şükela:  tümü | bugün
 • mems cihazlarda, kapasitif veya ozellikle sensor uygulamalarinda deforme olmasi icin veya sinirli hareket etmesi amaciyla tasarlanmis kismi serbest bolgelerin cihazin ana govdesine baglandigi ince ayaklara verilen isim.
 • ing. ip, urgan, zincir. hayvanı bağlamaya yarayan ne varsa.

  ayrıca kendi telefonunuzdan örneğin, bir başkasının telefonundaki internet bağlantısını kullandığınızda(iphone'lardaki personal hotspot) yapılan işleme de tethering deniyor.
 • dolar ve euro için kullanılan, blockchain teknolojisi ile üretilmiş dijital para birimidir.
 • usd paritesinin 1e sabitlenmesi amaçlanmış olabilir belki ama son 3 aylık grafiğine bakıldığında fiyatı 91 cent ile 117 cent arasında değişmektedir.
  amacını ben tam olarak anlayamadım açıkcası. neden usd kullanılmıyor. gerçi usd olunca eft/swıft yapmak gerekecekse de usd karşılığı oluşturulan usdt neden 1e eşit değil. (ya da atıyorum 0,97)
 • borsa uzerinden banka veya kredi karti yoluyla her zaman para gonderip bitcoin alinamadigi icin paranin tetherda tutulmasi bi nevi kasa gorevi goruyor. asagi yukari herhangi bir deger veya zarar durumu yok pek. yarim milyar dolara yaklasan bir hacmi var. tether ustunden diger coinlerin alisverisi 7/24 daha kolay. fakat yuksek hacimli olmayan coinler icin tabii once bitcoine donup ordan alis yapilmasi ve dolayisiyla komisyon kesiminin artmasi soz konusu.

  edit: sokmusum boyle guvenli limana. hayali dolar basip basip pompaliyorlar piyasayi serefsizler.
 • tether olayı bitirecek arkadaş bitcoini
 • dün yaklaşık 31 milyon dolarlık tether hacklenmiştir. firmanın durumu bugün açıklamasıyla btc ve tüm altcoinler düşüşe geçti. tabi rakam büyük değil ama tethere güven kaybı ile piyasadaki milyonlarca dolarlık tether bugün coinlerde ciddi düşüş ve sıçramalara neden olacaktır. bu olay tetheri bitirir diye düşünüyorum.
  edit: imla
 • an itibariyle cryptocurrency ekosisteminin en zayıf halkası.*

  son günlerde bitfinex ishal olmuş gibi tether basıyor. sırf son 2 günde (ve yukarıda bahsedilen 30 milyon dolarlık multisig hack olayına rağmen) 95 milyon tether dolar basıldı. bu tether'ların usd karşılığı olmadığı bas bas bağırılıyor. ters gitmek zorunda değil ama ters gidebilecek çok şey var. piyasaların acilen bu tether işinden kurtulması lazım.

  eğer tether patlarsa crypto dünyası kısa ve orta vadede sallantıya girer. 1 btc = 20000 usdt gibi değerler görebiliriz mesela. bu durumda tether'ı dolar sanıp tether'a çıkanlar babayı alır, dolar karşısında piyasalar düşer, fırsatçılar düşükten toplar ve yavaş yavaş değer tekrar yükselir diye tahmin ediyorum.

  cryptocu arkadaşlar; portföyünüzü mümkün olduğunca tether kullanan borsaların dışında tutmanızı ve şu hesabı takip etmenizi öneririm: https://twitter.com/bitfinexed

  dipnot: bu arada "bitcoin şöyle balon böyle balon" diyenlerin bir tanesinin bile tether üzerinden bir eleştiri getirmemesi, bu arkadaşların ne kadar cahil, eleştirdikleri şeyden ne kadar habersiz olduklarının bir başka kanıtıdır.
 • kriptopara dünyasının en zayıf halkası demek iyimserlik olur. tether bir ponzi scheme'dir.

  süreç şöyle işliyor:

  1) tether (aslında bitfinex) bitcoin almak için tether "basar". normalde önce taşak oğlanına dönmenin, sonra da hapse atılmanın öncülü olacak bu eylem, kripto piyasalarından bahsettiğimiz için kimsenin garibine gitmez. bunun sonucu olarak tether-bitcoin paritesi yükselir. bu tether'in dolar karşısında da değer kaybetmesine sebep olur.

  2) ancak 1 dolar = 1 tether gibi bir varsayım söz konusu olduğu için, arbitrajcılar devreye girer ve fırsatı değerlendirmek adına dolarla bitcoin alırlar. bitcoin yükselir.

  3) bitcoindeki fiyat artışı trene binmeye meraklı insanların ilgisini ve parasını çeker. hatta bitfinex özelinde parayı çekebilmek zaten mümkün olmadığı için dolarla yapacak başka pek bir şey de yoktur. bitcoin'in fiyatı yükselmeye devam eder.

  4) arbitrajcılar mutlu bir şekilde bitcoinlerini satıp aradaki dolar farkının keyfini çıkartırlar. tether da bitcoin satar ki aldığı an ve sattığı an arasındaki fiyat farkı ile tether'larının usd karşılığını çıkarabilsin (biliyorsunuz öyle bir iddiası var kendilerinin). zaten (normal bankalarda ve normal zamanlarda olduğu gibi) herhangi bir noktada görece az miktarda tether->dolar dönüşümü görecekleri için tether'ların tamamını karşılamalarına da gerek yoktur.

  5) herkes mutludur. tether mutludur çünkü havadan ürettiği paranın içini bir fiyat artışı vesilesiyle doldurabilmiştir. bitcoin alan vatandaş da mutludur çünkü fiyat artışı gözlerinin önünde gerçekleşmektedir. arbitrajcılara zaten hava hoştur. döngü başa sarar ve tekrar eder.

  buradaki kilit nokta, ve tether'ı ponzi yapan şey, tabii ki de fiyat artışını besleyen paranın kaynağıdır -- 3. madde. bu kaynak kuruduğu anda tether büyük bir çöküş ile karşı karşıya gelecek ve bitcoin-dolar paritesinin de eli armut toplamayacağı için bitcoin'deki çakılma da bunu takip edecektir.

  şu ana kadar böyle bir durumla karşılaşılmadı, ama tarihin bu konuda merhametsiz olduğunu söylemeye gerek yok...