şükela:  tümü | bugün
  • ben de birçok gurbetçi gibi yurtdışında kazandığını ülkesinde yatırım yapan biri olarak, huzurluydum. artık türkiye’de faiz getirisi cazip olmadığı halde, paramı tl’de tutuyordum, kendi çapımca akp hükümetinin politikasını beğenmesem de ülkemin arkasında, destekcisiydim.
    sene 2013 yazı türkiye’ye tatile geldim. avrupa’da eski kazanç olmadığı için tatil parası için türkiye’deki parama güveniyorum, nasıl olsa 100 bin küsur tl var. ertesi gün bankaya gittim, para çekeceğim. dediler para çekemezsiniz, tc olan vergi borcunuz yüzünden borçlarınıza karşılık devlet paranızı bloke etti.
    -yahu nasıl olur? benim türkiye’de malım mülküm yok ki, olan param bankada nasıl vergi borcum olur?
    neyse ne dediysem nafile! “banka bu bizi ilgilendirmez, devleti mahkemeye vereceksiniz, biz mahkeme sonucuna göre hareket ederiz” dedi.
    tatil hayallerimin suya düştüğüne mi, bir anda sıfırlandığıma mı yanayım bilemedim. hemen bir avukat tuttum, şeyime baka baka geri döndüm. mahkeme iki yıl sürdü, o sırada vergi affı çıktı. hemen anlaşarak paramın 80 milyarını kurtardım.20 bin tl vergi affı için ödedim. bu arada mahkeme devam etti, suçlu olmadığım anlaşılınca 5 milyar gibi bir zararla kalan paramı da kurtardım. artık akp’ye güvenim kalmadığından o zamanın kuruyla 50 bin avro’ya çevirerek yurtdışına çıkartım. şimdi o para 50x7.80=390 bin tl.
    tayyip aleyhinde yazdığım yazılar yüzünden gıyabımda açılan mahkeme sonucu 1 yıllık hapis cezam olsa da, yine de “teşekkürler akp” beni, paramı yurtdışına çıkartmam için zorladığın için.

edit: vergi borcumun nedeni banka hesabımı geriye dönük incelediklerinde, bir kereye mahsus olarak değişen banka mevzuatı yüzünden aldığım faiz getirisinin vergisini ödemediğimdenmiş. 5-6 sene önce 400-500 tl olan borcum katlanarak 18.000 tl küsur olmuş.