şükela:  tümü | bugün
 • (bkz: çükenk omza)
 • öncelikle bkz: omuz baş omuz
  buna bakıp anladınız?
  işte obo'nun ters olanı.
  fiyatın dip yaptığı yer baş olacak şekilde düşüş formasyonu.

  bu grafik ve teknik analizin temelinde ticareti yapılan şeyin niteliğinden bağımsız olarak insanların/piyasaların/yatırımcıların volatilite(fiyattaki aşırı hareketlilik/dalgalanma) karşısında verdikleri bilindik refleks/tepki;
  aslında bu volatilitenin oluşmasının nedeni olmaktadır.
  bir sermaye piyasası lafı olan beklentiler alınır gerçekler satılır klişesi tam buna uygundur.

  siz kaos ortamında altının fiyatının artacağını tecrübe etmiş/öğrenmiş ve/veya kesin doğrulukla buna eminseniz kaos zamanında altın alarak zaten fiyatının artmasına sebep oluyor, tahminlediğiniz sonucun sebebi oluyorsunuz.

  bu grafik formasyonları bu tip paradokslarda sıklıkla karşılaşılan ritüellere dönüştüklerinden kendi zamanlarının beklenti ve gerçeği olmuş oluyorlar.

  bir nevi bu tip formasyonlara ticaretin amigdala refleksleri denebilir.hayatta kalma(kaybetmeme anlamında), mantıklı olanı seçme, benzer tepkileri verme geleneği ortak ve şiddeti/süresi/şekli bakımından benzer olduğu için, çoğunlukla sizi doğru sonuca ulaştırır.

  bu tip formasyonları yakalamak ve gereği gibi pozisyon almak için oldukça çok olay/vaka yaşamış olmanız ve süreci tüm değişkenleriyle ayrıştırarak gözlemleyebilecek donanımda olmanız gerekir.

  dolar kurunda yaşanan obo, ons fiyatı dolar olmasına rağmen altında çalışmayabilecektir.
  zaten aksi olsaydı bu işi logaritmik bir düzene bağlar sadece alım/satım zamanlarına odaklanırdı herkes.

  para piyasalarında "teknik analize inanmıyorum" diyen biri; gerçekte neye teknik analiz deniyor tam olarak farkında değildir.
  bu işin tamamı zaten öngörü/tahmin/beklenti ve tecrübeden ibarettir, işin analiz kısmı bunların yaşanma şeklinin ifadesinden başka birşey değildir.

  son olarak, obo/tobo, flama, çanak, tünel vb. formasyonlara hakim olmanın size faydası, o anki duruma özel öngörünüzü desteklemekten/yanlışlamaktan ibarettir.
 • bir zenci formasyonu değildir.
 • mokar formasyonu olarak da adlandırılır.