• teşekkür ederim'i duyduğumuzda verdiğimiz cevaptır: rica ederim.
    refleksmiş gibi yaparız bunu. ne nedenini ne anlamını düşünürüz. hapşu, çok yaşa hatta sen de gör diye devam eden diyalog gibi. sen de gör'ün bile bir anlamı var, çok yaşaya, rica etmeye göre. ben çok yaşıyayım, sen de bunu gör, dolayısıyla çokçok yaşayalım. hapşurunca neden çok yaşa diyorsak zaten.

+teşekkür ederim.
    -rica ederim.

rica etmek bir talepse ne demek istiyoruz?
    rica, emirse amacımız ne?
    biz kimiz? nerden gelip nereye gideriz?

teşekkür edilince rica etmenin bir anlamı yoksa bundan sonraki hayatımızı nasıl devam ettireceğiz? kendimizi bildik bileli rica ettik, ya bundan sonra ne olacak. biri bize teşekkür edince öyle apışıp kalacak mıyız? ya da ne yapacağımızı bilmediğimizden aman teşekkür etmesinler diye kasacak mıyız hayatımızın kalan kısmında??
  • teşekkür edilince rica ediliyorsa eğer şu birazdan yazacaklarımın kısası söylenir aslında. 'rica ederim böyle şeyler söylemeyin'
    'rica ederim, lafı mı olur??' teşekkür etmesinler diye kasmamıza gerek yok. isteyen istediğine bolca teşekkür edebilir, özür de dileyebilir ama bu bambaşka bir konu. lafın kısası kısaltılmışıdır söylenecek diğer cümlelerin 'rica ederim.'.
  • geçmiş zaman dilimlerinden herhangi birinde adamın birinin yolu anadolumun bir köşesine düşer.
    hava soğuktur, bi kahvehaneye gireyim de bir çay içeyim içim ısınsın diye düşünür.

içeri girer ;

adamın biri : bir çay alabilir miyim?
    kahvehaneci : bilader yalvalmana gerek yok !!! iste getirelim çayını!!!

şeklindeki diyaloğun kibarlaştırılmış bitiriliş şeklidir bu teşekkür sonrası rica meselesi.

-- teşekkürler
    -- siktir lan!!! kim oluyon da teşekkür ediyon, senin için değil insanlık için yaptım bu işi...

şeklindeki diyaloglardan uzak durulası diye birileri tarafından cahiliye döneminde keşfedilip, günümüze akıncılar tarafından aktarılmış da olabilir...
  • +teşekkür ederim.
    -senin o teşekkürünü alır geldiği yere sokarım it!
    +aman efenim estağfurullah.
    -lafımın üstüne laf mı koyuyon ibne!
    +aaa şımartıyorsunuz beni yapmayın rica ederim..
    -teşekkür ederim!
    ....

o zaman çözümü teşekkür etmeyi kesmekte bulabiliriz pekala.
  • rica kelimesi; geri, zıt, ters gibi anlamlara gelen arapça kökenli rücû kelimesinden gelmektedir. dolayısıyla da rücû etmek de geri dönmek, vazgeçmek, iade etmek gibi anlamlara gelir. bu yüzden de birisi teşekkür ettiğinde ona karşılık söylenen "rica ederim" cevabı aslında "ben size teşekkür ederim" ya da "aynı şekilde teşekkürünüzü size iade ediyorum" gibi anlamlar taşıyan bir kibarlık ve saygı göstergesidir.
  • +teşekkür ederim.
    -rica ederim.
    +estağfurullah.
    -bilmukabele.
  • benim için bir zevkti anlamına geldiği için rica etmek gayet güzel bir karşılıktır. bence oldukça güzel bir cevaptır.

(bkz: minnet)
  • fransız olmaktır türk halkı için. literally and ironically.
  • genel müdür veya patron kişisi -nadiren de olsa- teşekkür ettiği zaman yapılması gereken doğru harekettir. nitekim "bişey değil" demek biraz laubali ve ters bir etki yaratabilir.
hesabın var mı? giriş yap