şükela:  tümü | bugün
  • (bkz: busd)
  • ekrana bakınca tether'in bastığı usdt'nin tüm borsalarda 1 dolara eşit olduğu doğrudur. usdt'yi basan şirkete bunu nasıl başardığı sorulunca ne diyor peki resmi websitesinde? "elektronik olarak sizin ekranda gördüğünüz her usdt için bizim hazinemizde 1 dolar var." tether ve bitfinex şirketleri bunu yıllardır iddia ediyor. ama bu şirketler ne hikmetse hiçbir bağımsız kurum tarafından denetlenmiş değil üstelik birkaç ay önce hazinelerinin eksik olduğu da ortaya çıktı. tether ve kardeş şirketi bitfinex şu an tam bu iddialar sebebiyle davalık abd'de.

new york yüksek mahkemesinin davaya dair güncel internet sayfası: https://iapps.courts.state.ny.us/…pagenum=1&narrow=

tether için talep olması onu meşru yapmaz. hele ki talep edenlerin tether'i basan iki şirket olduğu düşünülürse durum daha da vahimleşiyor. bu arada tether'in son bastığı 1 milyar doların 800 milyonu binance içerisinde kullanıldı!

jp morgan'ın bitcoin ve tether hakkındaki, 18 şubat 2021 tarihli, 86 sayfalık raporu (ingilizce): https://www.tbstat.com/…1/02/jpm_bitcoin_report.pdf

bitcoin ve tüm kripto paralar için en büyük tehlike tether ve bitfinex'e ait bu usdt ucubesidir. ytd!

genel analiz (ingilizce): https://davidgerard.co.uk/…n-set-the-world-on-fire/
  • "1.5 trilyon dolarlık piyasada 34 milyar dolarlık tether bulunuyor. "

bu algi ile ilgili bir aciklama lazim, cunku ayni hisse senedi degerinden sirket degeri hesaplamak gibi oldukca yaniltici bir gosterge.

btc'nin 1000usd artmasi "toplam market degerini 19 milyar usd" arttiriyor. ama aslinda btc'nin 1000 dolar artmasi sadece belirli sayida btc'yi etkiliyor. bu ayni bir sirketin %1 hissesini tanesi 1000 dolardan satip tum sirketin degeri 19 milyar dolar demek gibi. kripro borsalarinda alinip satilan btc miktari total market cap'in cok cok altinda. bizim gordugumuz hacimler ise ayni btc'nin bir cok kere el degistirmis hali.

en basitinden tum btc'nin yaklasik 1.1 milyon'u satoshi nakamoto'nun kontrolunde yani total market cap'in 60 milyar usd'si tamamen kilitli ve alip satilamaz durumda. bunun gibi bircok hard wallet / cold storage durumunda kilitlenmis btc'ler var. (yani yatirim icin alinmis, piyasa oynadiginda kolay kolay alip satilamayan btc)

https://decrypt.co/…ntor-satoshi-nakamoto-still-own

https://bitinfocharts.com/…y-bitcoin-addresses.html

soruna daha iyi bir yaklasim, exchange'lerin kontrolunde ne kadar btc olduguna bakmak olabilir. kaynak biraz eksi ama cold/hot wallet'larda tutulan exchange varliklarini gosteriyor. buyuk exchangle'lerin toplami 500 bin btc civari bir rakam cikiyor.

10k ve uzeri btc olan cuzdanlarda ise yaklasik 2,5 milyon btc var
    görsel

tabi bu cuzdanlarin hepsi exchange hot/cold wallet olmayabilir. demek istedigim yaklasik 18,59 milyon btc'nin 1 ile 2 milyon arasi borsalarda alip satiliyor. yani toplam btc'nin yaklasik %10'u.

https://bitinfocharts.com/…t-bitcoin-addresses.html
    https://www.blockchain.com/charts/total-bitcoins

tabi order book'larin tamamini goremiyoruz ama coinmarketcap uzerinden guncel islem hacimlerine bakabiliriz.

btc: görsel
    https://coinmarketcap.com/…bitcoin/historical-data/

buradan da gorulecegi uzere 1 trilyon dolarlik btc varliginin gunluk islem hacmi 60-80 milyar dolar. bu sayi birden cok kere el degistiren ayni hisseleri de iceriyor.

yukselme trendindeki bir markette, alim/satim'a hazir olan bu miktarlarla bile hacimlerin sinirli, fiyatlarin yuksek olmasi beklenir. (yani borsalarda toplam 1m btc olsa bile cogu kisi elindekini satmak istemez) fiyatin 18k'dan 58k'ya kadar yukseldigini dusunulurse bu +30k'nin buyuk kisminin, piyasadaki sinirli sayidaki btc'nin (artik hangi fiyattaysa) alinmasindan kaynaklandigini dusunulebilir.

sonuc olarak ozetlemek gerekirse, btc'nin 1000 usd artmasi demek tum btc varliginin 19 milyar usd artmasi demek degil.

soyle bir zihin jimnastigi yapalim, diyelim dunyadaki 18 milyon btc'nin %25'i satiliga cikti, bunun karsiliginda btc nasil fiyatlanir?

usdt, usdc ve busd toplami 45milyar dolar ediyor, usdt'nin tamamen gercek oldugunu farzetsek bile:

45.000.000.000 / 4.550.000 = 10.000* usd ortalama satis fiyatina ulasilir. yani aslinda kuyunun dibi derin.
    * islemde "fiat" varliklar yoksayildi, detaylar icin asagida edit yapildi.

simdi baska bir noktadan yaklasalim, tum borsalarda oldugunu dusundugumuz 1 milyon btc'nin ayni anda satildigini dusunelim:

45.000.000.000 / 1.000.000 = 45.000 usd ortalama, oldukca guzel bir fiyat. son donemlerdeki fiyat ile de uyumlu. peki usdt'nin %25'i karsiliksiz ise ne olur?

39.000.000.000 / 1.000.000 = 39.000 usd ortalama, biraz daha korkutucu hale geldi. ama hala "ne var ki yani?" denbilir. ama tabii ki dagilim esit olmayacak. yani usdt olayini gorup ilk cikanlar stabil usd karsiligi usd'nin cogunu piyasadan cekecekler. usd cekildikce stabil usdt'ler yakilacagi icin 39 milyar stabil usd token hizla dusecek, buna ragmen 1 milyon btc sabit kalacak.

neyse cok uzattik, ozetle usdt'ye olan guven zedelenirse karsiliginda olacak yikimin buyuklugunu kimse tahmin edemez. crypto'da guven her seydir. guven yikildigi anda 1 trilyonluk deger ucar gider.

---edit---

impressmee isimli kullanici guzel bir noktaya degindi, piyasada stabil dolar haric "fiat" eslesmeler de var. ornegin btc/usd, btc/eur, btc/jpy ve btc/krw varlik eslesmeleri var. fakat bu nakit destekli varliklar blockchain uzerinde gosterilmedigi icin toplam hacimlerini goremiyoruz. ancak hacimler uzerinden varsayimda bulunabiliriz:

https://coinmarketcap.com/…rencies/bitcoin/markets/
    görsel

buradan 100m ve uzeri gunluk hacimleri karislastirinca:
    usdt 9,307,588,371.00 56%
    usd 2,674,814,601.00 16%
    busd 954,412,044.00 6%
    krw 1,431,921,426.00 9%
    jpy 961,189,854.00 6%
    eur 742,555,276.00 4%
    usdk 158,154,104.00 1%
    usdc 139,342,265.00 1%
    try 132,468,306.00 1%

seklinde bir sonuc cikiyor. sonuclardaki yuzde degeri varligin tum gunluk hacmindeki oranini gosteriyor.

%64 gibi bir hacim stabil dolarlar uzerinde, buradan yola cikarak 0,64 duzeltmesiyle:

45.000.000.000 / 0,64 = 70.312.500.000 usd
    70.312.500.000 / 4.550.000 = 15.625 usd

degerlerine ulasilabilir. tabi bunlar varsayim, gercek "fiat" verilerini goremiyoruz. yani nakit destekli eslesme kullanan borsalarin elinde 35 milyar usd karsiligi nakit var midir bilemeyiz. iceriye giren varlik kadar cikan varlik da vardir, islemlerden sonra neler oldugu onemli.

ayni btc hem usd hem usdt karsiligi alinip satildigi icin aralarinda dogrudan baglanti var. fiyat artisinin agirligi, ticaretin %56'sini kapsayan usdt'nin kontrolunde. eger usdt iddia edildigi gibi sorunly ise, btc'yi usd ile degerinin uzerinde islem goruyor demektir. piyasaya girip cikan usd'nin tam dokumunu bankalar biliyor ve sec'e bildiriyorlar. dava goruldugu zaman tum bu detaylar ortaya cikacak.

---edit sonu---

konula ilgili ayrica: (bkz: #119837508)

*
  • bu coinun mantigini anlamiyorum. tamam 1 dolar diye geciyor ama adam diyelim btc’sini direk normal dolardan satip exchange de tutsa ne farki var.
  • şu an ne olduysa dolarla arasinda 20 kusur kurusluk bir fark var. 7.22 civari. sen hayirdir??
  • debedit: (bkz: #119923537) pamuk eller cebe gençler.
    (bkz: sma hastasi ayaz bebegin dort ayinin kalmasi)
    ---

buradaki riski ben şöyle anladım - yanlışsa biri düzeltir

ben binance'a 1000 dolar gönderdiğim anda binance bunun karşılığında benim bakiyeme 1000 usdt coin'i yazıyor.
    ben alım satımımı bununla yapıyorum.

arkadaki mantık ne - diyor ki binance ben 1000 dolar karşılığında usdt alıyorum, 1000 doları tether'e yolluyorum. ben zaten parayı alım satımdan kazanıyorum, sizin burada tuttuğunuz paralardan değil.

ama dava dosyalarında görünüyor ki tether'in kasasında benim 1000 doların 1:1 karşılığı yok (yani milyar dolar var belki ama total usdt karşılığı 1:1 karşılığı yok).

şimdi iş şurada sıçıyor :

her gün mining yapan aktörler, piyasaya yeni coin sunuyorlar.
    bunları da wallet'ta tutmuyor anında gerçek fiat paraya satıyorlar. çünkü elektrik maliyetleri vs var.

sonra reel karlarını nasıl yatırım yapıyorlar bilemiyoruz, belki yine btc'ye yatırıyorlardır ama ilk etapta paraya çevirdikleri kesin. alıp beklemek gibi bir olayları yok.

yani, sürekli olarak borsalardan bir bitcoin girişi ve reel fiat para çıkışı var. diğer yandan btc fiyatları da çılgın artıyor. bunun tek sebebi küçük yatırımcının ve elon musk'ın piyasaya giriş yapması mı?

bitcoin'in market cap'i 1 trilyon dolar olsa da bu gerçek bir market cap değil - bu piyasadaki bitcoinlerin tamamı bugünkü fiyattan satılırsa ortaya çıkacak olan parasal değer. yani reelde bu miktara ulaşmak imkansız (herkesin satmak istediği durumda).

bu ne demek, ether'in bitcoin üzerindeki reel etkisi aslında daha fazla. 36 milyar dolara denk gelen tether varsa belki bunun etkisi 360 milyar dolar. yani %3 gibi bir oran değil. belki 30% belki 60% bilemiyoruz.

özetle benim için problematik olan şu - fiat karşılığı olmayan bir coin kullanılarak (usdt) bitcoin fiyatı yükseltiliyor. yüksek fiyattan bu coini satmak istesek (hepimiz) elimize geçen usdt'i normal fiat paraya çevirebileceğimiz karşılık yok. yani bir satış paniğinde elimizdeki bitcoini sattık diyelim - elimize geçecek usdt'yi de satamayabiliriz - ya da ortaya çıkar ki tether'in kasasında 1 usdt=1 dolar değil, belki 50 cent? hop bizim elimizdeki 1000 usdt oldu mu 500 dolar?

sürüyle makale var bununla ilgili ve hepsinin ortak görüşü "daha önce böyle bir şey yaşanmadı, ne olacağı belli değil, ama kesindir ki, tether'in karşılıksız usdt basıyor olması bir panik satışa sebep olacak tetik görevi görebilir. "

özetle,

yatırım tavsiyesi değil ama şu aralar bence kriptodan çıkmak için baya mantıklı bir zaman. tarihi zirvede, kar realizasyonu yapın, bu tether mevzusu netleşince tekrar girersiniz.

not olarak : bitcoin'in ve genel olarak blockchain'in fikir olarak şahane oldugunu düşünüyorum.
    aracı 3. parti aktöre gerek kalmadan, sonsuz bir bölünebilirliğe sahip olan, hızlı ve ucuz para saklama ve transferi fikri onun türevi akıllı kontratlar, bence çok çok iyi ve gelecekte mutlaka kullanımı olacak bir teknoloji. ama şu günler yatırım maksadıyla bitcoine giriş için bence epey riskli.

konuyla ilgili yetkili bir abiye benzeyen kaynaklardan makaleler :

https://amycastor.com/…-collapse-doomsday-scenario/

https://cryptobreakdown.substack.com/…ether-lawsuit

edit: tam anlaşılamayabilir dün üstünkörü hızlıca yazmıştım

karşılıksız basılan usdt letter of credit modeli bir şekilde basılıyor olabilir - yani belki balina var, diyor ki tether'e kanka sen bana 100 milyon usdt bas, ben sana sonra parayı yollıycam ya da tether'ini geri vericem.

alıyor 100 milyon usdt, gidip btc alıyor, sonra karını alıp satıyor, cebinde 120 milyon usdt var - 100 milyonu geri veriyor, 20 milyon cepte. adam pazarı oynatabilecek miktarda al sat yaptığı için buı tür işlemlerde tether (zaten karşılıksız bastığı) usdt'yi vermekten çekinmiyor.

audit de yaptırmıyor tether. mesela bu anlattığımı banka yapsa, audit yaptırmak zorunda, gider price waterhouse yakalar, dünya yaygara kopar. tether diyor ki "bizi audit edebilecek kimse yok, yapımız çok kompleks" falan gibi bahaneler. özetle pis kokular geliyor bu resimden.

3 sene önce de tether ile şişmişti fiyat, sonra 20.000den 6-7'ye hatta 3000'e düştü. yine benzeri bir mevzu oluyor gibi görünüyor.
  • kısaca özetlemeye çalışayım olayı. şimdi ben tether ile teşkoyum ve beraber manipülasyon yapacağız. ben tethere 100 mio usd gönderiyorum karşılığında 100 mio tether alıyorum. ama aslında bu 100 mio usd yok. ben aldığım tetherle bitcoin alıyorum ve sadece ben değil benim gibi bir sürü kişinin böyle yaptığını düşünün. haliyle çok yüksek hacimde bitcoin alımı oluyor ve bitcoin yüzde 20 artıyor. bu noktada ben bitcoini satıyorum elimde oluyor 120 mio tether. 100 mio tetheri gönderiyorum karşılığında 100 mio usd almıyorum çünkü bu para zaten yok. cebime de 20 mio tether kalıyor yani 20 mio usd kardayım.

çok kabaca anlatmaya çalıştım. özetle tetherin her bir tether karşılığında aynı miktarda kasasında usd tutması gerekirken bunun aslında bu şekilde olmadığından bahsediliyor. piyasaya pompalanan karşılığı olmayan tetherlerle bitcoin alınarak manipülasyon yapılması ve bitcoinin değerinin önce yükseltilip sonra düşürülmesi.
  • benim anlamadığım şu. kimse parasını tether'e bağlayıp beklemiyor ki!
    herkes coin almak için aracı olarak bunu tercih etmiyor mu?

davalık olması biz sıradan alıcıları nasıl etkiliyor?

ben coin alırken 2 dk tether aldım ve anında tercih ettiğim coine girdim, tether'im kalmadı elimde.
  • bu piyasada çeşitli deneyimlerim oldu. baya acemiyim diyebilirim. son zamanlarda çeşitli dalgalanmalarda şunu farkettim. tether dalgalanmalarda müthiş fırsatlar sunuyor. şöyleki paribuda şuan tether 7.28, real piyasada dolar 7.02 ( hatta yazarken farkettim 7.33 anlık). bu tabi şuan coinden çıkıp tethere geçenler yüzünden. yatırımcı ürktü ya da tethere geçip alım fırsatı kolluyor. tether ve dolar arasında herzaman bu kadar fark olmuyor. kimi zaman bakıyorsunuz tether ve dolar neredeyse aynı, yani paribu tether 7.07 dolar 7.03 gibi makas kapanıyor. bu zamanlar tabi yatırımcının risk iştahının arttığı parasını coinlere yatırdığı zamanlar.

bu durumda teorik olarak piyasanın hep tersinde kalarak tetherden güzel kar edilebilir. yani şöyle herkes coinlere yüklenip de tether fiyati dolar fiyatına yaklaştığında sen tether al, tam tersi herkes coin satıp tethere geçtiğinde sen tetheri sat tl de bekle taki tether ve dolar esitlenene kadar. burada bir mantık hatası var mı?
  • davayı kaybettiği yüklü ceza yedigi söyleniyor tether de olabilir varsa duyurulur.