• konu$ma esnasinda yapilan bir benzetmeyi offensive bulan birine yapi$tirilabilecek deyim..

  - amcik gibi entry girmenin alemi yok huseyin
  - ne dedin!? ne!? neahh!!
  - yahu te$bihte hata olmaz bak demek istedigim o degil
  - neeeaaahhhnnngggerrrhhnn
  - hikmet olm huseyin kurtadam oldu ilacini getir
  - garghnmghhnmm
  - getirdim abi
 • her türlü benzetmeyi yapma serbestisini değil, bilakis benzetme yaparken dikkatli olunması ve hata yapılmaması gerektiğini vurgulayan sözdür (teşbihde hata yapılmaz!). malesef uzun zamandır ilgisiz benzetmelerden sonra savunma olarak kullanılmaktadır.
 • buna bilim felsefesinde "analoji yaparken akıllı olun beyler" denir. yani efendim bir şeyi bir diğerine benzetirken göz ile izan ile bakalım, hakikaten benziyor mu bunlar ki biri için söylenen diğeri için de aynı kuvvet ve accuracy ile geçerli olsun. misal "kemal abi yengede kalçalar karpuz gibi, bak hata olmaz o bakımdan" gibi bir kullanımda diyelim ki teşbihte hata olmadı ama sen düpedüz ahlaksız bir insanmışsın.
 • tasavvuf kökenli bir deyim olsa gerektir. tenzih- teşbih- tevhid aşamalarından ilki tenzih, allahı bulma yolunda o'nu her türlü eksiklikten olumsuzlamadır. nasreddin hoca gibi o değil şu değil bu değil diye devam eder.. anlayış teşbihe atlarsa, o zaman da hata eksik kusur bulamaz olur çünkü hem o hem bu hem öyle hem böyle demeye başlar... tâ ki ne ise onu anlayana kadar.