şükela:  tümü | bugün
  • sabahattin kudret aksalın yazdığı bir oyun
  • muhtemelen akabinde şemsiyenin birinin gözüne gözüne girmesiyle sonuçlanan absürt olay
  • dışarıda güçlü bir rüzgâr varsa şemsiyeyi açmakla, şemsiyenin tersine dönmesi bir olur. ya da bir müddet yürüdükten sonra da tersine dönebilir şemsiye ki bu çok fenadır. şemsiyenin tersine dönmesi insanı çok fazla hayalkırıklığına uğratır. çünkü hava deli gibi yağarken "nasıl olsa şemsiyem var" diye bir güven duyulurken birden açıkta kalınır. saçı fönlü ablalarımız hemen kafalarına bir naylon poşet geçirirler.
  • göte giren şemsiyenin çıkma sendromu
  • semsiyem var yagmur bana bisey yapmaz diye genis genis yururken sizi ortada birakan semsiyedir. semsiyeyi ters yonde ruzgara tutmak, ya da tepeustu yere koyup ayaginizla bombeli kisma basmak suretiyle semsiyeyi eski icbukey* haline getirebilirsiniz. lakin o semsiye bir daha kolay kolay iflah olmaz, acip kapatirken sorun cikarir, sizi uzer.
  • dote girmesi bakimindan daha zor olan durum. tellerin dista ve kopuk olmasi sebebiyle daha cok can yakar ama normal semsiyeyle ortak yani iceride acilmayacak olmasidir. agziniza her dakika sican ve teror estiren bir mudurle calisiyorsaniz, calisma arkadasinizin besteledigi "dote giren semsiye" isimli kisa sarkiyi gunde en az 5 defa mirildanirsiniz tum ofis olarak. bu sarkiyi etraftan gunun muhtelif zamanlarinda duymaniz yalniz olmadiginizi gosterir ki, insani mutlu ve motive eder..
  • zaten yagmur, camur, ruzgar ve gorunmeyen gunes insanin yeterince asabini bozmusken bir de o (pek bir boka yaramayan) titrek semsiye ters doner. gel de uzerinde tepinme! sahsen muzdarip oldugum bu konuyu cozmek amacli gidip kendime alti sene garantisi olan bir semsiye aldim; ters donmeye bile garantili.
  • gote girmemis semsiyedir

(bkz: gote giren semsiye acılmaz)
  • kardeşimin bozuldu sandığı şemsiye türüdür. şemsiye her tersine döndüğünde çöpe atılmıştır ve it gibi ıslanılmıştır.
  • rüzgarla birlikte sizi de sürükleyerek "bi dur be", "ya nereye götürüyosun beni?" gibi istemdışı cümlelerin ağzınızdan çıkıp, gelen geçenin size ve aranızdaki fırtınalı ilişkiye bakmasına sebep olan şemsiyedir.