şükela:  tümü | bugün
 • açık ve net ortada olan gerçek. yok efenim edison zenginmişte adam tutup teslanın çalışmalarını engellemiş hakkını yemiş falan filan. yok teslanın çalışmaları kabul görseymiş şimdi bilmem neler yapıyor olurmuşuz. geç kardeşim bunları. herkes ekmeğinin peşinde. edison kendi fikirlerinin peşini mi bırakaydı? edison adamdır adam. yıllarca hakkında atıp tuttunuz. edison'u yedirmeyiz ulan! evet ulan!!
 • berat yavrum sen misin ?
 • edison'un yine paraya kıymış adam tutmuş..
 • muhtemelen aralarındaki tartışmanın ne olduğunu bile bilmeyen arkadaşlarımızın düşüncesidir.

  mesela birinin özetini geçeyim.

  edison, ampulü bulmuş. bulmuş da bu ampul öyle allah tarafından yanmayacak ya?

  bir enerji alması ve bu enerjiyi ışığa çevirmesi lazım.

  işte edison bu elektrik enerjisini doğru akım denilen yöntemle iletmenin daha doğru olduğunu savunmuş.

  (doğru akım'ın avantajı tehlikeli olmaması. insanı çarpmaması vs vs. dezavantajı ise iletilirken çok büyük kayıplar yaşaması. neredeyse her 100-200 metrede bir santral kurulması gerekiyormuş)

  tesla ise elektrik enerjisini alternatif akım denilen yöntemle dağıtmayı savunmuş.

  (alternatif akım'ın avantajı çok uzaklara minimum kayıpla iletilebilmesi. dezavantajı ise alternatif akımlı bir kabloya dokunursan muhtemelen zarar görürsün)

  bugün elektriğin alternatif akım ile iletildiğini gözönüne alırsak, tesla'nın haklı olduğunu görebiliriz.
 • tesla, kablosuz ve ücretsiz dağıtalım elektriği derken, edison olur mu öyle beleş şey demişmiş. ediz hun'da durur mu; hani bana hani bana diye eklemişmiş...

  sonuçta, dünyanın en büyük şirketi general electric edison tarafından kurulmuş.

  bilim ise, nihayetinde kaymağını zengin ve güçlülerin yediği bir spordur.
 • halka sorulmalı,demokrasi kazandırılmalıdır.sonuç olarak sandıktan çıkana saygımız sonsuz :/
  tanım:ancak 3.dünya ülkelerinde görülebilecek beyanat.
 • edison'un gözünden bakmayı denediniz mi hiç?

  1847-1931 arası bir yaşam. adam kendini bildiğinde, işini eline aldığında 1900 yılına gelinmiş. tesla diye bir çingene tipli adam geliyor. tevazu gösterip görüşmeyi kabul ediyorsunuz. ki tesla'nın garip davranışları o zaman da var. şimdi olsa sktiri çekeceğiniz, şirketin kapısından sokulmayacak, sekretere "yok de, toplantısı uzamış yarın tekrar gelsin de" dedirtilecek biri. zaten çalışan jeneratörün bağlantısını farklı yapıp ben alternatif akımı icat ettim diye yırtınan bir kamil, gelmiş koskoca ampulü icat eden, dünyamızı karanlıktan kurtarmak adına 10.000 deneme yapıp en iyi sonuca ulaşan -hatta yaptığı ampül bugün bile ışık veriyor- bir mucide direk kafa tutuyor. hele bir otur soluklan yeğenim.

  "edison deneme ve yanılma yöntemine sıkı sıkıya bağlıydı. ona göre yeni icatlar % 1 ilham, %99 alın teriydi. yalnız çalışmaz, çalışmalarını büyük bir yardımcı ve asistan grubuyla beraber yürütürdü. uykuya ihtiyaç duymadan saatlerce çalışabilirdi. bunun yanında, buluşlarından para kazanmayı çok iyi bilen bir iş adamıydı. geriye çığır açıcı buluşlarının yanı sıra, yaklaşık 1300 tane icat ve gözlemleriyle dolu not defteri bırakır."

  koskoca işadamı, icadından para kazanma aşamasına gelmiş bir steve jobs, bir bill gates. devrinin elon musk'ı adam. düşünsene, milliyeti tartışmalı bir slav, ya işte senin yaptığın şeyi farklı bağlayınca bu şekil oluyor. yüksek voltaj düşük amperle taşınabiliyor. tamam bunu söyledin sktir git. edison ne yapmış? adama iş teklif etmiş. koskoca şirketi üstüne mi yapsın? elon musk yapar mıydı?

  tesla topukları gtüne vura vura gidip adamın rakibine koşar, patentiyle falan. edison'u arkadan vurmak için. lanet olsun böyle adamlığa. westinghouse'u da işbilmezliğiyle batırır ha! adamla yaptığı anlaşmanın reel dünyada olamayacağını iki tarafın anlayıp anlaşmayı yırtmasından anlayın.

  tesla'nın dengesizliği bu kadar mı? insanlara uzaktan kumandalı bir oyuncak gemiyi bağırtarak yönlendireceklerini söyleyip dalga geçmesini mi anlatayım? statik elektriği kullanıp sihirbazlığa soyunmasını mı? yoksa kontrolsüz bir şimşek oluşturup zor imkanlarla insanların yatırım yaptığı atölyeyi havaya uçurması mı? bu mu bilim adamlığı? edison e=mc2 den kaç para almış buluşu için?

  edison sanki hiç icadı olmayan, insanlara elektrik getirmemiş biriymiş gibi tesla'nın bir süperkahraman gibi övülmesini anlayabilmiş değilim.