şükela:  tümü | bugün
 • futbol terimi...
  yasal $ike..
  bir futbol takımının motive amaçlı aldığı para..
 • fenarbahçe tarafından türkiye, ispanya, italya, ingiltere, hollanda ve brezilya'daki tüm takımlara galatasaray maçları için, devlet desteğiyle 5 yıllık ödeme yapılmıştır...
 • kesinlikle sike olmayan ancak hukuken de bir suc olmasi gereken olay. sike degildir cunku primi alan kendi sportmenlik cercevesindeki menfaatine aykiri bir davranista bulunmamaktadir. sahaya cikmasinin asil nedeni zaten o maci kendi takimi icin en iyi skorla tamamlamasidir. tesvik primi ise bir cesit rusvettir. cunku bir kisiye gorevi olan bir isi yapmasi icin verilen maddi deger tasiyan ekstra bir unsurdur. tckya gore rusvet de bir kamu sucudur. ancak burada tesvik primi denilen hadisenin etik olarak bir hediye mi yoksa rusvet mi oldugu henuz kesinlik kazanmamistir. yani x ile y takimlarinin arasindaki bir karsilasma sonucunda x takimi maci kazanirsa y ile mucadele eden z takimi bu sonuctan avantajli cikacaksa, z takimi taraftari mutlulugu nedeniyle x takimi oyuncularina hediye vermek isterse bence verebilmelidir. kisaca anlatmaya calistigim sekilde olay tam bir dilemma olup ulkemizdeki etik degerlerin gelismesiyle dogru orantili olarak bu tarz olaylara bir nokta konulacagina kanaat getirmekteyim
 • (bkz: jestiyon)
 • gotumden nefes alarak bitirmek icin kastigim projemde sirketimden bekledigim
  fakat karsiliginda tebrik primi aldigim ukte.
 • bol sıfırlı gaz pedalı.
 • ceza hukukunda karsiligi azmettirmek olan ve agir hapis gerektiren ama is futbola gelince her zamanki gibi butun ahlaki ve hukuksal kaliplarin disinda degerlendirilebilinen tetikci tutma eylemi.
 • 18 takımlı bir ligde yaşanması son derece normal olan olgu. nedeni ise şu:

  her ligde son haftalara yaklaşıldığında şampiyonluk ve avrupa kupaları için yarışan 5-6 takım ile küme düşmemek için yarışan 5-6 takım dışında, ipsiz sapsız gezen, "maçları yapalım da lig bitsin artık" mantalitesindeki birçok takım oluşur. bu takımlar için maçlar artık hiçbirşey ifade etmemektedir. bu takımların kendi aralarında yaptıkları maçlar, hesap kitap olmadığından son derece zevkli geçer. ayrıca küme düşmemek için veya üst sıralar için mücadele eden takımlar arasındaki maçlar da son derece zevkli maçlar olur, ve sonucu belirleyen de bu maçlar olur.

  amma velakin can derdindeki takımlar ile boş gezen takımlar arasındaki maçlarda, boş gezen takımların davranışını belirleyen maalesef ki ya şike ya da teşvik primi olur. bu iki seçenek arasından, rekabeti, kora kor mücadeleyi destekleyen teşvik primi olduğundan, kişisel tercihim de teşvik priminden yanadır. ortada gayri ahlaki hiçbirşey yoktur, eğer bir takım süper bir takımsa rakibi ne kadar para alırsa alsın onun için fark etmez. sahaya çıkar ve kazanır.

  not: bir beşiktaşlı olarak bunların fenerbahçe'nin istanbulspor'a verdiği kayıt dışı 600 milyardan sonra yazıldığını önemle vurgulamak isterim. şampiyon olmak istiyorsan yenilmeyeceksin, o kadar.
 • bugünlerde 600 milyar liralık bir tutar üzerinde çeşitli iddialar dönen prim.
  (bkz: tuğrul yenidoğan/#6629603)