şükela:  tümü | bugün
 • - bence yiyemez annesi
  - evet, bence de
  - ahahah ya bu kim önündeki tabağı bitirmek kim?
  - doğru dedin, yarısını yese bile şaşırırım
  - yarısı mı? 3 kaşıktan fazlasını yesin ne istersen veririm
  - yok canım 3 kaşık yer heralde
  - mümkün değil…

  arkadaş şu ters psikolojiyi bulundan, çocuklar üzerindeki kullanımını keşfedenden allah razı olsun. çocuk kadar (4-9 yaş arası) ters psikolojiye teşne başka bir varlık yok. her defasında insan bu tuzağa düşer mi? ulan bunlar beni kandırıyor galiba demez mi? ama aklı o kadar işte, ne zaman ters psikoloji uygulasan, gözüne gözüne soksan dahi yiyor.

  ne yemekler yenildi, ne ödevler yapıldı, ne uslu duruldu arkadaş. yıllardır, her gün, her saat veriyoruz ters psikolojiyi bana mısın demiyor. bir kere de demiyor ki sabi, ulan kandırıyor bunlar beni, sürekli yutuyor zokayı. biz de ebeveynliği yapmış olmanın iç huzuruyla dolup taşıyoruz yemin ederim. odasını toplayamaz diyorsun sana inat pırıl pırıl ediyor, erken yatmaz mümkün değil diyorsun koşa koşa yatıyor, marul yemez diyorsun soydurup kökünü yiyor. ters psikoloji mi çok süper, bizim oğlan mı çok salak valla hala çözemedim ama ters psikolojiyi biliyor olmak ve bunun çocuk üzerindeki kullanımını keşfetmek enfes bir şey.

  - ne? bizimki misafirlikte uslu mu duracak? güldürme beni
  - öyle deme babası isterse durur
  - ölürüm de inanmam, evi birbirine katacak bence
  - hayır benim oğlum yapmam derse yapmaz
  - görürüz bakalım…

  çocuk 3 saat kral gibi durdu ya arkadaş. ulan ters psikoloji taşağını yiyim ben senin.
 • bizde genelde şöyle olur.

  -içemez ki o sütü.
  +içer babası. içer tabii ki benim oğlum.
  -içemez. içmesin zaten. o içmesin de ben içeyim hepsini.
  +içer babası.
  -oğlum, içiyor musun? yoksa bak ben hepsini içeceğim.
  çocuk: tamam baba, sen iç.
 • aşırı kullanımında çocuğun paranoyak olmasına neden olabilir. yine mi maytap geçiyorlar yoksa hakkaten yapmamı istemiyorlar mı diye çocuğu manyak edebilirsiniz. her istediğiniz rahat rahat gerçekleşsin diye bir sheldon cooper yaratmayın. dizide iyi o adam. normal hayatta kimse gülmüyor ona.
 • pek etkin olmayan uygulamadır.bugün şahit olduğum bir konuşma;

  -kızım otur şu koltuğa düşeceksin bak
  +oturmicammmm işteeeee
  -tamam ayakta dur heh, aferin
  +duruyom zaten
  -(error)
 • suyunu çıkarmadan abartmadan yapmak lazım, yoksa çocuğun pskolojisini de kötü etkiler. iyice inat bir çocuk da yetiştirmek istemezsiniz di mi. şu dozdaysa ara sıra işe yarar ama mesela:

  çocuk o akşam inat etmiştir süt istenmiyor, içilmiyor. işin kötüsü süt içilmeyince de yatılmıyor.

  -(babaya seslenerek) ya ben süt ısıtacaktım ama çok da fazla süt kalmamış bence o içmese de olur bu akşamlık.
  -ben de süt içeceğiimm
  -hmm peki o zaman ne yapalım sana ısıtayım ben.
  -sıcak olmasın soğuk olmasın, ılık olsun(rutin emirler).

  bunu yapıp sütü alması sağlandıktan sonra sonra üzgün bir şekilde bana hiç kalmadı ama, azıcık verir misin diye söylediğinizde biberonu uzatıp al sen de iç diyorsa süperdir candır, benim kızımdır aferindir (şirret olmadığı akşamlar için).

  çaktırmadan babası da sık sık uygulamaktadır bu yöntemi.
  -üstünü bu sefer ben değiştireyim mi kızım
  -haayır anne değiştirsin!
  -chocuk, şunun üstünü değiştirsene beni istemiyor...
 • cocukta itişme ve inadı tetikler. agresif kisilik sergileme aliskanligi yapar. bir cocuga, kisa, net ve kesin bir durus sergilemek etik ve onun ihtiyaci geregidir.

  cocuk yemiyorsa. ona olgunlukla, vitamin ve minerallerin gorevini anlatin. cok kucukse,biraz zaman verin. acikmamistir. bunye, gerektigi ihtiyac duydugu zaman harekete gecer. ebeveynin dusundugu zaman degil.

  cocuk carsida simariklik yapiyorsa, ve inatla aglayip tepinerek, her seferinde istedigini aldiriyorsa. gelecek seferde, cikmadan once, kendisine onemli bir sey konusacaginizi soyleyin. ve paranizin ancak listede gosterdiklerini almaya yeterli oldugunu ve fakat, yine de, kendisine en sevdigi biskuviden bir paket alabilecegini soyleyin. ve markette muhakkak onun gidip, sevdigi biskuviyi secmesini hatirlatin ve parasini kendisine odetin.

  cocuk, carsida yine, aglayip tepinirse, alisverisinizi birakin eve donun. sakinleyince, kendisine " sence biz neden eve donduk ? " diye sorun. o size soyleyecektir. cevap vermekte int ediyorsa, uzerine gitmeyin.cevap almakta israr etmeden, konuyu orda kapatin. ve fakat, bir dahaki carsiya gidisinizde, muhakkak bir yakinizi ayarlayin ve cocugu birakip, carsiya gidin. gitmeden once " uzgunum, gecen seferde soz verdin ama sozunu tutmadin, carsida tepindin. kararini veren kadar benimle gelemeyeceksin. kararini verince lutfen bana soyle" deyin ve cocugu sevgiyle opup carsiya yalniz gidin. arkanizdan aglayip tepinecektir, kapris yapacaktir ama dusunecektir. kararli oldugunuzun farkina varacak, ve inat ederse kaybedecegini kestirecektir.

  bu tur, yaklasimlar hem cocugu egitir hem de ebeveyni strese sokmaz. durumun gelismesine gore ebeveyn olarak, buyuk olarak siz net bir bicimde cocugu azarlamadan, asagilamadan dogru olani yapmaya tesvik edeceksiniz .

  ters psikoloji, onun lehine degil, aleyhinedir. lutfen dikkat edin ...
 • çocuk yetiştiricem diye çocuğu manyağa çevirmektir. sonra etrafta niye bu kadar ne dediği belli olmayan insan var diye düşün dur.
 • aslında çocuk üzerinde kalıcı bir etki bırakabilecek bir olgudur.
  çocuk özgüvenini her seferinde tazelemekle beraber içinde aşırı hırs körüklenmektedir. ileride işkolik hayattan zevk almasını bilmeyen bir birey yetiştiriyor olabilirsiniz farketmeden.
 • 12 yaşında anne zoruyla dershane sınavına girecektim. hepsini yanlış yapıp çıkarım, kazanamam, gitmem diye düşünürken annem 'sen zaten hiç ders çalışmıyorsun. sınavda sonuncu olursun.' dedi. birkaç kez. üçüncü oldum. bir daha yemedim ama iş işten geçmişti. :(
 • ters psikolojiyi bir çocuk ne kadar erken yaşta yutmama emaresi gösteriyorsa o kadar zeki demektir, net. bu modellerden itlik kopukluk ta beklenir.
hesabın var mı? giriş yap