şükela:  tümü | bugün
 • osmanli'nin son doneminde kurulan gizli servis. mit'in atasi.
 • (bkz: çerkez ethem)
 • ittihat ve terakki'nin 1914'te kurdugu yari askeri gizli orgut
 • 30 bin ki$i gibi bir uye potansiyeline sahip olmalarina kar$in isimlere ili$kin resmi bir liste veya kayit bulunmamakta.
  ayrica isim listesinin olmayi$i gibi uyelerin bu i$i ne $ekilde yaptiklari, kar$iliginda ucret alip almadiklari, aldilarsa ne derece meblaglar odendi, bunlar hepsinin belirsiz ve kayitsiz olu$u organizasyonun karma$ikligini sergiliyor.
 • ermeni soykırımı iddialarının en çok muhattabı olan gizli devlet örgütü. büyük sayıda ermeni nüfusunun, yasalarla onaylanmış şartlar altında, tehciri esnasında, kafkas militer gruplarını örgütlediği, hatta bazı kafkas kökenli çete liderlerini hapisten çıkarıp, çetelerinin başına yeniden geçirmekle kalmayıp mühimmat sağladığı da belgelerle kanıtlanmıştır. bölgede birbirine ebedi düşman olan bu iki etnik açıdan farklı çıkar grubunun (ermeniler ve kafkas türkleri) arasındaki nefretten bu şekilde faydalanan teşkilat-ı mahsusa, göç etmekte olan, ve zaten çok kötü şartlar altında zorunlu göçe tabi tutulan ve bu yüzden büyük kayıplar veren ermeni nüfusunun başına bir de silahlı kafkas çetelerini bu şekilde sarmış, göç yolu üzerinde organize cinayetler işletmiştir. bu bir soykırım olmasa da, en azından kelimenin terminolojideki kullanımı bakımından anlamını karşılamasa da, son derece organize, kin dolu, katliamlardır. bir toplumun ayıbıdır.
  (bkz: ermeni soykırımı)
 • cia'in yapilanmasina ornek teskil ettigi iddia edilen organizasyon.iddialar kaynagini arastirmaci yazar philip h. stoddard'in teskilat-i mahsusa uzerine yaptigi arastirmalar ve 1963 tarihinde yayinladigi kitaptan almakta.
 • nami diger, umur-u $arkiye dairesi: efendim bu olu$um siradan bir istihbarat orgutu olmaktan ziyade, oldukca kararli bir ihtilal orgutudur. ve bence modernle$meye cali$an devletin dinamiklerini yansitmasi bakimindan cok iyi cali$ilmalidir. fikir babasi enver pa$a'nin amaci imparatorlugu doguya kaydirmakti, ve yeni bir osmanlilik tanimi yaratmakti. aklinda kesinlikle bugunku turkiye yoktu. imparatorluk avrupa'dan sokulup doguya kaydirilacak idi ve bu yuzden oldukca pan-islamist bir imparatorluk amacliyordu. bu yuzden kirim'da, iran'da direk bu orgut sayesinde ihtilaller yapilmi$tir. suleyman askeri gibi onemli bir insan ba$kanidir ki cok onurlu bir $ekilde somurgecilere kar$i cok sava$mi$tir. bu orgut tarafindan kurulan bati trakya gecici cumhuriyeti ve guney kafkasya $ura devleti bu topraklarin ilk cumhuriyetleridir.
 • (bkz: bayrak)
  (bkz: silah)
  (bkz: kuran)
 • cumhuriyet'i kuran kadronun çok sayıdaki isminin sürekli silah taşımasına,mustafa kemal atatürk'ün devlet adamlığı boyunca hiçbir yurtdışı gezisinde bulunmamasına sebebiyet vermiş;korku ve paranoya üretmiş eski haber alma teşkilatı.

hesabın var mı? giriş yap