
  • the sword of truth serisinin ilk kitabı olan wizard's first rule maceraperest yayınları tarafından turkce olarak gectigimiz günlerde yayınlandı.
  • sword of truth serisi 6. kitap faith of the fallen dan sonra pillars of creation ve naked empire la son bulur.
    pillars of creation ana karakterler richard ve kahlan in yoklugunda surup giden krize sokucu bir hal almistir.
    sword of truth serisi disinda serinin baslangicindan onceki olaylari anlatan debt of bones u yazmistir.
    erotik fantezi diye bir tür varsa bu adam rahatca en onemli temsilcilerinden sayilacaktir.
  • gunlerdir okudugum halde, bugun "son okudugunuz kitap nedir" sorusu uzerine hocaya verdigim kağıda soyadını goodknight diye yazdıgım yazardır kendisi.
    (bkz: utanmak)
  • bu amcamın yazdığı sword of truth serisinin ilk 1,2,3 kitabı çok iyiydi. daha sonra vasata ve hatta vasatın altına düşmeye başladı. ama sigara gibi de bağımlılık yaptı azmettim 10 kitabını da okudum. şimdi de 11. sini ((bkz: confessor)13 kasımda gelecekmis emuledan ariyorum mütemadiyen) bekliyorum. evet sazanım ne var.
  • en son hamlesiyle the sword of truth serisinin bir öncesine gitmiş ve the first confessor adlı kitabı yayıncı olmaksızın sadece kendisi e-kitap olarak yayımlamıştır. fakat hızını alamayıp ucuzlattım, e-kitap yaptım hala nasıl korsan olur diyerek korsanlardan birini tespit edip, internette adını, fotoğrafını yayınlamıştır. bir nevi sanal alemde çarmıha germek olmuş. nasıl, niçin, bu ceza neyi düzeltir, detaylar koltukname'de: http://koltukname.com/2012/07/13/korsanin-cezasi/
  • sword of truth ve richard and kahlan serilerinin yazarı. son entry 2012'de girilmiş olduğuna göre son dönemlerde pek takipçisi kalmadı sanırım.

sword of truth serisini bağlayan richard and kahlan serisinin son kitabı "warheart" 17 kasımda satışa sunulacak. bu evrendeki son kitap olacak sanıyorum. tamamen nokta konulacak serilere.

yazar ve seriler ile alakalı entry'i uzun bir şekilde güncelleyebilirim bir ara, bu esnada serileri bitirmiş biri olarak soru ve tartışmalara açığım.
  • (bkz: #63520711)