şükela:  tümü | bugün
  • almanya'da üniversite eğitimi görmek isteyenlerin almanca dil yeterliliklerini belgeleme olanağını sağlayan sınav. toefl'in almancası bir nevi. sınava girme ücreti şuan için 110euro.
  • acılımı test deutsch als fremdsprache olup testdaf enstitüsü tarafından yapılan, almanca dil yeterliliğini ölçmeye yarayan sınav. şuan türkiyede sadece marmara üniversitesi, çukurova üniversitesi ve ankara'daki goethe institut te sınava girilebiliyor. sınav okuma-anlama (leseverstehen), duyma-anlama (hörverstehen), yazılı ifade (schriftlicher ausdruck) ve sözlü ifade (mündlicher ausdruck) olmak üzere 4 bölümden olusuyor ve yaklasık 3 bucuk saat sürüyor. sınav sonucu en erken 6 haftada acıklanıyor, ancak genelde gelen puanlar beklenenden daha yüksek oluyor.
  • sınav sonucunun geçerlilik süresi, toefl'dan farklı olarak, sınırsızdır.

http://www.testdaf.de/…umente/informationen_eng.pdf
  • giris ücreti su anda 150 € olan, toefl'in almanca versiyonu dil sinavi.
  • 20 eylülde gireceğim sınav. girip de geçemezsem, 1 dönem kaybedeceğim.
    o değil de, zor bir sınav. geçen gün sözlü ifade kısmının denemelerini yaptık, oturuyorsun bilgisayarın başına (mesela sözlü ifade-3 bölümünde) sana veriyorlar bir kağıt, 1 dakika boyunca kağıttaki grafiklere bakıp konuşmanı hazırlıyorsun. sonra kulaklıktan "lütfen elinizdeki kağıdı yorumlayın" komutu geliyor ve 90 saniye konuşuyorsun. ama karşında insan yok. kulaklıkar mümkün olduğunca yalıtımlı(çünkü onlarca kişi aynı anda sınav olduğundan herkes aynı anda konuşmaya başlıyor), ve mikrofonun sesi de kulaklarınızda. buna alışmak zaten bir süre. sonra 90 saniye içinde, stresli stresli, sesiniz titreye titreye konuşuyorsunuz. her defasında da sıçıyorum.

sınavın güzel yanı, gramer sorulmuyor. bakalım nolacak
  • girdiğim, hatta sonucumu elime bile aldığım sınav. sınava girmeden önce şöyle şimdi yazdığım gibi bir yazı olsaydı okusaydım ne güzel olurdu.

sınava "fit für den testdaf", "muster prüfung" ve "testdaf-training 20.15" ile hazırlandım. testdaf training kursta işlediğimiz kitaptı, kalanını kendim çözdüm.

öncelikle sınavın işleyişinden bahsedeyim, sınava kaydolduktan sonra sınav günü salonunuza gidiyorsunuz. bizdeki üniversite sınavları gibi bir sistem var, kapıda kimlik kontrolü yapıyorlar, cep telefonu sokmanız yasak, yiyecek-içecek sokabiliyorsunuz sınav salonuna.

önce leseverstehen kısmı var, muster prüfung çözdüyseniz, zaten çok tanıdık gelecektik, ben bu kadar tanıdık gelmesine şaşırmıştım açıkçası. biraz stres yaptığım için 3 aldım bundan, 3. text'te tek ve çift yumurta ikizleri üzerinde yapılan bir sosyal deneyden bahsediliyordu ve "zweieilig, eineilig" kavramlarının tek ve çift yumurta olduğunu anlamam 10 dakika sürdü. çok stresliydi, text de kol gibiydi.
    ardından bir mola veriliyor, molada kahvaltınızı edin, portakal suyu için, arkadaşlarınızla muhabbet edin, sonra yerinize oturun ve hörverstehen sınavına hazır olun.
    hörverstehen'e karşı biraz antipatim var çünkü özellikle 1. parça hem kısa, hem 1 kere dinleniyor ve koptuğunuz zaman toparlama şansı yok. bu yüzden çok gergin. ses sistemi de -uni stuttgartta- çok başarısızdı. sınıfın uzunluğu yaklaşık 30-40 metreydi ve en önceki kocaman bir hoparlörden ses geliyordu. öndekiler ve arkadakiler duyduklarını anlayamamaktan yakındılar. ben ilk dinlemeyi kaçırmanın moral bozukluğuyla bundan da 3 aldım malesef.
    ardından textproduktion geldi. konu azıcık zordu ama 1 argüman üretiyordunuz, karşılaştırma yoktu. konu, okullardaki spor derslerinin toplam derslere oranının yıllara göre karşılaştırmasını içeren bir grafik ve okul çağındaki çocukların spor kulüplerine kayıt olma oranının yıllara göre karşılaştırmasını içeren başka bir grafikti. biraz zorlandım, ama bundan 4 aldım.
    konuşma, benim en çok korktuğum kısımdı. bir bilgisayarın başında 7 tane soruyu tak tak cevaplamak. ama artık "eeeh sikerim lan" modunda olduğum için rahat girdim biraz. bir grafik almanyadaki obez yaşlılarla ilgiliydi, bunun nedenleri ve sonuçları isteniyordu, onda biraz zorlandım. kalanında da allah ne verdiyse konuştum. sonucu hiç beklemediğim şekilde 4 geldi.

kısaca, zor bir sınav ama öncesinde alıştırma olsun diye girerseniz ikincisinde çok rahat olursunuz. fiyatı €175 bu sınavın, sınava girmek istemediğinizde €25 kesinti yapıp kalanını hesabınıza geri yatırıyorlar. erken kaydolmakta yarar var, ben 20 eylülde girerken 11 kasımdakinin kayıtları -stuttgartta- dolmuştu. giremiyorum o yüzden 3 gün sonraki sınava. girecekseniz, iyi şanslar!
  • bir yenisi yarın gerçekleşecek, nisandaki sınav için kayıtlar da 14 şubatta başlayacak.
  • hemen taze taze çıkıp neler olduğunu yazayım;
    leseverstehen'e çok çalıştığım için bana kolay geldi, sanırım 5 alabilirim, ama zor mu kolay mı bilmiyorum gerçekten;
    2. text uçakların doğaya ne kadar zararlı olduğundan bahsediyordu. hatırladığım cümleler, "uçakla insanların seyahat süresi kısalmadı, seyahat ettikleri mesafe arttı, bu nedenle çok daha fazla zararlı gaz salınıyor","dünyanın %5'i uçakları düzenli kullanıyor ama havaya verdiği zarar herkesi etkiliyor", "uçak seferleri kısıtlanmalı ve raylı sistem desteklenmeli", "uçak firmaları gelirlerinin bir kısmını ürettikleri karbondioksidi telafi edecek yeşil enerjiye yatırmalı", "dünyadaki tüm uçakların sera etkisi tüm otomobillerin etkisine eşit" başka da hatırlamıyorum.
    3. text, bir deney üzerineydi yine. deney kelimelerin insanlarda uyandırdığı hislerden bahsediyordu. her kelimenin uyardığı his net bir şekilde ayırt edilebilmiş ve bunu bir dijital sözlük olarak yayınlamışlar berlinde. ama asıl fark kültürler arası karşılaştırma yapınca ortaya çıkmış. "müdür", "başkan" gibi otoriter kelimeler amerikalılarda olumlu etki yaratırken almanlarda daha az olumlu etki yaratıyormuş. amerikalıların otoriteyi daha çok sevmesine bağlanmış bu. almanlarda pozitif etki uyandıran sözcükler ise "aile","kardeş","anne","baba" gibi akrabalık sözleriymiş.

hörverstehen
    1.hörtext, 2 öğrenci tiyatro üzerine konuşuyorlar, çocuk "bir yaz gecesi rüyası" oynayacakmış ama hareketlerin ve dansların olduğu bölümde zorlanıyorlarmış. bu akşam onu tekrar edeceklermiş. kız danstan ve hareketli oyunlardan hoşlanırmış. kursu kulturzentrum finanse ediyormuş, geçen sene bahsedilen oyunu hangi grup oynamış ben "wegensburg" diye duydum ama öyle bir yer yok :(. bunu geçiyorum. çocuk, bir role bürünebildiği için, kız da yeni insanlarla tanışabildiği için tiyatroyu seviyormuş. konuşmanın sonunda çocuk kıza "gelecek hafta test var unutma" diyor.
    2. hörtext -konuyu hatırlasam cevapları yazacağım da konu neydi hiç aklıma gelmiyor-
    3.hörtext meslek seçimiyle alakalıydı. kulturwissenschaft okuyan öğrenciler kaliteli yiyeceklere, tiyatro biletine ve ev döşemeye para harcıyormuş, annesi babası doktor mühendis olan öğrenciler hakkında aileleri "başka meslekte para yok" diye düşünüyormuş, çocuklar da aile mesleğine devam ediyormuş.

schreiben;
    almanyadaki obez çocukların bir grafiği verildi. 4 yaş aralığına bölmüşler, 11-13 yaş arası çocukların neredeyse %20'si obez. bu oran ileri yaşlarda düşüyor.
    bir de bu obeziyete neyin neden olduğunu anlatan bir grafik verildi, birincı sırada şekerleme, sonra az hareket etme, fast food, düzensiz beslenme şeklinde gidiyordu.
    2 argüman vardı, konu okullarda "sağlıklı yemek" dersi olmalı mı,
    -okullarda sağlıklı yemek dersi olmalı çünkü cocuklar obez falan filan
    -okullarda sağlıklı yemek dersi olmamalı çünkü etkin olmaz işe yaramaz televizyon reklamı verilsin onu yerine falan filan
    bize de vorteile nachteile değil argumentation yaptırıldı. kendi fikrini verip temellendirme yani.

konuşma sınavı;
    1, okulun spor takımı ülke çapında şampiyonadaymış ve yardımcı eleman arıyorlar, onun için arıyorsun
    2, hatırlamıyorum
    3, almanyada gençlerde sigara içme oranıyla ilgili bir grafik. sigara içme oranı çok düşmüş ve hiç denemeyen oranı çok artmış.
    4, almanyada okuyacak yabancı studentlerin daha önce ülkelerinde bir üniversite bitirmiş olmaları gereksin mi gerekmesin mi
    5, hatırlamıyorum
    6, almanyadaki gençlerin %kaçı işinden memnun. %52'si orta halli, %33'ü mutsuz %15'i mutluydu grafikte.
    7, arkadaşına lotodan 5000€ çıkmış parayı napayım diye soruyor.

bugünkü sınav böyleydi. lesende ve hörende yazdıklarım genelde soruların cevapları. hatırlamadıklarım var elbet. bir çalışanın işine yarar umarım.
  • konuşma:
    1. öğrencilerin arasında bir yarışma yapılacak ve yemek tarifleri değerlendirilecek, kazananlar hazırlanan bir kitapta yer alacak, ne sorarsın.
    2. natali varmış, taşınacakmış, hiç bi eşyasını da almak istemezmiş, bizde ne yaparlarmış? kıyafetleri ve möbelleri.
    3. telefon pc tv radyo kullanımının gençler arasındaki artış azalışını gösteriyordu.
    4. almanyada ünide en fazla iki sınav mı ne varmış, artırılması konuşuluyormuş, avantaj dezavantaj?
    5. tomicik bi tiyatro grubuna üyeymiş, bi festivalden de davet almışlar österreichda, fakat aynı sırada sınavı da varmış okulda napsınmış?
    6. h.sonu ve geceleri çalışan insanların sayısı artmış, nedenleri, gelecekte yaşanabilecek etkileri ne olurmuş
    7. bizim kız arkadaşın binasına biri taşınmış onunla tanışmak için ne yolu denemeliymiş.

schriftlich:
    almanyadaki billigflug sayısı artmış, aynı zamanda ayrı bir grafikte araba bahn ve uçağın co2 salınımını ve yolda geçen süreyi karşılaştırmış. tek argüman vardı, biletler teurer olsun da insanlar başka yollar denesin.

hören:
    işte bişeyler bişeyler

mına kodumun leseni:
    çok zordu. daha ilk bölümden zorladı. 3. bölümün sonuna doğru kafam pelteye döndü son soruları salladım desem yeridir, çok üzgünüm nolur geçeyim allaaaam

soruların cevaplarını çıkışta veresilerdi nolurdu haa nolurdu, ya da yayınlasalardı. 6 hafta bekle işin yoksa.

tanım: 18 nisanda bir tanesi daha gerçekleşen sınav.

edit: (dırşk) 18/20
  • inanır mısınız suser'lar, 3. kez oldu ve ben tekrar bu sınava girdim. bu sefer daha umutluyum ama hörverstehen kısmında sınav salonunun sikik seslendirilmesi çok kanıma dokunuyor.

lesen;
    2. kısımda spor psikologluğuyla ilgili bir yazı geldi. ne işe yarar ne yapar gibi şeylerden bahsedip bir boksör üzerinden örnek verdiler. güzel eğlenceli ama biraz karışık bir yazıydı. yanlış yaptığımı sanmıyorum ama bazı şeyleri ikincisye okuyunca anladım.
    3. kısım ise zamanın tarihi üzerineydi. eskiden mısırlılar zamanı nasıl ölçerdi, ilk 12 aylık 30 günlük takvimi kim kullanırdı, saati kim ne zaman nerde geliştirdi, saat dakika kelimeleri hangi dilden girdi, ve bugün zaman ölçümü nasıl yapılıyor du sorular.

hören;
    hören zordu yahu.
    1. sinde iki öğrenci konuşuyordu, neden ispanyolca kusruna gitmedin, işte tutora gidiyom bize ders çalışıtırıyor falan öyle muhabbetti.
    2. sinin konusu kadın mühendislerdi. bu aralar çok text var bu konuyla ilgili, sınavda gelmedi şaşırtmadı. işte neden az öğrenci var, daha sonra çalışma şartları neler, ne kadar terfi alabiliyorlar ve gelecekte ne olacaklar şeklinde 2 kişiyle yapılan röportaj.
    3. sünde tek çocuk olmak ya da olmamakla ilgiliydi. konuşan adamın sesi biraz kalın olunca sınav salonunda anlamak çok zorlaştı bu amcamızı. kardeşi olan çocuklar mesela kötü bir sonuç elde edince başkalarını suçlarken tek çocuklar hatayı kendilerinde ararmış falan, zordu diyebilirim. bundan 4 ya da 5 alabilirim diye girdim ama bir kaç cevabı kaçırdım. 5 hayal olur ama 4 gelebilir.

yazma sınavında;
    yazma sınavı çok sikikti. tabii ki ilk bölümlerde gelmeyen, ekoloji konusu geldi. hangi ülke ne kadar karbondioksid üretiyormuş bunula ilgili bir grafik ve bu ülkeler kişi başı ne kadar co2 üretiyormuş buna bir grafik.
    tek fikir vardı, o da "fakir ama kalabalık ülkeler gelişmelerini kontrol etmeliler ki co2 azalmasına bir katkıları olsun" du.

konuşma sınavı ise iyiydi, yani ne olabilir ki?
    3. deki grafik, almanyadaki yiyecek içeceklerin kaç tanesi bio ve bu bio olanlar neler şeklinde 2 bölümdü. lan dedim, 1,5 dakkada nasıl 2 grafik açıklayayım dedim, ama yaptım bir şeyler.
    4 ya da 5 (hangisinde formel vor-nachteil yapılıyorsa onda), abitur yerine 10. sınıfta notu iyi olanları üniye yollayak direkt diye soruldu.
    6. da almanyadaki özel okul sayısının 2002-2008 arası gelişimi vardı.

benim için hörverstehen hariç iyiydi. diğerlerinden 4 hörverstehenden 3 alırsam üniversiteme kabul ettirebilirim ya da en azından okul içi sınavla geçebilirim.

bu testdaf 63'tü.
    bir sonraki testdaf 18 temmuzda, ne olur ne olmaz diye ona da kaydolmuştum.