şükela:  tümü | bugün
 • 15-35 yaş erkekler arasında en sık görülen kanser tiplerinden biridir.erkeklerde görülen kanserlerin %1 ini oluşturur.her yıl 100.000 kişiden 3 ünde testis tümörü saptanır. 20-40 yaşları arasında ise bu oran 100.000 de 6 ya çıkar.
  eskiden tedavisi oldukça zor olan ve olduça tehlikeli olarak nitelendirilen testis kanserlerinde günümüzdeki gelişmelerle erken teşhis konulduğu takdirde olduça yüz güldürücü sonuçlar alınmakta ve yaşam oranı % 95 lere çıkmaktadır.
  belirtileri:
  herhangi bir testiste kitle veya büyüme
  skrotumda ağırlık duygusu
  karında veya karında ağrı
  skrotumda sıvı birikmesi
  testislerin birinde veya skrotumda ağrı
  seyrek olarak human chronic gonadotropin (hcg) artışına bağlı olarak göğüslerde büyüme ve hassasiyet.
  eğer bu belirtiler 2 haftadan uzun sürerse mutlaka bir doktora görünün.

  sebepler:
  testis kanserlerinin sebepleri bilinmemektedir. inmemiş testisi olanlarda hastalığa yakalanma riski çok daha fazladır. inmemiş testis daha sonra cerrahi yöntemlerle indirilse bile bu risk devam etmektedir.

  tedavi sonrası yaşam:
  çoğu erkek bir testisinin alınması ile kısır kalacaklarını veya cinsel aktivitelerinin yok olacağını sanır. ancak bu yanlıştır. alınan testisin yerine skrotum içine konulan ve normal testis görünümü veren protez testis takılabilir.
  lenf bezlerinin alınması penisin sertleşmesini veya orgazmı olumsuz etkilemez ancak kısırlığa sebep olabilir. bu bazen ilaçlarla düzeltilebilir.
  radyoterapi de spermleri öldürücü etki gösterebilir. genellikle tedaviden birkaç ay sonra düzelme görülür ancak yinede tedaviden önce önlem olarak sperm bankasında sperm dondurulması önerilebilir.

  (bkz: sozlukte amme hizmeti)
 • tedavi orani oldukca yuksek olan bir kanser turudur. eger testis disina yayilmamissa tedavi orani yuzde 98-99 civarindadir. lenflere yayilma durumunda dahi tedavi orani yuzde doksanin uzerindedir. en kotu turun yayilmis hallerinde bile tedavi orani yuzde 50'nin uzerindedir. hastalikla ilgili bilgiye http://tcrc.acor.org/ sitesinden ulasilabilir.
 • görüldüğü yaş itibariyle doktorunuzun size sorduğu "ailenizde(anne,baba,abla...) daha önce kanser vakası var mıydı ?" sorusunun direkt anlamsızlaştığı hastalık.
  tedavi edilse bile özellikle ileri evrelerde nüks durumları yaşanabilir.
  genellikle orşiektomi* ve lenf disseksiyonu da yapılır, ardından hastalığın evresine göre kemoterapi verilir.cisplatin,bleomisin ve etoposid kullanılır.bunların yanında çuvalla antiemetik de verilir.
  bir testisin tamamen tümörle kaplanmış ve hastalığın akciğerlere kadar metastaz yapmış olmasına rağmen aralarında sadece bir septum bulunan diğer testiste hiç bir şey olmaması ironiktir ya da size sunulmuştur bir şanstır.

  uğraştırır,yorar,üzer...
 • son yıllarda o kadar çok tanıdık bu illete yakalandı ki.. cep telefonlarının pantalon cebinde taşınması ile bir ilgisi var mıdır diye düşündüren hastalık olma yolunda ilerliyor resmen. düşündürüyor dedim, yani şüphe yaratıyor, kesin böyledir demedim dikkat ederseniz. bilim insanları araştırır artık..

  ek bilgi: eğer testislerinizde tekrarlayan ağrı durumu varsa, ağrı örneğin hafifleyip artarak haftalarca sürüp yer ettiyse, testislerin biri diğerinden bariz şekilde büyükse ya da zamanla büyüdüğü fark edildiyse, üşüttüm herhalde vs diye düşünmeden acilen bir onkologa ve ürologa görünün.
 • uluslararası hastalık sınıflaması'na göre icd kodu c62 olan bir kanser türü.
 • dün gece bir arkadaşımı katleden kanser türü. çok kısa zamanda akciğerden beyine kadar yayılarak (metastaz) ölümcül vuruşunu yapar.
 • eğer sık görüldüğü yaş grubu içerisinde iseniz ve benim gibi, testislerin yapısından çok anlamıyorsanız (itiraf ediyorum kendimden başka erkek cinsel organı görmedim) acaba mı diyerek soluğu ilk hastanede aldırabilecek hastalık. çok şükür ki bende hiçbir problem çıkmadı. (normal muayene ve kan testi sonuçları ile ) tüm hasta tanıdıklarını kaybetmiş olanlara baş sağlığı,hastalığa sahip olanlara allahtan sabır ve sıhhat diliyorum.
 • seminom ve non-seminomatöz diye iki patolojik ayrımı vardır. her ikisinde de en sık görülen semptom ağrısız şişliktir. seminomlar genelde uzun bir süre boyunca testiste kalır, büyüdükçe büyür, ardından iliak ve paraaortik lenf nodlarına yayılır. yayılımını lenf yoluyla yapar sadece. non-seminomatöz tipi ise sıklıkla hematojen yol olmak üzere her iki yolla da vücuda yayılır. hematojen yolla en sık karaciğere ve akciğere metastaz yapar.
  tedavi bittikten sonra ilk 5 yıl içinde nüks riski yüksektir, 5 yıldan sonra nüks riski oldukça düşer.
 • 5 gün önce yakalandığımı farkettiğim hastalık..elime kitle gelmesi ile basvurduğum urolog arkadaşım hemen amelyat kararı verdi..1-2 gün içinde gelicek patoloji sonuçları bundan sonra ki gidişatı belirliyecek..
 • bazılarını öldürmeyen kanserdir.

  mesela bu kansere yakalanıp askerlikten yırtabilir, ertesi sene çocuk yapabilirsiniz.