şükela:  tümü | bugün soru sor
 • cyril m kornbluth un the syndic isimli romanının metis yayınları'ndan çıkan türkçesi. kurulu düzenin iflasından sonra amerika ikiye ayrılmış; doğuyu teşkilat adı verilen çeteler, batıyı ise hükümet yönetmektedir. teşkilat sayesinde doğu refah içinde batı ise siyasi karışıklıklarla mücadele etmektedir.
 • yeni sezonda star tv'de yayınlanması planlanan tv dizisi. senaryosunu, yapımcı sergin akyaz ve mehmet eymür yazıyormuş.
 • 60 lı yıllarda ankarada mülkiyenin yakınında " çığır restoran" isimli bir lokanta vardı. genellikle mülkiyeliler takılırdı.
  bu mekanda ,pirinç pilavının üstüne kuru fasulye ve patates ilave edilerek kocaman bir tabakla sunulan yemeğe gençler, "teşkilat" derlerdi. arada bir "örgüt" diyen de vardı.
 • selman kayabaşı'nın timaş yayınlarından çıkan kitabı. tanıtımından alıntı;

  ''onlar; oğuz kağan’dan bugüne kadar, türk’ün devlet-i ebed müddet fikrini devam ettiren gizli teşkilatın liderleriydi... kimi, gök-türk devleti’ni; kimi, selçuklu beyliği’ni; kimi, osmanlı imparatorluğu’nu; kimi de türkiye cumhuriyeti’ni kurmakla görevlendirildi. nizamülmülk’ten imam-ı gazali’ye, selçuk bey’den mevlana celaleddin-i rûmi’ye, osman bey’den dursun fakih’e, sultan abdülhamit’ten enver paşa’ya ve mustafa kemal’den turgut özal’a kadar birçok isme; teşkilat’ın gizli sancağı emanet edildi. pakistan’da, afganistan’da, lübnan’da, azerbaycan’da, bosna’da; osmanlı devleti’nin bakiyesinde kurulan elliye yakın devletin harcında onlar’ın gizli faaliyetleri vardı.
  ve bugün; türk’le kürt’ü, türk’le fars’ı savaştırmak isteyen kaos düzeni’nin mimarları, hesap etmedikleri bir gerçekle yüzleşmeye başladı: teşkilat’ın askerleri, yeni bir düzen için geri dönüyorlardı..

  çam da bizim, kozalak da bizim!

  teşkilat-ı mahsusa, osmanlı devleti’nin son istihbarat teşkilatı idi. kurulduğu günlerde, kabinedeki bakanların birçoğu ve üst düzey komutanların büyük bir kısmı dahi böyle bir örgütün varlığından haberdar olmamıştı. örgütün, trablusgarp’tan hindistan’a kadar yüzlerce hücresi ve bu hücrelere kayıtlı binlerce ajanı vardı. üyeleri arasında mustafa kemal, enver paşa, celal bayar, eşref kuşçubaşı, kazım karabekir, fuat balkan, süleyman askeri ve fevzi çakmak gibi birçok ünlü sima da bulunuyordu.

  teşkilat-ı mahsusa, birinci dünya savaşı ve sonrasında yaptığı gizli çalışmalarla, elliden fazla devletin kurulmasını sağladı. teşkilat’ın gizli hücreleri, aradan yüz yıl geçmesine rağmen henüz ortaya çıkarılamadı. selman kayabaşı, bu heyecan verici kitapta kıbrıs’ta türk mukavemet teşkilatı’nı kuran, bosna hersek’in bağımsızlığını kazanmasında büyük pay sahibi olan ve son olarak kerkük’te ortaya çıkan teşkilat’ın; musul’dan semerkand’a, lübnan’dan pakistan’a, roma’dan selanik’e ve azerbaycan’dan kafkasya’ya kadar, günümüzdeki faaliyetlerinin izini sürüyor.''
 • selman kayabasi'nin timas yayinlarindan piyasaya cikan politik kurgu odakli kitabi.

  kitabin bir bölümünde, abd'li üst düzey istihabaratcilarin ve siyasetcilerin durum degerlendirmesinde, türkiye'de mayis 2006'da, türkiye'nin abd'nin iran politikasina destek olmadigi gerekcesiyle, ekonomik kriz cikarilmaya calisildigi, rivâyetlere göre 6 milyar dolar sicak para cekildigini ama; (kitaptaki tabir söyle) türkiye'nin güleryüzlü ve zeki disisleri bakani'nin, ayni gece durumdan haberdâr oldugu ve cekilen 6 milyar dolari, 8 milyar dolar ile telafi ettigi belirtilmektedir.
 • uydurulmuş ve yazdırılmış metal fırtına'dan daha fazla ilgi çekeğini ve daha fazla ciddiye alınacağını umduğumuz entresan çalışma,
  kesinlikle alınıp okunulması gerekir.
 • beyoğlu dolaylarında bir organizasyon şirketinin adı (başka isim mi bulamadınız?).
 • yeni bitirdiğim selman kayabaşı romanı
  metal fırtınanın aksine temasında savaş değil istihbarat oyunları vardır...
  oğuz kağan döneminde kurulmuş ve türk devleti nin varlığının devamını kendine ilke edinen bir teşkilatın kah osmanlı yılları, kah 2007 türkiye yılları aktarılır... fakat bu anlatım soner yalçının teşkilatın iki silahşorundaki gibi operasyonlar ve eylemler şeklinde değil, daha çok teşkilatın arka planı, üyeleri ve işleyişiyle ilgilidir... tabi aralara serpiştirilmiş aksiyon sahneleri de vardır... beğendiğim bir roman.. ayrıca abd nin olası iran harekatı öncesi türkiye'nin rolünün ne kadar önemli olduğunu da göstermiştir...
  bkz: teşkilat ı mahsusa