*

şükela:  tümü | bugün
 • ortaya cikmis bir urunu inceleyip tasarimini olusturmak. sonra ayni tasarimla baska urunler yapmak icin kullanilir. yazilimlarda bir yazilimin bir isi nasil yaptigini anlamak icin kullanilan yontemlere denir.
 • commandos'ta bir bölümün adıydı, baraj falan yıkıyodun galba...
 • yazilim soz konusu oldugu zaman, klasik cracker işlemi. genelde hafızada çalışan programı softice ile adım adım inceleme yöntemi kullanılır.
 • basili bir haritanin sayisallastirilmasi da ornek olarak gosterilebilir.
 • tersine analiz olarak da gecer..
 • beynin yapisi ve i$leyi$ini cozmek icin kullanilacak olan yontem. brain scan denilen metodla katman katman incelenen beyindeki tum noronlar ve yaptiklari baglantilarin cozulmesi, sifirdan bir beyin in$a etmemize olanak saglayabilir. $u anda oldukca yava$ bir yontem olan brain scan, nanoteknoloji ve nanobotlar sayesinde ciddi bir bicimde hizlandirilabilir. bu $ekilde bilinc dedigimiz olayin temellerine inmek kolayla$acak. bu yontemle geli$tirilen bir ai, terminator ya da matrix ai'i olmayabilir. insan beynini temel aldigi icin insani degerleri olan, duygu ve du$unceleri insana benzeyen bir bilinc olabilir. zira eger istedigimiz gibi bir beyin in$a etmek olasi ise, bir seri katil ya da sevgi kelebegi modunda bir beyin in$a etmek de mumkun. biyolojik olmayan bir bilinci istedigimiz temellere oturtabiliyorsak, insanlar vs. makinalar gibi bir senaryo da oldukca uzak gozukuyor.

  yıllar sonra gelen edit: ray kurzweil'ın yazılarından etkilenip de yazmıştım bunu. beyin, bilinç, ai konusunda okuyup öğrendikten sonra şimdi tekrar bakıyorum. ai konusunda ettiğim laflar tamam da, brain scan, beyin ve bilinç hakkındaki kısımları çöpe atın. maalesef işler o kadar da kolay değilmiş.
 • yüzlerce parçadan oluşan bir lego modelini bozup, planı olmadan tekrar yapmaya benzer.
 • paycheck adlı filmde konu edilen ve gerçekten inanılmaz bir zeka ve uğraş gerektiren, hele ki iş yazılım tabanlıysa, programlanan kodlar makine diline çevrildiği için ve anlayamadığımız için deassemblerler mantığında çalışan programlarla çözülmeye çalışılan yeni uğraş dalı..ama zekice ve saniyede milyonlar işleyen programlarda bir reverse engineer'in bile yapacakları sınırlı ve bu nedenle günümüzün adam gibi yazılım üreticileri hala rahattadırlar..

  ama temel olarak basitçe düşünülürse bile: yaratıcılık sınırları zorlanarak yapılmış ve üzerinde çokça düşünülmüş bir ürünü, hakkında sadece sonucunu görebildiğin halde; yeniden yaratmaya çalışmak ve üreticisinden yaratıcı olmanın dışında onun gibi düşünmeyi ve yaratmayı da bilmesi gereken yani kısaca illegal bir dahi olmayı gerektiren bir uğraş.. tabi bu bahsedilenlerin hepsi, fason olmayanları için geçerli özelliklerdir..