şükela:  tümü | bugün
  • kalın etler için uygulanması gereken doğru yöntem.

    normalde kalın bir antrikot yapılırken önce döküm tavaya atılır, et mühürlenir ve sonrasında içinin de iyi pişmesi için fırına atılır, pişirilmeye devam edilir. bunun bana göre iki dezavantajı var;

    ilk olarak zaten mühürleyip ince bir kabuk oluşturduğumuz etin kabuğu fırının içinde kalınlaşmaya ya da sertleşmeye devam eder. ikincisi ise normal mühürlemede ısı kontrolü daha zor yapılır. yani mühürlerken elde ettiğimiz etin iç ısısını daha sonra fırında istediğimiz dereceye getirmek için eti fırında ne kadar tutacağımızı kestirmek kolay değildir. ama ters mühürlemede eti fırından çıkarttıktan sonra sadece dışının renk alması için tavaya atacağımızdan ulaşmak istediğimiz final derecenin 3-5 derece altında tavaya atmamız yeterli olacaktır.

    peki ters mühürlemeyi nasıl yapacağız. fırınımızı 140 derecenin altında ısıtacağız. 130 derece ideal. etimizi ızgara telinin üzerine koyacağız. damlayan sular için telin altına bir tepsi ya da tava koymayı unutmayın. et termometresi kullanıyorsanız istediğiniz dereceye ulaştığında eti fırından alıp dinlenmek için 10dk bir tahtanın üzerinde bekletin. (et termometresi kullanmıyorsanız ne zaman alacağınızı söylemek biraz zor olacaktır. ancak ortalama bir rakam vermek gerekirse 2 parmak kalınlığındaki bir antrikot 130 derecede yaklaşık 50-55dk fırınlanabilir.) sonrasında 10-15dk önceden ısıttığımız döküm tavada pişirmeyi sonlandırıyoruz. her tarafı eşit pişmiş sulu sulu antrikot hazır. oyhş.