şükela:  tümü | bugün soru sor
 • korktuğu başına gelmekin bilimsel ifade edilme şeklidir.
 • başınıza gelmesinden korktuğunuz şeyleri fazla düşünürseniz gerçekleştirme ihtimalini artırırsınız. bilimde buna "ters çaba kuralı" denir.
 • beynin en tehlikeli yanı, "ters çaba" kuralına göre çalıştığı anlardır. başınıza gelmesinden en çok korktuğunuz şeye odaklanırsanız, beyin onu size çeker, korktuğunuzu başınıza getirir. beyin odaklanılan hedef için çalışır, hedef olumsuz olsa bile onu gerçekleştirmeye çalışır.
 • saçmalıklar daniskası durum. ters çaba diye bir kural yoktur. burada bahsedilen şey sadece ve sadece korkular üzerinedir. korkmamaktan korkmaya çalışırsanız tabii ki bünyeniz doğal olarak korkma tepkisi verecektir. böyle olunca da "bak korkmamayı o kadar istedin ama yine de korktun" diye değişik saçma ifadelerle yanınıza gelebilirler insanlar. buna ters çaba falan diye aptalca bir isim bulmuşlar.

  ayrıca okb dediğimiz şey de tam olarak budur. korkundan kaçtıkça onun sana "bu kadar korktuğun şeyi önemse" demesidir. bundan daha doğal ne olabilir. beyin korkulan bir şey önem vermeyip de ne yapsın. bunu ters hiçbir yanı yoktur.
 • "iyi düşünelim iyi olsun" daha isabetli bir teoridir nazarımda. ayrıca pek çok defa da iyi düşünmenin sonucunda iyi olduğunu da görmüşümdür.

  insan kendi kafasına göre herşeyi kendisi kontrol ediyor sanır, aldığı tüm tedbirlerin de yeterli ve gerekli olduğunu düşünür, ama hiç ummadığı yerden hiç ummadığı öyle olaylar gelişir ki, türk filmi senaryoları solda sıfır kalır.

  iyide de böyle, kötüde de böyle. fazla kafayı takmayın, allah'ın herşeyi kontrol ettiğini sakın ha unutmayın.

  iyi bir insan olun ve ormanda şirinleri görün.