şükela:  tümü | bugün soru sor
  • doğum eylemi başladığında fetüsün başının değil makatının aşağı yerleşimli olması sonucu gerçekleşen zor doğum şekli. doğuma yakın eksternal sefalik versiyon ile fetüsün normal şekle gelmesi sağlanabilir.
  • bebeğin boğulmasına sebep olabilen olaydır...
  • üstteki entrilere türlü küfürleri saydim..

ters dogum gibi bi isim koyan tip camiasini ve ebeleri sikeyim..

ters dogum denen sey, bebiskonun poposunun ilk basta, kafasini en sonda gelmesidir.. türkiyedeki sezeryan oranlari ( aman ivf bebek, bisi olmasin sezeryan; aman amim genislemesin sezeryan; aman sanci cok agrili olur sezeryan... ) gulunc derece komik..

gulunc diyorum ama esasinda acinasi durumdasiniz türk jinekologlari.. bunca zaman mal mal butun türklere entrilerimi yazdim, bu entrimi sadece türk jinekologlari okusun gotunuz yerse!

ters dogum basli basina safsata bi isim.. bebek ilk basta minik ayalari cikarken haliyle rahmi maksimum genisletemez.. ayaklar cikar, akabinde gelecek olan kafa ki kendisi kah 28 cm olur kah 34 cm olur, sizi sikintiya sokabilir.. bebek gercekten o dogum stresiyle strese girip, hele de sizin iyi bi ebeniz ve doktorunuz yoksa ( türkiyede asiri olasi bi durum maalesef) kalp atimlari azalabilir.. peki sonuc nolur???

sizi apar topar sezeryana alirlar.. neticede varilacak yer, en kotu ameliyat odasi!!!

hastanin 4. cocuguysa, bu ücünü vajen dogurmussa dördüncu cocuk anne karninda amuda kalkmissa bile problemsiz gelir..

yok eger 1.58 boyunda narin bi yarimse hastaniz, ilk cocuguysa, baktiniz cocuk gestasyon diyabetinden oturu biraz da tombalak, o vakit anlatirsiniz komplikasyonlari istatiktiksel oranlarla ve anneye karari birakirsiniz..

bi isi de duzgun yapin lan! insan hayati bu.. bi isi de türkiyede duzgun yapin! ne tesisaaticisi boruyu duzgun yapar, ne helacisi sifonu, ne kadin dogumcusu ters dogumu yonetmeyi!

ters dogumla doguracaksaniz, once bi sorun normal dogum yapabilir miyin nedir ne degildir? tasakli olun azicik, anne olacaksiniz!