şükela:  tümü | bugün
  • teslis inancının tevhide nasıl zıt olduğunu gösteren meryem suresindeki 16-40 arasındaki ayetleri yazacağım.

bismillahirrahmanirrahim

16- kitap’ta meryem’i de zikret. hani o, ailesinden kopup doğu tarafında bir yere çekilmişti.

17- sonra onlardan yana (kendini gizleyen) bir perde çekmişti. böylece ona ruhumuz (cibril’i) göndermiştik, o da, düzgün bir beşer kılığında görünmüştü.

18- demişti ki: “gerçekten ben, senden rahman (olan allah)a sığınırım. eğer takva sahibiysen (bana yaklaşma).”

19- demişti ki: “ben, yalnızca rabbinden (gelen) bir elçiyim; sana tertemiz bir erkek çocuk armağan etmek için (buradayım).”

20- o: “benim nasıl bir erkek çocuğum olabilir? bana hiçbir beşer dokunmamışken ve ben azgın utanmaz (bir kadın) değilken” dedi.

21- “işte böyle” dedi. “rabbin, dedi ki: -bu benim için kolaydır. onu insanlara bir ayet ve bizden bir rahmet kılmak için (bu çocuk olacaktır).” ve iş de olup bitmişti.

22- böylelikle ona gebe kaldı, sonra onunla ıssız bir yere çekildi.

23- derken doğum sancısı onu bir hurma dalına sürükledi. dedi ki: “keşke bundan önce ölseydim de, hafızalardan silinip unutuluverseydim.”

24- altından (bir ses) ona seslendi: “hüzne kapılma, rabbin senin alt (yan)ında bir ark kılmıştır.”

25- hurma dalını kendine doğru salla, üzerine henüz oluşmuş-taze hurma dökülüversin.”

26- artık, ye, iç, gözün aydın olsun. eğer herhangi bir beşer görecek olursan, de ki: “ben rahman (olan allah)’ a oruç adadım, bugün hiç kimseyle konuşmayacağım.”

27- böylece onu taşıyarak kavmine geldi. dediler ki: “ey meryem, sen gerçekten şaşırtıcı bir şey yaptın.”

28- “ey harun’un kız kardeşi, senin baban kötü bir kişi değildi ve annen de azgın, utanmaz (bir kadın) değildi.”

29- bunun üzerine ona (çocuğa) işaret etti. dediler ki: “henüz beşikte olan bir çocukla biz nasıl konuşabiliriz?”

30- (isa) dedi ki: “şüphesiz ben allah’ın kuluyum. (allah) bana kitabı verdi ve beni peygamber kıldı.”

31- “nerede olursam (olayım,) beni kutlu kıldı ve hayat sürdüğüm müddetçe, bana namazı ve zekatı vasiyet (emr) etti.”

32- “anneme itati de. ve beni mutsuz bir zorba kılmadı.”

33- “selam üzerimedir; doğduğum gün, öleceğim gün ve diri olarak yeniden-kaldırılacağım gün de.”

34- işte meryem oğlu isa; hakkında kuşkuya düştükleri “hak söz”.

35- allah’ın çocuk edinmesi olacak şey değil. o yücedir. bir işin olmasına karar verirse, ancak ona: “ol” der, o da hemen oluverir.

36- gerçek şu ki, allah benim de rabbim, sizin de rabbinizdir. öyleyse o’na kulluk edin. dosdoğru yol budur.

37- içlerinden (birtakım) gruplar ayrılığa düştüler. artık büyük bir günü görmekten dolayı, vay inkar edenlere.

38- bize gelecekleri gün, neler işitecekler, neler görecekler. ama bugün o zalimler apaçık bir sapıklık içindedirler.

39- iş(in) hükme bağlanıp biteceği, hasret gününe karşı onları uyar; onlar bir gaflet içindedirler ve onlar inanmıyorlar.

40- elbette, yeryüzünde ve onun üzerindekilere biz varis olacağız ve onlar bize döndürülecekler.
  • teslis (üçleme) inancı tek tanrıcı (monoteist) yaklaşıma aykırı değildir.

baba tanrı, oğul tanrı (kelamı, sözü, kuran'da geçen sıfatıyla kelimetullah) ve kutsal ruh için tek tanrı diyoruz. bu matematiksel olarak açıklanacak ve 3 ile 1 eşit değildir denilecek kadar basit bir kavram değildir.

ben bir bedene sahibim, konuşuyorum ve bir ruha sahibim ancak benden bir tane var. nasıl "3 şey sende toplanıp 1 olamaz ki" diyebiliriz? bu ne kadar tutarlı olur?

daha derin açıklama için buraya tıklayabilirsiniz.
  • teslis inancını şöyle açıklayabilirim:

benim iki tâne elim var. bu iki elime birer isim vereceğim. sol elimin adı ahmet olsun. sağ elimin adı da mehmet olsun. benim adımda scuro. şimdi biz üç ayrı kişi mi olduk? hayır. ahmet, mehmet ve scuro tek bedende. şimdi, beni tanrı olarak düşünün. sol elimin adı isa, sağ elimin adı da kutsal ruh. üç kişi mi olduk? hayır, üçümüz tek bedendeyiz. onlar benim ellerim, yani benim bir uzvum. onların isimlerinin farklı olması, onları bir başka kişi yapmaz.

örneğin ben masanın üzerinde duran bir şişeye uzanıp elimle tutsam
    "scuro'nun sol eli şişeyi tuttu" mu dersiniz
    "scuro şişeyi tuttu" mu dersiniz?
    elbette "scuro şişeyi tuttu" dersiniz. "scuro'nun eli tuttu" demezsiniz çünkü o elin bana ait olduğunu bilirsiniz.
    isa'ya tanrı denmesinin nedeni budur.

bir başka örnek; ben konuşurken ağzımdan çıkan sözleri görebilir misiniz? göremezsiniz. sadece duyarsınız. bir de bu sözleri somut bir biçimde gördüğünüzü varsayın. isa, tanrı kelamıdır. tanrının sözlerinin vücut bulmuş halidir.

son bir örnek daha:
    bir masayı düşünün. bu masanın bir eni, bir boyu ve bir yüksekliği vardır değil mi? masanın üç özelliğinin olması, onu üç ayrı masa yapar mı? hayır. en, boy ve yükseklik tek masanın barındırdığı üç farklı özelliktir.

not: müslümanım. ve kendi dindaşlarıma hristiyanlığı ben savunmak zorunda kalıyorum. başkalarından duyduklarınızı tekrarlayan bir papağan olacağınıza, kendiniz gerçeğin peşinde koşun. anlamamazlıktan gelmek yerine anlamayı tercih edin...
  • yuhanna 14:28 'gidiyorum ama yine size geleceğim' dediğimi duydunuz. eğer beni seviyorsanız, baba'ya gittiğim için sevinç duyarsınız. çünkü baba benden üstündür."
    eğer biri diğerinden üstünse baba ile oğul'un ikisi birden nasıl aynı varlık, tanrı olabilir?
    hristiyanligin kutsal kitap'larında neden tanrı'nın yehova yhwh ve isa mesih isimleri var da kutsal ruhun anılacak verilmiş bir ismi yok?
    tanrı nasıl ölebilir? eğer isa'nın insan parçası öldüyse,tanrısal kısmı insani kısmına yenilmiş olur.her şey gücü yeten tanrı yarattığına nasıl yenilebilir?
    eğer rab olan isa insanların günahları için öldüyse bu tanrı'nın doğasıyla çelişir. ikisi aynı anda olamaz.
    incil isa tanrı'ya dua ederken,kendine mi dua ediyordu? neden tanrı kendi kendine dua etsin?
    yahudiler monoteistti,isa da öyleydi. eski ahit'te tanrının 3lü doğası olduğu hiçbir yerde yazmıyor,bunu yahudiler asla kabul etmez.
    markos 12:28-34'te isa, "önde gelen buyruk şudur"dedi: 'kulak ver israil! tanrımız rab tek rab'tir."
    eğer tanrı'nın doğası üçlü olsaydı, isa burada bahsedilen yahudi'yle fikir birliğinde olmazdı. bu ilk hristiyanlar'ın monoteist yahudiler ile aynı tanrı anlayışına sahip olduğunu göstermez mi? incil'de üçlemeyi basitçe ve açıkça anlatan bölüm hangisidir? var mıdır? eğer 3'lü birlik anlayışı inancın bu kadar can alıcı noktasındaysa,kitapta sürekli bundan bahsedilmesi gerekmez mi?
    isa'nın insanlığın günahları için ölmesi,ölümden dirilmesi gibi sürekli 3lü birliğe atıf yapılması gerekmez miydi?

eğer isa yüzde yüz tanrı ise,her şeyi biliyor olması gerekir değil mi?
    markos 13:32 "o güne ve saate ilişkin hiç kimsenin bilgisi yoktur: ne gökteki meleklerin, ne de oğul'un. sadece baba bilir."
    o zaman isa yalan mı söylüyordu? demek istediğim,eğer isa tanrı ise dünyaya dönüşünün ne zaman olacağını da bilirdi değil mi? isa'nın tanrı olan doğası biliyor, insan olan doğasının bundan haberi yoksa, isa'nın 2li doğası akla sığar mı? bu durumda isa her şeyi biliyordu yani isa tanrı'ydı diyen hristiyanlar kendi kitaplarında yazana taban tabana zıt bir inanca sahipler.

kitaptakiler birbirini tutmuyor.