• "ters dönmüşken bari kas yapayım, boş durmak olmaz" diyen türleri vardır.
  • (bkz: gregor samsa)
  • görünce kuzey kutbuna kadar koşma gereği duyanlardan değilseniz, düzelterek büyük bir iyilik yapacağınız böcektir.
  • breakdance yapan böcektir.
  • bir keresinde, sabah kalktığında büyükçe bir tanesini bizim evde görmüştüm. ters bir şekilde koşuyordu.

biraz inceledikten sonra haline üzüldüm ve küçük bir parmak hareketiyle kendisi düzelttim. o da; "eyvallah abi" dedi ve koşa koşa vestiyerin altına girdi. sonra annemler kalktığında böceğin bulunduğu yere gelip; "allah allah, nasıl düzeltti kendini de gitti acaba bu hayvan" diyerek söylendiler.

meğer günlerdir bizim ahşapları kemiren böcek buymuş ve babam da gece onu iş üzerinde yakalamış. ama öldürmeye kıyamadığı için ters bırakmış; "sabah ben bunu dışarı bırakırım" diye.

neyse ki huylu huyundan vazgeçmemişti de bu sefer oturma odasının kapısını kemirirken kendisini yakaladık ve dışarı saldık. buradan da anladım ki bizim aile bireyleri gerçekten karıncayı bile incitemiyor.*

tanım: ters durduğunda masum gözüken ama çokça canlar yakabilen bir canlı.
  • emin olmamakla birlikte, uçarken bir yerlere (özellikle hareket eden nesnelere) çarpmalarını gözlerinin yeterince güçlü olmadığını düşündüğüm için konarken de sıkıntı yaşayabileceğini düşündüğüm böcek. gördüğüm yerde-zaman ekseriyetle üşenmeden düz çevirir, yollarına gidişlerini seyrederim.
  • geçenlerde, küçük kızımın yeni debreşen scooter aşkı sebebiyle her akşam müdavimi olduğumuz bol yeşil ve açık alanlı forum avmnin bahçesinde yürüyüş yolunda bir tanesine denk geldiğim.

ufaklık, ilk kez ters dönmüş böcek görmenin heyecanıyla başına üşüştü ve sonu gelmeyen sorularına başladı : naapıyoo, niye ters, niye kendi dönemiyoooo vs. sabırla bütün sorularına cevap verip en son küçük bir dal parçası yardımıyla böceği düzelttim. bir kaç adım attı, bacaklarından biri kırılmış ya da kopmuş olmalıydı ki, dengesini sağlayamayıp yine ters döndü. düzelttim. yine ters döndü, yine düzelttim. bir kaç denemeden sonra kazanamayacağım bir savaş içine girdiğimi fark edip pes etmek zorunda kaldım. son bir iyilik yapıp dal parçası yardımıyla yaya yolundan alıp, daha az dikkat çekeceği ve belki biraz daha uzun yaşamasını sağlayabilecek olan renkdaşı yeşil çimlerin içine koydum. kızımın böceğin geleceği ile ilgili sorularını ustalıkla savuşturup konuyu değiştirdim.

sonra hayatıma aldığım, defalarca çevirip düzeltmeye gayret ettiğim fakat ruhlarındaki yaralar sebebiyle ne yaparsam yapayım yine ters dönenleri düşündüm, sonunda pes edip bir dal parçası ile yeşilliklerin üzerine bıraktığım insanları . derken kızım seslendi: çilekli dondurma istiyormuş, bilir ağzının tadını babası gibi, dondurmacıya kadar yarışalım dedim. kazanması için yavaşça arkasından takip ederken büyüyünce eksik ve yaralı insanlarla vakit kaybetmemesi gerektiğini iyice ögretmek için kendime söz verdim.
  • bunlar ekseriyetle ölmüş olurlar. bazıları ise hiç hareket etmese bile düz çevirdiğiniz an tıkır tıkır yürürler ki gerçekten çok korkunç olurlar.

doğada kendi hallerine bırakırım ama evde genelde öldürürüm.

ayrıca böcekten böceğe değişir bu durum. kelebeği öldüremeyiz ya?

çünkü o güzel böcek (bkz: uçan böcek)
    *
  • evde yaptığınız ilacı yedikten sonra mal olmuştur.
  • "orada uzanırken, bir adım ötemde ters dönmüş bir böcek*çaresizce yüzüstü dönmeye uğraşıyordu. seve seve yardım edebilirdim, tek yapmam gereken bir adım atıp küçük bir dokunuşla onu çevirmekti, çok kolaydı, ama mektubunuz yüzünden ihmal ettim, ayağa kalkacak halim de yoktu ki bir anda bir kertenkele beni hayata döndürdü." franz kafka - briefe an milena

(bkz: die verwandlung/@ibisile)
hesabın var mı? giriş yap