şükela:  tümü | bugün
 • (bkz: torsion)
 • (bkz: testis porsiyonu)
  (bkz: billur)
 • testis dokusunun kendi ekseninde dönmesi sonuncu toplardamar dolaşımının durması olayıdır. ağrı ve testis dokusunun kremaster refleksi olmaması ile tanı alır. fizik muayne sonrası ultrason ile kesin tanı konulur. tedavisi cerrahidir.
 • spermatik kordun kendi etrafında dolanması sonucu testis dolaşımının bozulup gangrene gitmesi durumudur. ilk 6 saatte müdahale ile geri döndürülebilir bir patoloji olup 48 saatten sonra ise maalesef testisin alınması gerekmektedir. hastalar tipik olarak testislerine ve testis derisi scrotumlarına el değdirtmek istemez ve çok yoğun acı çekerler. kesin tanı doopler usg ile konulur. tedavisi ise cerrahi detorsiyon ve fiksasyondur. iyi bir cerrahi tedavi ve erken müdahale ile üremeye engel teşkil etmez.
 • spermatik kord torsiyonu olarak adlandırılması daha yerinde olacaktır. ciddi bir durum olup üroloji acillerindendir ve müdahale gerektirir.
  spermatik kord yapılarının kendi etrafında rotasyonu sonucu ortaya çıkar ve kanlanmayı bozacağından bir süre sonra doku ölümüne neden olur. ilk 6 saat içerisinde tedavi edilmelidir. tanı renkli doppler usg, anamnez ve fizik muayene yardımıyla konur.
  rotasyon nedeniyle spermatik kordda kısalma olacağından testisler scrotuma çekilmiş olarak görünür fizik muayede. çocuk hasta genellikle aniden ortaya çıkan şiddetli ağrı yakınması ile doktora getirilir.
  testisler genelde mediale ratosyon yaparlar ve bu rotasyonun derecesi 720 dereceyi bulabilir.
  bir diğer üroloji acili olan akut epididimit ayırıcı tanıda düşünülmelidir.
  tedavi testis ekspolarsyonu ve torsiyone olan testisin detorsiyonudur.
 • bunu glenn meade inanilmaz guzel bir sekilde sahara'nin kumlarinda betimler.erkekseniz bu aciyi hissedersiniz. romandaki karakter aldigi egitimle tekrar toplari yerlerine oturtur. okunmus en aci verici betimlemedir.
 • liseli ergenler arasında en sık rastlanan acile başvuru sebebidir. bilim camiası bu durumun sebebini halen araştırmakla birlikte en güçlü teori tenefüslerde karşılıklı cüccük hareketi ile başlayan istiklal marşı söyletilmesi olduğudur.
 • kesin tanısı renkli doppler usg ile konulan rahatsızlık. muayenesi oldukça ağrılıdır, dokunur dokunmaz çoğu hastanın gözünden yaş gelir. acil ameliyat şarttır yoksa testisler birkaç saat içinde ölür, hasta da kısır olabilir (diğeri sağlamsa bir şey olmaz) tedavisi oldukça kolaydır, dönen testisin bulunduğu kese açılır, testis el yardımıyla düzeltilir daha sonra yeniden dönmesin diye sabitlenir.
  ameliyatı basit, sonuçları yüz güldürücüdür ayrıca mosmor testisin pembeleşmesi operasyonu izleyenlere dahi orgazm yaşatabilir.
 • testisi bir migros torbasındaki karpuz olarak hayal edin, hani can sıkıntısından karpuzu disko topu gibi çevirirsin ya, işte kader mi dersin ne dersin, bilemem bir güç yumurtanı bir diskoya yanarlı dönerli top yapıyor. torsiyon denen nane o. anlatan anlatmış, değineceğim konu farklı.
  (bkz: kan testis bariyeri)
 • arteria spermatica interna isimli bir atardamarın, testisin tutunduğu spermatik kordon etrafında dönüşüyle testislere kanın taşınamayıp, testisi saatler içinde öldüren, bu sırada inanılmaz ağrı veren acil cerrahi müdahale gerektiren bir hastalık. yapılan operasyon dönmeyi düzeltme ve testisi testis torbasına bir daha dönmemesi icin yapilan sabitlemeyi içerir. eğer müdahaleden önce testis ölmüşse testis kanser riski yaratabileceğinden alınır. sonra doktor testisimi aldın demeyin, aldık ama kanser olmayasın diye aldık.