şükela:  tümü | bugün
 • gaza getirmek
 • bir nevi desteklemek.

  80'li yillarda ihracatin artirma amaciyla tesvik primi verilmistir. hem mal satildigindan hem de primden kazanan üretici, öyle tesvik olmustur ki, o yillarda bugday üretiminde önde giden türkiye ihtiyacini da ihrac etmistir, bunun sonucu da devlet kanada'dan bugday ithal etmek zorunda kalmistir.
 • (bkz: teşvikiye)
 • devletlerin kalkindirilmaya ihtiyaci olan bölgelere, bu bölgede yatirim yapan firmalara, yeni yatirimlara, kobilere, firmalarin cevre dostu gelismelerine yaptigi yardimlardir. tesviklerin rekabet hukukuna uygunlugu icine dahil olmayi düsündügümüz avrupa birligi icin önemlidir efendim. örnegin devlet cikip ben borc icindeki telekomu kötü durumda birakmam derse burada insani hafiften huylandiran, biraz kasindiran bir durum vardir. devletin firmalara yaptigi yardimlar kendi cikarindan cok makro ekonomik cikarlara hizmet etmelidir, öyle olmalidir.
  (bkz: kobi tesvikleri)
  (bkz: yatirim tesvikleri)
 • (bkz: tesvik primi)
 • bir dava dilekçesinde "teşfik" olarak yazıldığına şahit olduğum kelime. klavyede bulunan v ve f harfinin birbirine komşu olduğunu düşünerek rahatlıyorum.
 • (bkz: )meb’den velilere teşvik

  çocuğunu özel okula yazdırmak isteyen veliler, fetö kaygısı yaşıyor. hangi okulun güvenilir olabileceği konusunda meb’den bilgi isteyen veliler, bakanlığı telefon ve mail yağmuruna tuttu.

  habertürk’ten lütfi erdoğan’ın haberine göre çocuğunu özel okula göndermeyi düşünen binlerce veli 15 temmuz darbe girişiminin ardından “fetö’cü okul” kaygısı yaşıyor. milli eğitim bakanlığı (meb) yetkilileri, velilere, “özel okul teşviki verdiğimiz okullara güvenebilirsiniz. teşvik verilmeyen okullarla ilgili çalışmalarımız sürüyor” mesajı iletti.

  meb, darbe girişiminin ardından 81 ilde bin 71 özel okulu fetö bağlantısı nedeniyle kapattı. bu okulları bünyesine alan meb, 19 eylül’de başlayacak yeni eğitim yılı öncesinde bu okullarla ilgili çalışmalarını tamamlayacak. bu okullar, meb’e bağlı olarak hizmet vermeye devam edecek. kapatılan bu okullarda öğrenim gören 138 bin öğrencinin ise devlet ve özel okullara yerleştirilmesi işlemleri sürüyor.

  meb’e telefon yağmuru

  çocuğunu özel okula yazdırmak isteyen veliler, fetö kaygısı yaşıyor. hangi okulun güvenilir olabileceği konusunda meb’den bilgi isteyen veliler, bakanlığı telefon ve mail yağmuruna tuttu. meb’in “alo 147” danışma hattını arayan velilerden, “çocuğumuzu hangi özel okula kayıt yaptırabiliriz? şu an açık olan özel okullardan da fetö’cü çıkarsa paramızı nasıl geri alacağız?” gibi sorular geldiği belirtildi.

  meb yetkilileri, velilerden gelen sorular üzerine şu açıklamayı yaptı: “teşvik alan okullar, fetö ile ilişkisi bakımından kontrol edildi ve bağlantı tespit edilmedi. teşvik alan okulların tam listesini milli eğitim bakanlığı’nın internet sitesinde yayınlayacağız. bu okullara güvenebilirsiniz.”

  kesin liste 2 eylül'den sonra

  listeye göre 81 ilde 6 bin 591 özel okul bu yıl öğrenci teşvik sisteminden yararlanmak için başvurdu. meb, teşvik verilecek özel okul listesini 2 eylül’den sonra açıklayacak.