şükela:  tümü | bugün
  • infogrames'in test drive off-road serisi icin 1999 yilinda cikardigi, off-road yarislari konu alan bilgisayar oyunu. yanlis hatirlamiyorsam orijinal cd'sini aldigim ilk bilgisayar oyunudur ayni zamanda. oyunun kendi serisinin arcade tarzi oyun seklinden farki olmasa da punk rock muziklerden olusan soundtrack'i (blink 182, incubus ve eve 6 gibi gruplarin sarkilari vardi) aklima kazinmasiyla kendini seneler sonra da hatirlatmaktadir. oyunun cdsi cizilip muzik setimiz okumayana kadar dinledigim iste o soundtrack:

1) diesel boy - a literary love song
    2) diesel boy - she is my queen
    3) eve 6 - how much longer
    4) eve 6 - leech
    5) girls against boys - park avenue
    6) girls against boys - psycho future
    7) blink 182 - going away to college
    8) incubus - new skin
    9) incubus - vitamin
    10) diesel boy - shining star
  • test drive off-road 2 kadar iyi olmasa da zamanında play station'da en çok oynadığım arcade oyunlardan olmuştur. soundtrack'i de o zamanki diğer test drive ve çoğu arcade oyun gibi nu-metal, punk, industrial ağırlıklıdır.
  • playstation'da en çok oynadığım yarış oyunlarından biridir. hatta en çok bunu oynamışımdır. 6 tekerlekli bir pikap vardı, kuzenimle hasta olurduk o araca. kuzenimin babası, böyle oyun mu olur lan düz duvara tırmanıyor araçlar demişti bir keresinde. nasıl moralim bozulmuştu. oysa ki çok gerçekçiydi oyun bizim için. nasıl bir detaydı, kimin aklına gelmiş, ben niye takıldıysam; aracı sürünce çamurlanırdı üstü başı. sonrasında nehre, suya girince tertemiz olurdu. aklım çıkardı bu detaya. bayılırdım. sonrasında pc'ye yüklemiştim pc'de yoktu bu detay, şaşırmıştım. müzikleri efsanedir. damarımıza güzel ezgiler enjekte etmiştir.
  • alt çaprazımızda oturan komşumuzun çocuğuyla ortaklaşa ilk bilgisayarlarımıza kurduğumuz ve seneler boyunca kulağımızda motor sesleri ve rock müzikleri başından kalktıktan sonra bile çalacak kadar oynadığımız (benzer sendrom midtown madness'ta da gerçekleşiyordu) oyun.

şu an hatırladığıma göre pistler arasında mısır piramitleri, aztek piramitleri (yucatan), zirvesine çıkıp indiğimiz kanada dağları, bal kabaklarını patlatabildiğimiz köy, ağaçların içinden geçen tünelleriyle yosemite, önümü göremediğim kadar karanlık black forest (jungle ile forest farkını da ilkokul 2'de öğrenmiştim sayesinde), kısa yollarını keşfedip tırmanmadan yarışları kazanmamızı sağlayan fuji, karda yolda kalmış araçların üzerinden atladığımız new york, bataklık içinde ahşap binalar kombinasyonlarıya new orleans, tapınaklar ve dağ geçitleri arasında yolunuzu kaybadebileceğiniz tibet, taşlar üzerinden kaydığınız için çıkamayacağınız yer almaktaydı.

oyundaki arabalar ile model isimleriyle yer alıyordu. mesela oyunda bulunan outback isimli araç o günlerde piyada olan subaru modellerinden biriydi ve çocuk aklımızda aracı "otobak" diye kodlamıştık. oyunun en hızlı aracı dodge t-rex, aynı sene içerisinde evime sünnet hediyesi olarak uzaktan kumandalı hali gelen dodge durango, gerçek hayatta favori arazi aracım jeep cherokee (xj kasa), oyunda en çok seçtiğim alet (özellikle kırmızı renk) hummer h1 ve hummer wagon gibi aletler de gözümün önünden geçiyor.
  • bu oyundaki aracın üzerine haritada kar varsa kar, çamur varsa çamur bulaşması olayına hala takığım ben. üstelik suya girince o çamur temizlenirdi daha önce de bahsetmişim. abi böyle bir detayı kim, neden, nasıl düşündü ve nasıl bu kadar eski bir oyunda böyle bir detay olabiliyor? çocukluğuma olan hasretimi alev alev yakıyor bu oyunun videoları.

playstation'da bu detay varken pc'de olmuyordu ayrıca. neden bunu da asla anlayamayacağım.