şükela:  tümü | bugün soru sor
 • romanın başlarından itibaren -meslektaşım olduğundan mıdır nedir - sürekli anlayışla karşıladığım, kitabın ortalarına gelince "ya arkadaş ne pis bir insanmışsın sen" dedirten ve sonunda ise gerçek manada üzüldüğüm, açmazların karakteri; iyi bir okuma zevki veren kitabın canım baş karakteri.
 • (bkz: jose saramago) nun (bkz: kopyalanmış adam) kitabının baş karakteri. sinema uyarlamasında (bkz: jake gylenhaal) tarafından canlandırılmıştır.

  --- spoiler ---

  spoiler mı olacak bilmem ama ben ibareyi koyayım.

  "tertuliano maximo afonso tek başınayken bile gülümsemeyi becerebilen olağanüstü insanlardan değildir, özünde melankoliye, içine kapalılığa, hayatın fani olduğunu fazlasıyla duyumsamaya, insan ilişkileri denen girit labirentleriyle karşı karşıya gelince amansız bir şaşkınlığa kapılmaya meyillidir."

  bir başkası

  "hayatta bazı durumlarda, insan kararsızlığından kurtulmak uğruna öyle bir ihtiyaca kapılır ki ne olursa olsun bir şeyler yapmak ister, yapacakları ne kadar yararsız, ne kadar anlamsız olursa olsun, halen kendi iradesiyle karar verebildiğini görmesi açısından önemlidir."

  -- spoiler ---

  şahsen tertuliano benim okurken kendime en yakın hissettiğim, gerçekçi bulduğum karakterlerin başında gelir.